Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


6 klíčových kroků k chytrému městu

02.06.2016 10:37 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: Smart city chytré město

Elektromobily v ulicích, úsporné veřejné LED osvětlení nebo elektronický naváděcí systém na parkoviště se v některých českých městech stávají realitou. Koncept Smart Cities přetváří v realitu například Písek, Brno nebo Volyně. Náročné projekty, jejichž výsledkem bude chytré město s příjemným životním prostředím, vyžadují koordinaci na vysoké úrovni a propojení odborníků z celé řady oblastí.

 

Koordinace

Pro rozvoj Smart City je klíčové překlenutí rozdílů mezi tradičními a digitálními technologiemi, které povedou k udržitelnému životu ve městě. Důležitý je postoj samosprávy, která přejímá roli integračního prvku, navrhuje řešení a spolupracuje s odborníky. Je například nutná kooperace Městských služeb při výběru dodavatele osvětlovacích zdrojů, součinnost s památkáři města při respektování oblastí s památkami, a zejména s dopravními odborníky,“ říká Josef Knot, místostarosta města Písek.

Studie

Pro efektivní spolupráci jsou důležité dohody klíčových městských podniků a organizací. S tím souvisí identifikace organizací, které budou plnit konkrétní úlohu při rozvoji města. Nutné je specifikovat, jaké informační technologie město potřebuje, a podle nich posléze investice naplánovat. Zpracování studie by se měli zhostit odborníci, kteří rozpoznají nedostatky a nabídnou řešení. Už 19 městům podala v této oblasti pomocnou ruku společnost E.ON. „Vzhledem ke svému know-how klademe v těchto projektech důraz na témata s inteligentní energetikou,“ uvádí Lukáš Svoboda ze společnosti E.ON.

Elektromobilita

Nezůstává přitom jen u slov. Když se společnost E.ON stala partnerem města Písek v projektu Smart City, zapůjčila městu elektrovozidlo Smart. „Vůz využívala městská policie a velmi si ho chválila pro nízké provozní náklady i tichý chod,“ dodává Josef Knot. Dalším tématem se pro Písek stala instalace dobíjecích stanic pro elektromobily. První z nich byla již instalována do areálu Technologického centra Písek a je veřejnosti přístupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Na dvou vyhrazených parkovacích místech lze nabít elektromobily všech velikostí. „Dobíjecí stanici, která je ve vlastnictví našeho města, vnímáme jako další krok v rozvoji elektromobility nejen v Písku, ale v celé České republice, kde je v současnosti v provozu zhruba 200 elektromobilů a přibližně stejný počet stanic,“ dodává místostarosta jihočeského města. Písek brzy plánuje instalaci dalších nabíjecích stanic pro vozy i pro elektrokola.

Doprava

Pokud zůstaneme u jihočeského Písku, který je v konceptu Smart City průkopníkem mezi městy v České republice, dopravu by zde měl zlepšit například i naváděcí systém pro parkoviště. Počítá se také s technologií pro sledování intenzity dopravy. Výsledkem budou například data, která město využije pro plánování oprav silničních komunikací, a to s ohledem na frekvenci jejich využívání. „Stranou našeho zájmu nezůstává ani MHD. Nové technologie zjednoduší plánování dopravy a online sledování hromadné dopravy nám zase pomůže zamezit zdržení v dopravních zácpách,“ vypočítává Josef Knot.

Podpora

Rozpočet měst a obcí, které se rozhodnou pro koncept Smart City, mohou podpořit různé granty nebo dotace. „V současné době existuje řada možností, náročné ale bývá se k relevantním informacím dostat a v nabídce se zorientovat. Doporučit lze různé databáze, kde lze potřebné informace získat,“ říká Petra Tupá ze společnosti E.ON. Při realizaci projektů chytrého města se lze opřít též o silné partnery, ať už to jsou české firmy, nadnárodní korporace, nebo univerzity sdružené v platformě Czech Smart City Cluster. Mezi zakládající členy tohoto klastru patří společnosti E.ON, Schneider Electric, ČVUT, Česká spořitelna nebo Technologické centrum Písek. Ze státních institucí je konceptu chytrého města nakloněno například ministerstvo životního prostředí.

Společnost

Město tvoří především lidé a koncept chytrého města představuje společenskou změnu, která vyžaduje i změnu přístupu k veřejnému prostoru. „Přestože samotný koncept Smart City byl zastupitelstvem města Písku schválen jednohlasně, částečně ještě stále narážíme na určité pochybnosti od části veřejnosti,“ říká Josef Knot.

6 klíčových kroků k chytrému městu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »