Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


5 + 5 - Nejčastější chyby při výběru půjčky a rady, jak se jim vyhnout

Nejlepší půjčka je žádná půjčka. Ale co si budeme povídat, minimálně tu na bydlení nebo na auto si musí vzít skoro každý z nás. To ostatně potvrzují i čísla. Někdy za život se muselo zadlužit osm z deseti Čechů  a podle údajů ČNB dohromady dlužíme 1,357  biliónů korun. Většina z nás si ale půjčku bohužel vybere špatně. Jaké jsou nejčastější chyby a jak se jich vyvarovat? Na to jsme se zeptali finanční specialistky Pavly Rýznarové z portálu Ušetřeno.cz, který se věnuje srovnávání pro-duktů a osvětě v oblasti rodinných financí. ( Tisková zpráva: Ušetřeno.cz)

1. Vezmeme první nabídku

Češi se nabídkami na trhu příliš nezabývají. To potvrdil i průzkum společnosti STEM/MARK z loňského roku, podle kterého si sedm z deseti Čechů vzalo hned první nabídnutou půjčku. Svou roli hraje i pohodlnost, ale hlavním problémem je, že se neradi zabýváme tím, čemu nerozumíme. A tak prostě na něco kývneme. „Lidé se také často obrací na svou banku a očekávají, že jako klienti automaticky dostanou lepší podmínky. Tak to ale vůbec není,“ vysvětluje finanční specialistka Pavla Rýznarová z portálu Ušetřeno.cz. 

RADA: Ani boty si nekoupíte na první dobrou. Přistupujte proto k půjčce jako k jakémukoli jinému nákupu a udělejte si nejdřív průzkum, co se na trhu nabízí. Srovnání si můžete udělat jednoduše online.

2. Chceme všechno hned

Půjčku chceme ihned a nejsme ochotní čekat na její schválení, i když nám taková půjčka často nabízí lepší podmínky. „V praxi se jednoznačně ukazuje, že rychlost schválení půjčky je pro lidi jedním z klíčových rozhodovacích faktorů. O výhodnosti půjčky nám rychlost schválení přitom neříká vůbec nic,“ komentuje Rýznarová. Lidé tak často kývnou na výrazně dražší půjčku jen kvůli zrychlení o pár dnů.

RADA: Neřešte půjčku na poslední chvíli a počítejte s tím, že její schválení může nějaký čas trvat. Když nebudete v časovém tlaku, nebudete mít tendenci udělat uspěchané a nevýhodné rozhodnutí. Proč kvůli pár dnům čekání platit celé roky víc?

3. Nerozumíme parametrům úvěru

Co naplat, ve škole nás učí ledacos, ale v oblasti finanční gramotnosti je to slabota. Není proto divu, že když už se Češi o parametry půjčky zajímají a snaží se produkty porovnat, sledují často špatné parametry a ani jim nerozumí. „Typickou chybou je sledování pouze informace o úroku, ve kterém ale nejsou zahrnuty poplatky a náklady na půjčku jako takovou,“ vysvětluje Pavla Rýznarová z Ušetřeno.cz.

RADA: Místo úroku sledujte údaj nazvaný RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ten je vyjádřen také procentem, ale na rozdíl od úroku jsou v něm zahrnuty i všechny poplatky. Ukazuje vám tak, na kolik vás celá půjčka opravdu vyjde.

4. Věříme reklamě

Ne, že by reklamy na půjčky přímo lhaly. Problém je v tom, že vždy inzerují pouze ideální variantu, při které bude půjčka nejlevnější a úrok nejnižší. To se ale v reálném životě vztahuje jen na zlomek žadatelů. „RPSN právě pro tu vaši půjčku se může lišit až o celá procenta, protože si ji berete na jinou částku a na jinou dobu splatnosti,“ vysvětluje situaci finanční specialistka z portálu Ušetřeno.cz.

RADA: Neutíkejte po lákavé reklamě plni očekávání hned do banky. Raději se podívejte na tzv. reprezentativní příklad, který ze zákona musí každá reklama obsahovat a který vám přesně prozradí, pro jaké podmínky byl úrok v reklamě spočítán. Úplně nejlépe si ale vždy nechte spočítat půjčku pro svou vlastní situaci a podle toho se rozhodujte.

5. Přeceňujeme svoje síly

Při plánování možností splácení překypujeme až neuvěřitelným optimismem, který ale v tomhle případě není úplně na místě. „V praxi vidím, že většina lidí má tendenci plánovat splácení tzv. ‚na krev‘ a vůbec nepočítá s nečekanými událostmi. Stačí pak pár týdnů nemoci a už se vezou ve splátkovém dluhu,“ komentuje Rýznarová. Stejně tak rádi vytloukáme klín klínem a doufáme, že nás z jedné půjčky vysvobodí půjčka jiná, což je ale hodně krátkozraké řešení.

RADA: Když plánujete výši měsíčních splátek, nechte si dostatečnou rezervu. Je lepší splácet méně a déle, ale s jistotou, že pro vás půjčka nebude cestou do pekel. Když už se do problémů se splácením dostanete, řešte je co nejdříve se svojí bankou místo toho, abyste se snažili zamáznout jednu půjčku jinou.

A také neusněte na vavřínech

I když si půjčku poctivě vyberete, za pár měsíců už nejspíš nebudete tušit, jak to s ní vlastně je. Tak jako většina Čechů. Nevíme, kolik měsíčně platíme, kolik jsme už splatili ani kolik ještě dlužíme. Jsme prostě rádi, že už to nemusíme řešit, a to je chyba. „Vždy pamatujte na možnost refinancování a konsolidace v případě více půjček. Díky tomu se můžete se stávající půjčkou dostat na lepší podmínky. Produktů na trhu stále přibývá, takže už je z čeho vybírat,“ radí Pavla Rýznarová z portálu Ušetřeno.cz.

5 + 5 - Nejčastější chyby při výběru půjčky a rady, jak se jim vyhnout >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Problémy Ondřej Čížek | 09.11.2015 15:18

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (358)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 512 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »