Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Aktuální analýza trhů nemovitostí v Polsku, na Slovensku a v České republice: První zastávka na cestě „karavany investorů“ směrem na východ?

Autor: | 22.03.2010 13:08 | Kategorie: Realitní makléř | Komentáře zakázány komentářů

Mezinárodní krize tvrdě zasáhla trhy komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě. V důsledku toho se odhadované objemy příslušných investic loni propadly na 2,5 miliardy EUR oproti 9,8 miliardy EUR za rok 2008. Zároveň však v posledních dvou čtvrtletích 2009 znovu ožil zájem investorů, zejména těch, kteří hledají špičkové nemovitosti v administrativním a retailovém sektoru v Polsku a České republice.

 

K takovému zjištění dospěla Bank Austria ve své analýze „Real Estate Country Facts”, zahrnující Polsko, Slovensko a Českou republiku.  Podle této aktuální analýzy trhu existují příznivé první známky zotavování: zlepšily se ekonomické ukazatele, realitní investoři opět vykazují zájem a banky, které doposud na trhu působí, si podržely konzervativní skladbu financování – přestože již postupně dochází k rušení přehnaně striktních omezení. Jak uvedl Reinhard Madlencnik, ředitel divize Real Estate Bank Austria: "Naším přáním je dlouhodobě financovat kvalitní projekty: na rok 2010 jsme již naplánovali zvýšení objemu úvěrů.“

Hospodářská krize podvazuje rozšiřování administrativních ploch

Od roku 2000 se plocha moderních administrativních prostor ve významných městech v Polsku, České republice a na Slovensku bezmála ztrojnásobila. Obrovský počet administrativních projektů se dočkal realizace především v období investičního boomu v zemích CEE, přičemž mnohé tyto projekty byly povahou spekulativní a k jejich nastartování docházelo těsně před výbuchem krize finančních trhů. V důsledku toho byla přímo uprostřed největšího vzedmutí krize v letech 2008 a 2009 ve Varšavě, Praze a Bratislavě dokončena výstavba téměř 1,5 miliónu čtverečních metrů administrativních prostor. „Předpokládáme, že v roce 2010 dojde k poklesu dokončených nových administrativních prostor a ještě větší propad očekáváme v letech 2011-12,“ říká Madlencnik.  „Řada již připravovaných projektů byla pod dojmem hospodářského zborcení dána k ledu, přičemž právě tyto zrušené projekty mají domino efekt na další v řadě.“

Od roku 2008 je patrný trend vzestupného obratu v objemu neobsazených prostor , který předtím  v roce 2007 zaznamenal své historické minimum . Na konci loňského roku se neobsazené prostory ve Varšavě ustáli ly na relativně mírné úrovni sedmi procent . Naopak Praha a Bratislava v té době dosahovaly míry již kolem dvanácti procent. Očekává se další nárůst, ovšem bude se lišit svou strmostí. S ohledem na trend cen nájemného, který od roku 2006 zaznamenal v zemích CEE prudký vzestupný pohyb, nutila a nutí hospodářská krize trh k (prospěšným) úpravám. Vyjádřeno poměrově, zbrzděni se chovalo nejmírněji v Praze a Bratislavě. Ve Varšavě byl propad nejvýraznější, což souviselo se zdejší silnější startovní pozicí.

Ceny retailových nájmů pod tlakem

Bratislava, Praha a Varšava jsou již po nějakou dobu saturované trhy, což byl také důvod, proč se z nich zájem investorů již před krizí přesouval do jiných významných měst. Do roku 2008 byla mnohá z větších i menších měst doslova zaplavena přesilou nákupních středisek. V loňském roce byl na trh v Polsku, na Slovensku a v České republice uveden přibližně 1 000 000 čtverečních metrů nových komerčních prostor. Nová výstavba v roce 2010 se podle všeho bude nejspíš odehrávat ve stejném řádu.  Tyto prostory jsou zároveň převážně výsledkem projektů, které v době propuknutí finanční krize již byly v běhu.

Koeficienty neobsazených prostor pro Varšavu a Bratislavu jsou nadále poměrně nízké. V Praze je míra neobsazenosti významně vyšší, dosahuje asi 10 %. „Ovšem také v Praze existují špičková nákupní centra a míra využití jejich kapacity nadále zůstává vynikající. Hlavní roli přitom hraje místo a design,“ upozorňuje Reinhard Madlencnik.

„Nájemci stejně jako v jiných zemích využívají krize k novému vyjednávání o nájemném. Pronajímatelé se za použití pobídek snaží čisté nájemné nesnižovat, aby si dokázali udržet své nájemce. Jinak řečeno, ceny nájemného významně poklesly,“ uvádí realitní analytička Karla Schestauber.

Na trh nepřicházejí téměř žádné nové logistické objekty

Sektor průmyslových nemovitostí reagoval na hospodářské zpomalení s mimořádnou rychlostí. Projekty v této oblasti se často realizují po jednotlivých modulech nebo etapách, což znamená, že investoři mají značný manévrovací prostor. „I když mnohé z logistických nemovitostí byly zřízeny ještě před krizí jako spekulativní, což vedlo ke značnému přebytku výstavby a k poměrně vysokým koeficientům neobsazenosti, v současnosti se žádné z nich na trh prakticky nedostávají,“ poznamenává Karla Schestauber.

Stejně jako v sektoru administrativních prostor a nákupních center došlo také v odvětví logistiky ke stabilizaci maximální míry výnosu.  Kromě toho na rozdíl od jiných druhů využití nemovitostí zaznamenává tento segment vyrovnávání míry výnosů. V tomto smyslu byly maximální míry výnosu pro Bratislavu, Prahu a Varšavu ke konci roku 2009 prakticky rovnocenné v pásmu 8,75 %. Podle údajů společnosti CBRE byla ke konci roku 2009 maximální míra výnosu z administrativních prostor pro Varšavu 6,75 %, pro Prahu 7 % a pro Bratislavu 7,5 %.

„V současnosti existuje zjevný rozdíl mezi maximální mírou výnosů a výnosů z nemovitostí na méně úspěšných lokacích anebo těch s nižší kvalitou,“ shrnuje Madlencnik. „A tento rozdíl se bude opětovně vyhlazovat pouze pomalu. Preferovány jsou investiční projekty tehdy, jestliže to znamená rozhodování o financování na základě nízkého rizika. Projekty, nabízející energetickou účinnost – a tudíž také nízké hrubé nájemné – mají rozhodně zvýhodněnou startovní čáru.“

Aktuální analýza trhů nemovitostí v Polsku, na Slovensku a v České republice: První zastávka na cestě „karavany investorů“ směrem na východ? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »