Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Analýza developerského trhu v Praze ve 2Q 2014

V Praze se tempo prodejů nových bytů dočkalo další akcelerace. Prodalo se přibližně 1 500* nových bytů a společně s 1 350* byty prodanými v prvním kvartálu se jedná o meziroční nárůst 18 % oproti 1. pololetí roku 2013. V nabídkách developerů je 6 600* dostupných bytů, z nich je zhruba 2 000* k dispozici k okamžitému nastěhování. Na těchto ukazatelích trhu se shodly společnosti Skanska Reality, Ekospol a Trigema (slide 5).

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňující zvýšenou poptávku po nových bytech je nepřestávající pokles úrokových sazeb hypotečních úroků.  Vliv padajících sazeb na vzestupnou tendenci prodejů sledujeme již od roku 2011 (slide 12).

„Pokud se v následujícím pololetí nestane nic výjimečného, zaznamenáme další rekordní rok, jelikož budou prodeje atakovat hranici 5 600 bytů“, uvedl generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. Vysvětluje to také podobný průběh prodejů jako v minulém roce (slide 11). Loni se nakonec v druhé polovině roku prodalo ještě o 10 % nových bytů více než v pololetí prvním (slide 6).

Po delší době mírně poklesla průměrná cena za metr čtvereční. Jedná se ovšem o pokles nepatrný, na konci prvního pololetí průměrná cena činila 61 075 Kč s DPH / m2 (cena bytu s DPH / plocha bytu). Stejně tak poklesly další cenové ukazatele pohybující se pod úrovní celkové průměrné ceny na trhu: Průměrná cena prodaných bytů (pokles na 55 500 Kč s DPH / m2) i průměrná cena úplně nových bytů, uvedených na trh ve 2Q (52 700 Kč s DPH / m2). „Odůvodněním může být vysoký nárůst a následný okamžitý prodej bytů v nižším cenovém segmentu, o který se na jaře postaral jeden z předních developerů,“ uzavírá na toto konto Marcel Soural (slide 13).

Při pohledu na cenové segmenty, ve kterých se dostupné byty nabízejí anebo ve druhém kvartálu prodávaly, je zřejmý nepatrný posun ze středního (45 000 – 60 000 Kč s DPH / m2) do obou krajních. Již téměř každý pátý prodaný byt se nacházel po hranicí 45 000 Kč / m2. I přes tento nepatrný pokles je střední segment stále dominantní s polovičním zastoupením v obou ukazatelích (slide 18 – 19).

Čelo developerského pelotonu se rozrostlo o dalšího člena. V TOP 5 developerů, i po dalším sledovaném období, figuruje také společnost Trigema, která díky úspěšným prodejům v Letňanech a Nových Butovicích zaujímá 5. místo. „Jsme rádi, že jsme svým tržním podílem rovnocenným partnerem největší konkurenci. Zároveň je to závazek do budoucích období, abychom nastavené tempo udrželi,“ je si Soural vědom (slide 7 – 10). 

Svým výrokem „ S menší zásobou bytů v nabídce dosahujeme srovnatelných úrovní prodejů s konkurencí nabízející větší počet bytů v cenících.“ také poukazuje na nepatrně odlišné rozložení sil v nabídce dostupných bytů, kde Trigemu v TOP 5 nahradil developer Vivus (slide 24 – 25). Při srovnání kusového a finančního vyjádření podílů na trhu se ukazuje pravidlo, které v prvním z ukazatelů přidává na síle skupině TOP developerů a naopak finanční zhodnocení zesiluje skupinu „zbytek trhu“. V parametru nabídky dostupných bytů je tento fakt nejmarkantnější – TOP 5 ztrácí 11% podíl. „Vysvětlením může být cenová různorodost zacílení obou skupin developerů, jelikož se první pětice zaměřuje spíše na nejnižší nebo střední cenový segment,“ prozrazuje Soural.

Kromě všeobecných pohledů na trh je z kvartální analýzy také patrné několik drobných zajímavostí, které při detailním sledování trhu vyplouvají na povrch. Tak například, v současnou chvíli lze nový byt v Praze zakoupit již za 1,2 mil Kč, výjimkou ovšem nejsou byty za dvě i tři desítky miliónů, a to v dispozicích 4+kk, 3+kk a dokonce i 2+kk (slide 15).

V souvisejícím ohledu lze sledovat výrazné rozdíly také v průměrných cenách za metr čtvereční. Ty se pohybují od 35 000 Kč s DPH / m2 až ke 190 000 Kč s DPH / m2. Marcel Soural k tomuto dodává: „Důvod je prostý, nejnižší průměrné ceny bytů evidujeme u bytů v nízkorozpočtových projektech v okrajových částech Prahy a nejvyšší ceny naopak v luxusních bytech v bezprostřední blízkosti centra města“ (slide 17).

Při detailním zkoumání prodaných bytů je také možné narazit na některé extrémy, které mohou situaci nepatrně zkreslovat. Přesnější pohled na situaci přináší průměrná celková cena s DPH u prodaných bytů, která činí 3,8 mil. Kč. Medián těchto cen je ještě nižší, 3,3 mil. Kč. Nejvíce se prodávají 2+kk, které jsou v celkovém množství prodaných bytů ve 2Q zastoupeny 36 % (ceny od 1,6 mil. Kč), následované 3+kk (ceny od 2,3 mil. Kč) a 1+kk (ceny od 1,3 mil Kč). Průměrná výměra prodaných bytů je 65,7 m2 (slide 20 – 21).

S rokem 2014 došlo k rozšíření působnosti monitoringu developerského trhu společností Trigema i na mimopražské lokality. Ve druhém kvartálu se k Brnu přidal také kompletní Jihomoravský kraj a zbytek Moravy. Ze stručné analýzy vyplynulo, že Jihomoravský kraj je s 1000 dostupnými byty cca 6× menší než Praha a zbytek Moravy 2× menší než kraj Jihomoravský (500 dostupných bytů). 

V Brně a okolí je možné nový byt zakoupit v průměru za 47 000 Kč s DPH / m2, od dubna 2014 si i díky této ceně našlo nového majitele zhruba 200 nových bytů. Ve zbytku Moravy je průměrná cena nových bytů ještě o dalších 13 000 Kč nižší a pohybuje se na hranici 33 000 Kč s DPH / m2 (slide 27 – 29).

Podrobné informace můžete očekávat na blogu Trigemy a nově také na jejím Twitteru.

*Na hlavních ukazatelích trhu (počty prodaných bytů, zásoba na trhu, počet nově přidaných bytů v 1. kvartále letošního roku) se dohodly společnosti Skanska Reality, Ekospol a Trigema. Každá z uvedených společností bude nyní uvádět tyto informace ve vzájemné shodě.

 

Analýza developerského trhu v Praze ve 2Q 2014 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »