Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


100 tisíc nových bytů pro Mongolsko – FINEP se stává průkopníkem v oblasti developmentu

Autor: FINEP HOLDING | 25.07.2013 11:01 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: Mongolsko nové byty

Společnost FINEP oznamuje jako první český developer vstup do Asie. Pro expanzi svých aktivit si vybrala Mongolsko, konkrétně pak jeho třetí největší město – Erdenet. Tímto krokem zároveň vyvrcholila dlouhodobá spolupráce s českou poradenskou společností ABP Consulting, která se na místní trhy dlouhodobě specializuje.

FINEP v těchto dnech zahajuje výstavbu pilotního projektu – nové obytné čtvrti „Euro Eko Tugul“ v Erdenetu, ve které bude postupně postaveno celkem 2000 nových moderních bytů. První etapu výstavby tvoří 2 bytové domy s celkem 126 byty. Celková rozloha všech etap projektu je 44 hektarů, celková výše investice cca 2 miliardy korun.

„Projekt byl vybrán v rámci Mezivládní dohody mezi mongolskou a českou stranou o podpoře investic.“, říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP  a dodává: „Česká republika má v Mongolsku velmi dobré jméno, mimo jiné proto, že mnoho místních obyvatel v České republice (respektive v Československu) historicky studovalo. FINEP se stal prvním českým developerem, který v Mongolsku zahájil developerský projekt.“

Celý projekt vzniká v rámci celostátního programu, jehož cílem je vyřešit naléhavý nedostatek bydlení pro místní obyvatele. Více než 75 % mongolské populace žije v tradičních jurtách, které dnes již nevyhovují podmínkám moderního života. Vládní program počítá s výstavbou 100 tisíc nových bytů v Erdenetu a v hlavním městě Ulánbátaru.

„Mongolsko je mimořádně dynamická a perspektivní země. Díky obrovskému bohatství nerostných surovin prochází velkou modernizací a rostoucí poptávkou po „všem novém“, říká Jiří Procházka, předseda představenstva společnosti ABP Consulting a dodává: „V Mongolsku jsme v současné době jedinou společností ze střední Evropy působící v oblasti finančních trhů, která zde má vlastní zastoupení a realizuje investiční projekty mezi středoevropskými a mongolskými partnery. Jsme velmi rádi, že jsme tento projekt výstavby bytů zahájili s tak silným partnerem jako je společnost FINEP, jejíž kvalita a výsledky z českého trhu přispějí k výraznému rozvoji mongolského developmentu “.

„Již delší dobu jsme plánovali diverzifikaci portfolia společnosti FINEP, které předpokládalo zahájení projektů mimo území České a Slovenské republiky. V rámci toho byly vypracovány analýzy, které vyhodnocovaly možnosti projektů v USA, západní Evropě, nebo v Asii. Volba nakonec padla na Mongolsko – na rychle se rozvíjející ekonomiku, jejíž HDP rostlo v loňském roce o více jak 12 %, na zemi s velkým potenciálem v následujících letech, a zároveň na zemi, která vychází investorům vstříc svým přístupem,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP.

Kromě samotného projektu využívají mongolští partneři zkušeností a znalostí FINEPu také pro oblast urbanismu – nechtějí se dopustit podobných chyb, jaké se staly například v České republice po roce 1989, kdy nastala fáze živelného rozvoje, bez koncepce.

„V Mongolsku je situace zcela odlišná – město a stát vytváří pro rozvoj podmínky a také pravidla. Výstavba není brána jen jako komerční aktivita, ale jako část rozvoje společnosti, a proto aktivita developera je zde velmi vítána.  Důkazem toho je, že za pouhý měsíc se byl FINEP schopen sejít, na všem domluvit a položit základní kámen. Na zahájení stavby pak přišel primátor města a také ministr stavebnictví,“ říká Tomáš Pardubický. Jak doplňuje, poskytuje FINEP také konzultace nad Územním  plánem hlavního města Mongolska.

O ukázce důvěry a jiného přístupu svědčí i tato zkušenost: FINEP byl, na základě svých dlouholetých zkušeností, požádán městskou radou města Ulánbátar, aby se podílel na přípravě nového Územního plánu Ulánbátaru, jehož cílem je postupná urbanizace 18 velkých územních celků – tzv. jurtovišť. Bydlení v tradičních jurtách představuje mnoho problémů a omezení. Příkladem je absence místních sítí – kanalizace, nedostatečná infrastruktura a především obrovské problémy se smogem, jelikož se v nich topí pevnými palivy. Naši odborníci společně s architekty se výzvy chopili a připravili návrhy, které byly již za týden v plné míře zapracovány do nově vznikajícího územního plánu,“ uzavírá generální ředitel FINEP, Tomáš Pardubický.

FAKTA:

  • Mongolsko zaujímá plochu 1 566 500 km² (dvacetkrát více než ČR), ale vzhledem ke svým pouze – 2,7 milionům obyvatel je státem s nejnižší hustotou zalidnění na světě.
  • V hlavním městě Ulánbátaru žije 1,8 mil. lidí.
  • 400 tisíc obyvatel Mongolska bydlí v bytech, tzv. „Chruščovkách“, které byly postaveny v dobách Sovětského svazu, 300 tisíc obyvatel bydlí v panelových bytech
  • 2 miliony obyvatel bydlí v tradičních jurtách, které tvoří celé čtvrti – tzv. jurtoviště. Topí se v nich pevnými palivy, což v městech zapříčiňuje smog – jeden z hlavních problémů, se kterým se dnešní Mongolsko potýká.
  • Projekt Euro Eko Tugul realizuje společnost FINEP ve spolupráci s místními partnery, zastřešenými ve společnosti  Ikh Khaadyn Tsuvaa (česky Karavana Kráčejících Chrámů). 1. etapa výstavby čítá 126 bytů, kompletní projekt pak 2000 nových bytů. Celková rozloha celého projektu je 44 hektarů
  • Projekt se nachází v Erdenetu (3. největším městě Mongolska), žije zde 85 tisíc obyvatel, město je vzdáleno 420 km od Ulánbátaru.

100 tisíc nových bytů pro Mongolsko – FINEP se stává průkopníkem v oblasti developmentu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »