Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


5 tipů pro nákup nemovitostí: Prohlédněte si dispozice i okolí a nastudujte občanský zákoník

Úroková míra hypotečních úvěrů podle nejnovějších statistik v prosinci klesla na historicky nejnižší průměrnou hodnotu 2,37 %. Díky tomu si Češi jen za poslední měsíc roku 2014 půjčili nebývalých 14,39 miliard korun. I díky stále výhodným cenám nemovitostí je totiž právě nyní ideální chvíle k pořízení vlastního bydlení. Zdánlivě finančně výhodná koupě se ale ve výsledku vyplatit nemusí. Experti v několika krocích radí, na co by si zájemce o nemovitost měl dát pozor. (Tisková zpráva: Lexxus)

1. Udělejte si představu o trhu

Drtivá většina nemovitostí je dnes inzerována na internetových serverech. Základní přehled si lze udělat právě tam. Řada atraktivních nemovitostí se ale na webu vůbec neobjeví. Realitní kanceláře je totiž nabídnou přímo konkrétnímu zájemci. Proto si pár vhodných firem vytipujte a svou představu o nemovitosti pošlete realitním agentům e-mailem. Zdůrazněte ale, že o jiné nabídky nemáte zájem. Předejdete tím zavalení nerelevantními inzeráty. Nečekaně úspěšná může být i procházka ve čtvrti, o kterou máte zájem. Ceduli k prodeji můžete najít i na domech, které se vám na internetu dohledat nepodařilo. A zapomínat se nevyplatí ani na čerstvě dokončované rezidentní projekty. V Praze budou nyní hotové například tři fáze komplexního projektu Nové Chabry, který přináší nejen nové byty, ale také související infrastrukturu, jako je mateřská školka, obchody, restaurace nebo cyklostezka. Letos bude dokončen také komorní projekt ve vilové části Prahy 5 – Rezidence Na Farkáně. Ten kromě klidné lokality nabízí také velmi atraktivní výhledy ze slunného jižního svahu. Developeři nabízejí prohlídky i speciální akce.

2. Vezměte si k ruce odborníka. Vyplatí se to

Zejména pokud kupujete starší nemovitost, je důkladná prohlídka odborníkem na místě. Expert přesně odhadne náklady na opravy případných zjištěných závad, které dokážou i na první pohled výhodnou koupi prodražit. „U nového bytu bych se soustředil na ‚značku‘ developera i zhotovitele a jejich referenční stavby. Dobré je vyhledat si internetová fóra majitelů těchto staveb a posoudit jejich zkušenosti. I zde je možné si na přejímku vzít raději odborníka. Amatér sám většinou nedokáže posoudit kvalitu provedených prací,“ vysvětlila Denisa Višňovská, která je partnerem realitní kanceláře LEXXUS specializující se na byty, domy a reality v Praze a okolí. Jednotlivé závady vzniklé už při stavbě se pak podle ní mohou projevit po měsících, nebo dokonce letech. 

Klasickým problémem, který může nadělat řadu vrásek, jsou špatně provedené vodotěsné izolace jak v suterénech, tak na plochých střechách a terasách. I takové nedostatky pomohou odhalit například experti společnosti Bytecheck, která se profesionálně zabývá posuzováním skutečného stavu nemovitosti.

3. Dispozice jsou zásadnější než metry čtvereč

Kolik má byt metrů čtverečních je údaj, který v každém inzerátu najdete hned na začátku. Vyšší číslo ale vždycky nemusí znamenat komfortnější bydlení. Zásadní jsou totiž dispozice nemovitosti. Pokud developer chce na malý pozemek vtěsnat co nejvíce bytů, mohou mít pokoje tvar nudlí, které se špatně zařizují. Obecně platí, že čím má byt více z fasády domu, tím lépe pro jeho majitele. Zajišťuje to totiž lepší přístup světla a vzduchu i lepší přizpůsobitelnost bytu různým etapám života rodiny. Sledujte také, zda je v bytě dostatek místa na skříně, či zda se do obývacího pokoje dobře vejde i kuchyňská linka a jídelní kout. Pokud není jasno, není ověřenější metody než po půdorysu bytu posouvat vystřižené papírové čtverečky.

4. Zaměřte se nejen na nemovitost, ale i na široké okolí

To, že si zájemce o bydlení nejprve v katastru nemovitostí zkontroluje, kdo nemovitost skutečně vlastní, by měla být samozřejmost. Vzhledem k tomu, že zápis případných změn do katastru trvá týdny, je moudré tak učinit i těsně před koupí. Výpisy lze za stokorunový poplatek snadno získat nejen na katastrálním úřadě, ale i u notářů, na poštách, obecních či matričních úřadech. Kontrolou se dá předejít překvapením v podobě spoluvlastnictví, při němž s prodejem musejí souhlasit všichni majitelé, nebo ve formě předkupního práva. V katastru bude též uvedeno případné zástavní právo, tedy jestli majitel nemovitostí neručí za bankovní úvěr.

Dostatek času si vyhraďte i na zkoumání okolí nemovitosti, a to jak nahlédnutím do územního plánu, tak i osobní procházkou po okolí. Pokud budete mít před okny volný pozemek, je dobré se zajímat o možnosti jeho zástavby v územním plánu, abyste nebyli v budoucnu překvapeni rostoucí výškovou budovou. Doporučuji si projít okolí, zjistit občanskou vybavenost, možnosti dopravy MHD, a to i v noci a o víkendu. Pokud kupuji nemovitost pro sebe, zajímala bych se i o hlučnost v nočních hodinách, jak od dopravy, tak od návštěvníků případných místních restaurací, dodala Višňovská.

5. Pozor na zákony. Změny přinesl nový občanský zákoník

Nový občanský zákoník, který platí od začátku loňského roku, přinesl pro kupující řadu změn. Nepříjemné překvapení může kupujícího čekat například za situace, kdy k nemovitosti přiléhá garáž, která ale stojí na pozemku souseda. Ten má podle nové legislativy v případě prodeje na přístavek předkupní právo. Teprve pokud ho nevyužije, může si i garáž koupit společně s domem nový kupující. Nemovitost je totiž novým občanským zákoníkem chápána jako součást pozemku.

Poněkud výhodnější pozici než dosud má ale kupující v případě reklamací. Prodávající podle starého občanského zákoníku ručil jen za vady a závady po dobu záruční lhůty, která byla s kupujícím sjednána. Pokud sjednána nebyla, pak jen za ty, které existovaly již v době převodu nemovitosti. Nový občanský zákoník dává v tomto ohledu více práv kupujícímu. Ten může vady reklamovat po dobu pěti let od nabytí nemovitosti.

5 tipů pro nákup nemovitostí: Prohlédněte si dispozice i okolí a nastudujte občanský zákoník >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »