Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


7 tipů, jak investovat do nemovitostí

09.12.2011 11:13 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů

Investice do nemovitostí patří k velmi bezpečným a lukrativním způsobům, jak zhodnotit své finanční prostředky. Ať už patříte k jakékoliv kategorii investorů, měli byste se řídit určitými pravidly. Přinášíme vám sedm rad a tipů, jak investovat do realit (komentář Reality Investing).

Na úvod je třeba rozlišit několik kategorií investorů, které se o investování do nemovitostí zajímají. Jednak jsou to rodiny s dětmi, které tímto způsobem investují do vlastního bydlení. Další kategorií jsou investoři spekulanti, kteří hledají příležitosti k nákupům pod cenou, například v dražbách zabaveného majetku a podobně. V neposlední řadě jsou to pak dlouhodobí investoři, kteří nemovitost pořizují, aby mohli dlouhodobě inkasovat příjem především z pronájmu. Zástupci všech kategorií by měli při plánování investice brát zřetel na následující rady.

1. Získejte maximum informací

Nejen pro reality, ale pro jakoukoliv investici je zásadní získat maximum dostupných informací. Eliminuje se tak riziko možné ztráty. Vzdělávejte se, čtěte články nebo knihy o investování do nemovitostí. Existují i kurzy investování. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo má zkušenosti s realitním trhem, nechte si poradit. Najděte si čas na sledování trhu a prohlídky konkrétních nemovitostí. Investovaný čas se vám pak zhodnotí. V praxi je nezbytné se seznámit s územním plánem dané oblasti a zjistit, kde se počítá s výstavbou. „Je třeba neustále sledovat případné územní změny, které by mohly hrát ve váš prospěch. Tyto změny dokážou udělat například z levné půdy velmi lukrativní místo, jehož cena se skokově zvýší,“ uvádí Jiří Slezák, ředitel společnosti Reality Investing, která se specializuje na realitní a developerské obchody.  Potenciální investoři mohou trh s nemovitostmi a pohyb jejich cen sledovat nepřetržitě. Stačí se podívat do nabídky realitních kanceláří, nebo internetových realitních portálů.

2. Hledejte zajímavé kupní příležitosti

Velice přínosné je sledování nejrůznějších dražeb, například z exekucí. To se týká především spekulativních investorů, ale koneckonců nejen jich. I tady ale hraje zásadní roli shromáždit co nejvíce informací. Přehled dražeb naleznete na internetu, například na webech exekučních společností. Aktuální dražby nejen nemovitostí má na svých internetových stránkách také Česká daňová správa. Zajímavou příležitost s sebou může přinést i změna územního plánu, kdy se z takřka bezcenných pozemků můžou stát velmi žádané stavební parcely. Hlavní zásadou úspěšného investora ale je vytrvat a počkat na tu pravou příležitost. Je zcela v pořádku absolvovat desítky prohlídek, zúčastnit se mnoha dražeb, než pořídíte jedinou nemovitost.

3. Pořiďte menší byt s nižší cenou

Pro investora je nejdůležitější poměr kupní ceny a příjmů za danou nemovitost. Od příjmů je nutné samozřejmě odečíst výdaje na opravy, údržbu, pojištění a podobně. Vždy nemovitosti porovnávejte podle výnosů a nezapomínejte, že si je kupujete jako investici. V případě, že jste právě ten typ investora, který má v úmyslu dlouhodobě investovat do určité nemovitosti, pak je většinou lepší zaměřit se spíše na menší byty. Pro dlouhodobou investici do pořízení bytu lze jednoznačně doporučit menší byty s nižší cenou za metr čtvereční. Oproti velkým bytům je zde totiž vyšší výnos z pronájmu než u dražších nemovitostí. I když cena nemovitosti za delší dobu výrazněji neporoste, má majitel nemovitosti zaručený příjem z nájemného.

4. Zajistěte se na budoucnost

Je známým faktem, že ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. I přes krátkodobé výkyvy se peníze uložené v realitách kontinuálně zhodnocují. Investovat své peníze do nemovitostí, jako alternativa spoření v penzijním připojištění nebo životním pojištění, tak může představovat překvapivě lukrativní způsob, jak financovat svoje životní náklady v postproduktivním věku. Lze pořídit například byt, který budete financovat hypotékou. Pokud jej budete pronajímat, z inkasovaného nájemného můžete navíc hradit splátky hypotéky.

5. Uváženě investujte do vlastního bydlení

Jestliže investujete přímo do vlastního bydlení, je nutné si uvědomit, že taková investice se vyplatí, jen pokud díky ní ušetříte. Tedy pouze v případě, jestliže je například splátka hypotéky stejná jako výše nájmu nebo třeba investice do zateplení domu. Většině lidí se přirozeně takové řešení vyplatí více, než platit drahý nájem. Je však třeba si uvědomit, že pokud pro potřeby vaší rodiny stačí byt o velikosti 3+1, znamená pořízení rozměrného rodinného domu vysoce neúčelné investování peněz. Cena nemovitosti v takovém případě roste pouze mírně. Navíc musíte počítat s vysokými náklady na údržbu domu. Peníze, které jste do nemovitosti investovali zbytečně, se nijak nezhodnocují. Naopak pořízení například dvou menších bytů bude přinášet pravidelný příjem z pronájmu a v budoucnu může posloužit jako zázemí pro vaše potomky.

6. Financování úvěrem se může prodražit

Pokud se rozhodnete financovat pořízení konkrétní nemovitosti z cizích zdrojů, zpravidla hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření, bude rozhodující vaše bonita – schopnost úvěr řádně splácet. Ať už se bude jednat o dlouhodobou investici, spekulativní nákup nebo investici do vlastního bydlení, vždy je lepší mít část peněz uspořeno. I když lze získat hypotéku na financování 100 % hodnoty nemovitosti, musíte počítat s tím, že se vám taková investice prodraží. Banka v takovém případě totiž nabídne vyšší úrok. Vyplatí se také porovnat více bankovních nabídek. A to nejen na počátku, ale také v období, kdy končí fixace úrokové sazby. Banka vám může na další období určit vyšší úrok, a pokud neleníte a poohlédnete se u konkurence, můžete pak argumentovat lepší nabídkou jinde nebo rovnou využít refinancování hypotéky od jiné banky.

7. Nemovitostní fondy

Jestliže nemůžete investovat do nemovitostí jednorázově ve velkém, nemovitostní fondy můžou být další alternativou. I když nejsou tyto fondy v současnosti v ČR příliš rozšířené, investice do tohoto typu fondu nabízí investorům stabilní výnos, který generují pronájmy a případný růst hodnoty nemovitostí. „Kolektivní investování do nemovitostí představuje mimo jiné vhodný doplněk diverzifikace portfolia. Vývoj hodnoty nemovitostí totiž obvykle nekopíruje standardní ekonomické cykly, a proto se jedná o aktiva velmi málo závislá na vývoji akciových a dluhopisových trhů,“ vysvětlil Jiří Slezák ze společnosti Reality Investing.  

7 tipů, jak investovat do nemovitostí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Jaká je budoucnost nemovitostních fondů v ČR? Daniel Kuchta | 30.01.2013 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »