Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


5 věcí, na které se při porovnání hypotečních nabídek zapomíná

Úroková sazba není při srovnání nabídek všechno. Důležitá je celková nákladovost financování a stejně důležitá je i plynulost vyřízení úvěru a čerpání prostředků. Co všechno stojí za to zohlednit při výběru financující banky? 

1. Méně viditelné poplatky

Úroková sazba je jedním z parametrů, podle kterého velká část klientů posuzuje výhodnost či nevýhodnost nabídky. Kromě úrokové sazby však ovlivňují celkovou cenu financování další poplatky související se zpracováním hypotéky. Kromě poplatku za vyřízení úvěru a postupně mizícího 150korunového poplatku za správu úvěrového účtu jsou to ještě poplatky za znalecké ocenění hodnoty nemovitosti, poplatek za postupné čerpání úvěru (uplatňován hlavně u výstaveb), ale třeba také poplatek za vedení běžného účtu, jehož sjednáním některé banky podmiňují poskytnutí hypotéky nebo alespoň nárokování slevy z úrokové sazby. V součtu se pak může jednat o poplatek v řádu tisíci korun, které dokážou při posuzování celkové nákladovosti sehrát roli pomyslného jazýčku na vahách. U milionové hypotéky s 20 letou splatností a 3 letou fixací (sazba 2 % p.a.) znamená desetitisícový poplatek desetinový rozdíl v úrokové sazbě, což při stávající vyrovnanosti nabídek bank může s pořadím „nejvýhodnějších bank“ notně zahýbat.

V tomto případě je vhodným vodítkem pro posuzování RPSN, ale ne všechny webové srovnávače a aplikace pro porovnávání hypotečních úvěrů tuto službu nabízejí.

2. Pružnost a doplňkové služby

Kromě ceny celkovou spokojenost s výběrem řešení ovlivňuje také flexibilita produktu. Za jakých podmínek bude například možné úvěr splácet v průběhu doby fixace. V průběhu splácení se může stát leccos a v průběhu fixační doby bude potřeba parametry úvěru upravit. Poplatek za změnu úvěrové smlouvy se pohybuje od 1 – 2000 Kč, ale rozdíly mezi bankami jsou i v tom, jaký rozsah změn je zpoplatněn a jaké změny jsou ještě gratis.

Co se týče flexibility, tak důležitou službou, kterou klienti stále častěji vyžadují je možnost mimořádných splátek. A velké rozdíly mezi bankami jsou v poplatcích za předčasné splacení v rámci běžící doby fixace. Poplatek za předčasné splacení si banky až na jednu výjimku počítají procentem ze zbývající jistiny a pohybuje se od 1 do 25 %.

Porovnání úrokových sazeb a poplatků je však pouze jedna část předvýběru. To hlavní je úvěr získat a ještě důležitější bez problémů peníze načerpat. V případě refinancování nebo koupě, je to celkem jednoduché a cena má výrazně vyšší váhu. U ostatních účelů je důležité ještě před hledáním banky s nejvýhodnější cenou profiltrovat banky s ohledem na profil klienta a záměr, který chce úvěrem financovat.

3. Kolik banka půjčí

Z pohledu bank nejjednodušší posuzování bonity (rozhodování banky, zda úvěr poskytne nebo ne, a kolik klientovi půjčí) je u klientů s potvrzením o příjmu ze zaměstnání. Nicméně i v takovém případě o konečném výsledku rozhodují desítky parametrů (věk, rodinný stav, kategorie podnikání/zaměstnání, vzdělání počet dětí (některé banky počet dětí zohledňují při posuzování bonity a snižují maximální úvěrovatelnou částku, některé ne). Nemluvě o situaci, kdy má klient smlouvu na dobu určitou, příjmy z pronájmu nebo podnikání. Pak se začínají přístupy bank lišit ještě více a rozdíl ve schváleném úvěrovém limitu se může pohybovat již ne v řádu desítek, ale stovek tisíc korun.

Tip: Přehledné srovnání sazeb a základních poplatků najdete v našem srovnávači Nejlepších sazeb hypoték.

4. Plynulost čerpání

Dostatečné stabilní příjmy ze zaměstnání a záměrem je koupě bytu do osobního vlastnictví nebo refinancování stávajícího úvěru. Příklad účelů, kdy po doložení potřebných dokumentů může schválení úvěru může v optimálním případě proběhnout téměř obratem. Jenže kolik je takových případů? Dalším sítem při výběru vhodné banky jsou podmínky uvolňování peněz, tzv. čerpání. Problémy se vyskytují hlavně u dřevostaveb, kdy stavební firma chce co největší balík peněz předem pro přípravu stavby, ale banka je logicky nechce pustit, dokud nemá k dispozici žádnou hodnotu, kterou by v případě potíží mohla zpeněžit. Sladění fází výstavby s kalendářem čerpání není jednoduché a bez praktických zkušeností objektivní porovnání bank prakticky nelze. V případě výstavby nebo rekonstrukce doporučujeme spojit síly se specializovaným hypotečním makléřem, která má přehled o fungování jednotlivých bank a pomůže zúžit výběr bank na ty, které výstavby mají nejen na nabídkovém letáku, ale skutečně je umí.

5. Rychlost vyřízení úvěru

Jak se dá poznat, jestli je banka rychlá nebo pomalá? Nedá. Hypotéky zpracovávají lidé a i rychlá banka se může zaseknout na omezené kapacitě. „V praxi se nám například stalo, že jedna banka vyhlásila velmi atraktivní akční nabídku a pak nebyla schopná klienty odbavovat ve standardních časech a schvalování úvěru se zde natáhlo až na trojnásobek, což by například v případě refinancování mohlo být pro klienta fatální. Proto jsme museli dočasně upravit naše doporučení a i když banka nabízela výborné cenové podmínky, volit alternativní řešení,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE. V každém případě je dobré se před podáním žádosti o úvěr informovat alespoň o předběžných termínech, kdy by mohl být úvěr schválen a harmonogram průběžně kontrolovat.

Jak je z předchozích odstavců patrné, výběru nejvhodnější banky je třeba věnovat dostatečný čas a kromě úrokové sazby věnovat pozornost i méně viditelným parametrům. Alternativou je možnost svěřit do rukou odborníků, kteří dokážou porovnat všechny banky včetně důležitých detailů a poskytnout informace o aktuálních procesních výhodách a nevýhodách jednotlivých bank.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, www.financninoviny.cz, banky

5 věcí, na které se při porovnání hypotečních nabídek zapomíná >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »