Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


15 mýtů o realitách

Autor: | 04.03.2010 15:01 | Kategorie: Realitní makléř | Komentáře zakázány komentářů

Mýty jsou mezi lidmi odjakživa v oblibě. Rádi jim věří a rádi je šíří. Proč ne? Pokud to nikomu neubližuje... Například dobře vyprávěná městská legenda může vyvolat příjemné mrazení. Ovšem ve chvíli, kdy kvůli mýtům lidé zbytečně přicházejí o čas nebo o peníze, mrazení, které pocítí, vůbec není příjemné. Tak, jako je tomu v případě mýtů o realitách. A věřte – našli jsme jich dost. Paradoxem zůstává, že je často přiživují i média. Vyvrátit nám je pomohlo 15 zkušených realitních manažerů z celé republiky.

1.      Dám svou nemovitost do více realitních kanceláří, budu mít více inzerce.

Výsledek je takový, že se byt prodává za deset různých cen. Realitní kanceláře inzerují většinou na stejných místech, kupující je pak zmatený. Nemovitost se stává okoukanou a je z ní „ležák.“ Výsledkem je také absolutně nepřehledná situace pro prodávajícího, komu co slíbil. Přitom stačí, když se klient svěří do rukou odborné kanceláři, která v něm vzbudí největší důvěru, nebo na kterou bude mít podané dobré reference. Taková kancelář udělá pro klienta veškeré služby a maximální servis. Nehledě na to, že vážní zájemci o nemovitosti denně prohlížejí internet a nové nabídky znají. Pokud bude nabídka pro takového klienta zajímavá, tak mu stačí ji na internetu či v inzerci vidět jednou. 

2.      S nákupem ještě počkám, všude píšou, že ceny ještě klesnou o desítky procent.

Toto nelze paušalizovat. Ceny se liší kraj od kraje. U různých nemovitostí se trh chová různě. Lidé chtějí spekulovat a vyjednat si na základě takových výroků slevu. Nutno je rozlišovat – ať už jde o typ nemovitosti nebo kraj. To bývá základním kamenem úrazu.

3.      Je krize, neprodává se.

V průběhu "krize" se například v ústeckém kraji prodalo mnohem více nemovitostí, než před ekonomickou recesí. Vše je otázkou dobré práce zkušených realitních makléřů a podrobné znalosti cenové mapy. Nemovitosti se prodávají, ovšem trend je dnes jiný. Je více nabídek než poptávek a to vyvolává dojem, že trh stojí.

4.      Prodávajícímu zaplatím jen půlku – na druhou si může počkat i rok.

V případě, že klient není schopen uhradit celkově kupní cenu ze svých zdrojů, je nucen využít financování prostřednictví úvěru, za předpokladu své bonity pro banku. Prodávající by neměl žádnou jistotu, že za domluvený čas obdrží kupní cenu. Pro tento případ jsou zde bankovní ústavy, ty se zabývají úvěry a půjčkami na koupě. Tato situace je možná jen v případě, že by se tak dohodli účastníci v kupní smlouvě za oboustranného souhlasu. 

5.      Nejlepší realitní kancelář je ta, která chce nejmenší provizi.

Především malé RK mívají nízkou provizi - dvě až tři procenta. Po podrobnějším prozkoumání však zjistíme, že za ni neposkytnou téměř nic. Ani právní servis, ani znalecký posudek a mnohdy ani propagaci zakázky. To vše naúčtují zvlášť. Zatímco časem prověřené realitní kanceláře mají v provizi zahrnuty veškeré poplatky spojené s právními službami (sepis smlouvy o budoucí smlouvě, kupní smlouvu, návrh na vklad), vypracování vyhláškového znaleckého posudku, poradenský servis, prohlídky, zprostředkování prodeje a koupě nemovitostí, zajištění finančního servisu, pravidelný informační servis o stavu zakázky, nadstandardní inzerci, prezentaci v tiskovinách a na internetu.

6.      V realitní kanceláři budu platit poplatek, i když nemovitost neprodám.

U důvěryhodné realitní kanceláře toto v žádném případě neplatí. K uhrazení provize dochází až po uskutečnění obchodního případu. To je až dojde k zaplacení za danou nemovitost.

7.      Exkluzivní smlouva je nevýhodná.

Podpis exkluzivní smlouvy je závazek realitní kanceláře ke klientovi, co vše pro něj jako pro majitele nemovitosti zajistí. Exkluzivním zakázkám je věnována zostřená péče, přednostně jsou například inzerovány. Realitní kanceláře odmítají věnovat příliš mnoho energie zakázce, kterou může prodat i někdo jiný. Dobrá smlouva zajistí prodávajícímu či kupujícímu také dobrou ochranu.

8.      Mám stavební pozemek na krásném místě, můžu ho draze prodat.

Panuje všeobecné přesvědčení, že pozemek s hezkým výhledem a v blízkosti městské infrastruktury má vysokou hodnotu. Často se však stává, že dle územního plánu není stavební. Cena je tak rázem desetkrát nižší.

9.      Navýšíme cenu, snížit ji můžeme vždycky.

Ceny jsou dané.  Dnes mají kupující a zájemci o nemovitosti mnohem větší přehled o tržních cenách než dříve. Předražená nemovitost se stává okoukanou a prodlužuje se tak i doba jejího prodeje.

10.  Ptal jsem se, úvěr dostanu.

Zvláště v současné době, kdy banky zpřísnily podmínky při poskytování úvěrů, je dobré zjistit si u důvěryhodného hypotečního poradce všechny parametry, které banky posuzují. To znamená, zda je žadatel zaměstnán nebo podniká, výše hotovosti, kterou vlastní – stoprocentní hypotéky se v současnosti téměř neposkytují, průměrný měsíční příjem či počet členů domácnosti a mnoho dalšího.

11.  Nízkoenergetická stavba je výrazně dražší (až o 25 % od běžné stavby).

Existují statistiky ze zahraničí o tom, že taková stavba může být dokonce levnější. Mýtus je podpořen tím, že jde v našich podmínkách o výjimečnou, novinkovou stavbu, což je svým způsobem pravda, neboť tyto stavby ještě nejsou tak rozšířeny, ale i to se mění. Dle všeobecného mínění je všechno nové a nezaběhnuté dražší.

12.  Provize je vysoká 15 % i 30 %!

Výše provize se pohybuje mezi třemi až pěti procenty a odpovídá poskytnutým službám. Tato částka je téměř zanedbatelná v poměru  převáděných finančních zdrojů a rizik s tím spojených jak pro prodávajícího, tak i pro kupujícího.

13.  Prodám si to sám – práce realitní kanceláře je zbytečná, jen najde kupce a už nic neřeší.

Tím, že najde kupce, prodej přes realitní kancelář teprve začíná.

14.  Neprodám přes realitní kancelář, od známého jsem slyšel, že s tím měl jenom problémy.

Tak jako u jiných služeb, když už se někde přihodí nepříjemnost, nelze odsoudit všechny realitní kanceláře. Některé realitní kanceláře zvláště v minulosti provozovaly podvodné praktiky, kvůli tomu však nelze smést ze stolu všechny. Pokud jsme nespokojeni s holičem, také to neznamená, že se začneme stříhat sami, ale navštívíme jiného kadeřníka.

15.  Zajímá mě pouze byt v osobním vlastnictví – družstevní byt je podřadný.

Družstevní byt skýtá své opodstatněné výhody. Družstvo se stará o revitalizaci domu, má své stanovy, které se musí dodržovat nebo svůj fond oprav. Družstevní byty bývají levnější i o stovky tisíc. Dle počítačové aplikace STING Analytics stojí 2+1 osobním vlastnictví v průměru 1 168 000,- Kč, zatímco družstevní byt stejné velikosti se v současné době prodává za 895 000,- Kč. Nejčastějším argumentem je, že na pořízení družstevního bytu si nelze vzít hypotéku. Pokud však kupující vlastní jinou nemovitost, může jí ručit a pak lze vyřídit hypotéku i v tomto případě.

15 mýtů o realitách >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »