Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


5 tipů, na co si dávat pozor při výstavbě a rekonstrukci střechy

27.07.2016 09:53 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: střecha rekonstrukce výstavba

Loni se v České republice stavělo nejvíce za posledních šestnáct let. Dokládá to meziroční přehled Českého statistického úřadu. Kromě výstavby nových nemovitostí se lidé často uchylují také k rekonstrukci původních objektů, z velké části střech. Při výstavbě i rekonstrukci střechy hrají velkou roli legislativní nařízení, ale také technické a bezpečnostní požadavky. (Tisková zpráva: Borga)

Tip číslo 1 – Zajistěte dostatečné odvětrávání

Při výstavbě či rekonstrukci střechy je nutné zohlednit především klimatické vlivy, jako jsou teplota a vlhkost vzduchu, sluneční záření, zatížení větrem nebo intenzita atmosférických srážek. „Střešní konstrukce musí být dostatečně větraná, buď za pomoci půdního prostoru, nebo dvouplášťového systému. Díky tomu zajistíte snadné odpařování vodních par, zamezíte vzniku korozí, plísní a navlhávání okolního prostoru,” vysvětluje Jaroslav Nikodým ze společnosti Borga, která vyrábí a instaluje lehké ocelové krytiny a střešní doplňky. Princip dvouplášťového systému spočívá ve vytvoření mezery mezi podkladem střešní krytiny a vlastní izolací. Prostor větrané mezery by neměl být menší než 4 centimetry, u nižších sklonů střechy je třeba počítat s větší mezerou zhruba od 8 do 15 centimetrů.

Tip číslo 2 – Snižte energetické výdaje

Funkční střecha musí odvádět vlhkost a také co nejvíce snižovat energetické výdaje. Jako ochrana proti vlhkosti se využívá difuzní fólie, která propouští páru ze spodních vrstev nahoru a zároveň zamezí vodě dostat se zpět. „Jako tepelná izolační vrstva slouží minerální tepelná izolace, vláknité desky, polystyrén, pěnové sklo nebo lehčený beton. Oblíbené jsou sendvičové panely,” uvádí Nikodým.

Tip číslo 3 – Vyberte vhodnou krytinu

Při volbě střechy lze vybírat ze dvou variant – plochá nebo šikmá. Výběr záleží na záměru architekta, finančních možnostech i rázu okolní krajiny. Při volbě střešní krytiny rozhoduje řada pravidel, jako je druh stavby, lokalita a pro ni charakteristické atmosférické podmínky, typ a tvar střešní konstrukce i finanční stránka. Na výběr je z několika variant. Tou nejoblíbenější jsou stále pálené tašky, které jsou ale nevhodné pro střechy, jejichž sklon je menší než 20 stupňů. „Pro střechy s nízkým spádem i šikmé střechy je přitom velmi vhodná také plechová krytina, která nosnou konstrukci nezatíží tolik jako jiné typy pláště. Má totiž až desetkrát nižší hmotnost. Hodí se především do náročnějších klimatických podmínek, například s většími srážkami či větrem, protože jsou vyráběny z oceli a díky ochranné lakované vrstvě a zinkové nebo hliníkozinkové vrstvě odolají a zajistí dlouhou životnost,” doplnil Jaroslav Nikodým ze společnosti Borga.

Tip číslo 4 – Nezapomeňte na estetickou funkci

Výstavba či rekonstrukce střechy je finančně náročná, proto je potřeba pečlivě promyslet každý krok. Mnoho lidí se zaměřuje na technické a funkční požadavky, ale zapomínají na estetickou funkci, kterou střechy jednoznačně plní. Současný trh nabízí široké množství barevných provedení i tvarů vybrané krytiny. Vzhled střechy by měl zohledňovat nejenom celkový vzhled domu, ale také okolní krajiny. Některé obce proto regulují výstavbu či rekonstrukci střech rodinných domů tak, aby nenarušovaly ráz konkrétní ulice.

Tip číslo 5 – Legislativa a normy

Norma

Rok

Co stanovuje?

ČSN 73 1901

2011

Zásady a principy návrhu střech zejména nových objektů.

ČSN 73 3610

2008

Navrhování klempířských konstrukcí z hliníku, olova, zinku, oceli a dalších korozivzdorných materiálů.

ČSN P 73 0600, 0606

2000

Hydroizolace staveb.

ČSN 73 0540

2011

Tepelná ochrana budov.

ČSN EN 12056

2001

Požadavky na odvádění dešťových vod ze střech.

ČSN 73 0802

2009

Základní požární norma pro stavby a rekonstrukce nevýrobních objektů.

Při výstavbě či rekonstrukci zastřešení rodinného domu nebo rekreačních objektů je nezbytné vzít v potaz tuzemské a evropské zákony, předpisy a normy. České stavebnictví se řídí především základním ustanovením ČSN 73 1901 o navrhování střech z roku 2011, které stanovuje zásady a principy návrhu střech zejména nových objektů. Částečně se jej lze ale držet také při rekonstrukci střechy, aby byla zajištěna ochrana konstrukce, ochrana prostředí před vodou a aby bylo přiměřeně zajištěno vnitřní prostředí. Důležitým právním předpisem je také norma ČSN 73 3610 o navrhování klempířských konstrukcí z roku 2008, která upřesňuje požadavky pro navrhování a použití prvků a konstrukcí z hliníku, olova, zinku, oceli a dalších korozivzdorných materiálů. Při práci stavbařů nechybí ani normy ČSN P 73 0600 a 0606 z roku 2000 týkající se hydroizolace staveb, ČSN 73 0540 o tepelné ochraně budov z roku 2011 a v neposlední řadě také norma ČSN EN 12056 z roku 2001, která zahrnuje požadavky na odvádění dešťových vod ze střech. Opominout nelze ani zásady požární bezpečnosti, které stanovují mnoho podrobných předpisů, jedním z nich je také norma ČSN 73 0802 z roku 2009, která je základní požární normou pro stavby a rekonstrukce nevýrobních objektů. Norma podrobně určuje požární bezpečnost stavebních objektů, únikové cesty, dělicí konstrukce a další pravidla, která je třeba dodržovat při stavbě i rekonstrukci.

 

5 tipů, na co si dávat pozor při výstavbě a rekonstrukci střechy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »