Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Alfa a omega stavebního spoření: Cílová částka

Autor: Luboš Svačina | 02.03.2009 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 2 komentáře
Alfa a omega stavebního spoření: Cílová částka

Plánujete uzavření smlouvy o stavebním spoření? Dopředu byste si měli rozmyslet plánovanou výši úvěru případně dobu spoření. Jedná se o rozhodující parametry pro správné nastavení cílové částky.

Co je to cílová částka?

Podle Zákona o stavebním spoření „se cílová částka se rovná součtu vkladů, státní podpory, úvěru ze stavebního spoření a úroků z vkladů a státní podpory, po odečtení daně z příjmů z těchto úroků.“


Zájemce o stavební spoření vždy sjednává smlouvu o stavebním spoření na určitou cílovou částku (CČ). Ta však nevyjadřuje pouze budoucího hodnotu vkladů, úroků a státní podpory, ale představuje celkovou sumu peněz, kterou může účastník ze stavebního spoření získat k financování svých bytových potřeb. To znamená částku včetně případného úvěru ze stavebního spoření, jehož poskytnutí však banka podmiňuje splněním několika podmínek.

Nastavení cílové částky

Nastavení výše cílové částky závisí na rozhodnutí účastníka. Zpravidla záleží na tom, zda si klient bude chtít na smlouvě pouze spořit, nebo zda bude chtít v budoucnu čerpat úvěr ze stavebního spoření. Stavební spořitelny zpravidla omezují minimální hodnotu cílové částky, maximální výši nechávají bez omezení.

Pokud klient zvažuje pouze spoření vyplatí se nastavení cílové částky podle doby, po kterou plánuje spořit, a to včetně započítání budoucích státních příspěvků a úroků z vkladů a státních příspěvků.

V případě, kdy klient uzavírá smlouvu o stavební spoření s tím, že si bude chtít zažádat o úvěr, rozhodování je složitější. Zde záleží na volbě typu úvěru. Na výběr má ze dvou variant, buď překlenovací, nebo tzv. přidělený úvěr ze stavebního spoření.

V situaci, kdy klient potřebuje peněžní prostředky ihned, zažádá si o překlenovací úvěr. V takovém případě volí cílovou částku rovnající se výši úvěru, ovšem s ohledem na své finanční možnosti a další podmínky banky (zajištění úvěru ručitelem, či nemovitostí).

V případě přiděleného úvěru klient od stavební spořitelny získává úvěr až po naspoření předem určené částky. Přičemž výše úvěru je rozdílem mezi cílovou a naspořenou částkou, která zpravidla činí min. 40 % CČ. Klient se tedy rozhoduje rovněž podle svých finančních možností s ohledem na splnění podmínek ze strany stavební spořitelny – zajištění úvěru.

Často je velmi těžké z pohledu klienta odhadovat, jaké budou jeho finanční možnosti v budoucnu, a jak velkou částku úvěru bude chtít čerpat. Z tohoto důvodu stavební spořitelny umožňují cílovou částku v průběhu spoření měnit.

Při nastavení cílové částky je nutné počítat také s tím, že stavební spořitelny stanovují poplatek za uzavření smlouvy právě od výše cílové částky. Zpravidla se jedná o 1 % z cílové částky.V případě navýšení cílové částky klient zaplatí pouze rozdíl mezi novou a původní CČ.   

Důvody pro snížení či zvýšení cílové částky 

Zvýšení cílové částky

  • účastník zjistí, že bude potřebovat půjčit více než při uzavírání smlouvy předpokládal
  • cílovou částku nesmí klient v žádném případě tzv. přespořit, pokud se tedy výše vkladu blíží cílové částce a klient chce pokračovat ve spoření musí si ji navýšit

Snížení cílové částky  

  • pokud chce účastník dosáhnout dříve přidělení cílové částky
  • z nutnosti snížit měsíční vklad

Důsledky snížení či zvýšení cílové částky

Cílovou částku lze měnit pouze se souhlasem stavební spořitelny, přičemž podmínky pro zvýšení či snížení cílové částky si spořitelny stanovují individuálně. Zejména klienti se staršími smlouvami by si měli podmínky pořádně prostudovat. Při zvyšování cílové částky jim reálně hrozí, že s spolu s přijdou o původní podmínky smlouvy, což může například znamenat snížení úrokové sazby ve fázi spoření. 

Důsledky změny cílové částky jsou zpravidla

  • zaplacení úhrady (poplatku) ve výši stanovené stavební spořitelnou z rozdílu, o nějž se cílová částka zvyšuje
  • klient přijde o poplatek, který již za vyšší cílovou částku zaplatil při uzavírání smlouvy
  • hodnotící číslo se vypočítává nově k nejbližšímu rozhodnému dni
  • podle podmínek stavební spořitelny se může oddálit okamžik přidělení cílové částky
  • počátek smlouvy se nemění
  • podmínkou povolení zvýšení cílové částky ze strany stavební spořitelny může být přechod na jiný tarif či vzdání se sjednaných úrokových zvýhodnění

Anketa

Navyšoval/a jste cílovou částku stavebního spoření?

Ano. (147)
 
Ne, ale chystám se k tomu. (39)
 
Ne, a neplánuji to. (58)
 Celkem hlasovalo 244 čtenářů

Alfa a omega stavebního spoření: Cílová částka >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »