Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Státní dotační programy – budou velká očekávání naplněna?

Ve čtvrtek 21. května se v pražském hotelu Corinthia Towers konala další ze série panelových diskusí pořádaných mezinárodní poradenskou společností Mmd na téma Státní programy na snižování energetické náročnosti budov, tentokrát s podtitulem „Budou velká očekávání naplněna?“

Diskuse se zúčastnili náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek, ředitel odboru bytové politiky Ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš, zástupci předních bankovních domů zapojených do programu Zelená úsporám, obchodní  ředitel Knauf Insulation Karel Klátil, zástupce Hnutí Duha Martin Sedlák a další zajímaví hosté.


Program Zelená úsporám byl oficiálně spuštěn před několika týdny a od samého začátku má své příznivce i oponenty. Všechny strany se však shodují na tom, že jde o krok správným směrem. Zástupce Hnutí Duha Martin Sedlák vidí benefity dotačního programu Zelená úsporám především v úspoře zdrojů fosilních paliv a až sedmdesátiprocentním snížení závislosti na ruském plynu.

Jedním z kritizovaných bodů programu je tzv. penalizace zodpovědných. Jde o to, že majitelé domů, kteří se již dříve snažili energetickou náročnost svého domu snížit různými opatřeními, například zateplením, výměnou vytápěcího systému nebo oken, nyní na dotaci nedosáhnou. Dotační program totiž platí pro úpravy zrealizované po 31. březnu 2009. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek k tomu vysvětlil: „My jsme se Japonsku i Světové bance zavázali uspořit do konce roku 2012 jistý počet emisí CO2. Kdybychom propláceli dříve realizované projekty, tyto cíle bychom nebyli schopni splnit.“ Přesto probíhají v současné době jednání o možném uznání zateplení provedených v období před spuštěním programu.

Program Zelená úsporám bude maximálně podporovat i nový ministr životního prostředí Ladislav Miko. Jak potvrdil jeho náměstek Dusík, „ program Zelená úsporám je systémové opatření napříč ekonomikou základem jehož úspěchu je rozumné spolufinancování a efektivní administrace.“  Projekty zateplování bytových domů jsou již několik let podporovány také z programu Panel, který je administrován ministerstvem pro místní rozvoj. Ředitel odboru bytové politiky na ministerstvu pro místní rozvoj Pavel Rakouš novinářům řekl, že název programu Panel je dnes již trochu zavádějící, jelikož státní podpora byla nově rozšířena i na domy postavené nepanelovou technologií a tudíž na dotace dosáhne větší množství žadatelů, než tomu bylo dříve.

Často skloňovaným přínosem dotačního programu je pozitivní vliv na českou ekonomiku z hlediska regionální podpory malých a středních stavebních firem a vytvoření nových pracovních míst ve stavebním sektoru. Podle Štěpánka by letos měl dotační program přinést tři až čtyři miliardy korun zpět do stavebnictví. Realizace zateplení a dalších opatření snižujících energetickou náročnost budov musí být odborně provedena. Podle obchodního ředitele společnosti Knauf Insulation Karla Klátila má participace na programu pro firmu příznivý dlouhodobý efekt, v současné době však obchody spíše stagnují. „ Lidé se dnes ale mnohem více zajímají o vlastnosti tepelné izolace, chtějí znát podrobnosti vlivu zateplování na úspory energie. To je pro nás důležité.“

K často zmiňované nedostatečné připravenosti a velké administrativní náročnosti dotačního programu se téměř všichni zúčastnění vyjádřili shodně: administrativa v programu Zelená úsporám je v porovnání s ostatními dotačními programy „očesaná na dřeň.“

Na spuštění administrace programu se pilně připravují i bankovní domy, které se zapojily do tendru Státního fondu životního prostředí. V současné době probíhají intenzívní školení desítek tisíc pracovníků. Pro Českou spořitelnu je podle jejího projektového manažera Ladislava Dvořáka účast v programu Zelená úsporám výhodou i výzvou zároveň: „V současné době proškolujeme kolem osmi tisíc pracovníků všech našich 625 poboček a i na poměry ČS se jedná o masivní akci.“ Podle vyjádření zúčastněných zástupců všech pěti bank zapojených do programu, jednotlivé společnosti představí svou produktovou nabídku v průběhu června při spuštění systému. Jak vyplynulo z diskuse bankovní domy počítají s tím, že pracovníci na přepážkách budou pouze administrátory žádostí, nikoliv technickými poradci.

Státní dotační programy – budou velká očekávání naplněna? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů