Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Analýza Ministerstva spravedlnosti obhajující nesystémové snížení exekučního tarifu nemá nic společného s realitou skutečných exekutorských úřadů

Exekutorská komora trvá na tom, že jediný smysluplný a zodpovědný postup stojí na provázání tarifu s novelou exekučního řádu a navrhuje ustanovení expertní pracovní skupiny (Tisková zpráva: Exekutorská komora ČR)

Analýza Ministerstva spravedlnosti ČR, na základě které navrhuje nesystémové snížení exekučního tarifu, neposkytuje přesný, objektivní a použitelný obsah, na základě kterého by její výsledky mohly být považovány za směrodatné pro jakoukoli úpravu tarifu. Vyplývá to z expertního stanoviska nezávislé konzultanské a auditorské společnosti Grant Thornton, který si nechala zpracovat Exekutorská komora ČR s cílem objektivně posoudit relevantnost a přesnost závěrů analýzy ministerstva. Podle odborníků tato analýza nemůže legitimizovat zásahy Ministerstva spravedlnosti v oboru soudních exekucí. 

Exekutorská komora v této souvislosti opětovně upozorňuje, že případné snížení exekučního tarifu povede k postupnému rozpadu fungujícího systému vymáhání práva prostřednictvím soudních exekutorů. To se negativně dotkne milionů dlužníků i věřitelů a způsobí mnohamiliardové náklady ze státního rozpočtu na jeho sanaci. Exekutorská komora opětovně vyzývá Ministerstvo spravedlnosti, aby upustilo od neuvážené úpravy exekučního tarifu bez provedení řádné analýzy a odborné diskuse související se systémovou novelou exekučního řádu.

Exekutoři navrhují následující systémové kroky: 

  • Ustanovit pracovní skupinu, provést skutečnou analýzu odvětví za účasti renomovaných odborníků z oblasti ekonomiky, státní správy a justice a podle jejích výsledků přijmout opatření ke zlepšení vymáhání práv a povinností v ČR.
  • Řešit exekuční tarif společně a nerozdílně s novelou exekučního řádu. Možnosti úspor nákladů exekucí vidí jen za předpokladu uzákonění podílu oprávněných (věřitelů) na nákladech zodpovědného vymáhání a zavedení místní příslušnosti alespoň pro bagatelní pohledávky, čímž se omezí mnohačetné exekuce na tytéž povinné u různých exekutorů.

Ze stanoviska společnosti Grant Thornton vyplývá, že na základě analýzy Ministerstva spravedlnosti nelze stanovit průměrný, resp. obvyklý příjem exekutorského úřadu. Údajné vysoké příjmy a zisky exekutorů zmiňované Ministerstvem spravedlnosti tak nemají reálný základ a nevypovídají nic o skutečné ekonomické situaci většiny exekutorských úřadů.

Společnost Grant Thornton ve svém stanovisku konstatuje, že v materiálu ministerstva došlo k zkreslujícím zjednodušením, použití nevhodných metodik a neúplných dat. Došlo tak k zásadnímu odklonu “modelového úřadu” od reality, což vedlo k  výraznému nadhodnocení příjmů a opomenutí podstatné části nákladů.“Modelový úřad” v realitě neexistuje a ani nemůže existovat. V ministerské analýze se také zaměňují výnosy s hospodářským výsledkem, který si tvůrci zjistili ještě naprosto nepřesně z kumulovaných dat Generálního finančního ředitelství, protože se v něm promítají i příjmy nesouvisející s činností exekutora. Už teď jsou exekutoři pod ekonomickým tlakem a sami skládají své mandáty.  

„Jsem upřímně zděšena množstvím chyb a neprofesionality obsažené v ministerské analýze, které expertní stanovisko konzultantské společnosti uvádí,“ reagovala na zveřejněný dokument společnosti Grant Thornton Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR, a dodala: „Prokazuje se tak bohužel naše domněnka, že pan ministr se zkrátka rozhodl tarif snížit za každou cenu a realitu si přizpůsobuje tak, aby mu to vyšlo. Jako odborná právní profese se nemůžeme smířit s tím, že jsme využíváni jen pro rychlé nahnání politických bodů. Snížení tarifu může působit líbivě, zejména s ohledem na velké množství dlužníků – voličů, ovšem s dalekosáhlými negativními dopady na důvěru v účinné vymáhání dluhů, které se začnou projevovat až po konci funkčního období pana ministra. Na to doplatíme a to zaplatíme v důsledku my všichni. Věřitelé se nedomohou svých peněz, dlužníkům bude dluh narůstat a zůstanou pod tíhou exekucí, soudy budou zahlceny a stát přijde o peníze, které bude muset vynaložit na sanaci rozpadlého systému vymáhání.” 

Exekutorská komora dlouhodobě upozorňuje na fakt, že ekonomická situace exekutorských úřadů není dobrá, není prostor pro snížení exekučního tarifu a pokud nastane bez systémových změn v exekučním řádu, povede nevyhnutelně k omezení provozu exekutorských úřadů a jejich postupnému zavírání. “Změna tarifu na podkladě politické objednávky a neodborné analýzy je hazard nejen ekonomický, ale zejména systémový – zlikviduje fungující systém legálního vymáhání práva v ČR,” varovala Pavla Fučíková a dodala: “Pokud dojde ke snížení tarifu bez ohledu na naše připomínky, sdělujeme, že jediná cesta, jak zabránit neprodlenému kolapsu vymáhání, je současné převzetí exekuční agendy soudy tam, kde je podle slov pana ministra na místě konkurzní řízení. Jednalo by se tedy o všechna řízení proti těm dlužníkům, kteří mají více než 3 exekuce a kde je šance na vymožení v reálném čase stejně mizivá.”

Obavy Exekutorské komory potvrzuje i expertní stanovisko společnosti Grant Thornton, které přímo uvádí že nynější ekonomická situace exekutorských úřadů je napjatá a v případě dalšího poklesu vymahatelnosti se může stát kritickou.

Analýza Ministerstva spravedlnosti obhajující nesystémové snížení exekučního tarifu nemá nic společného s realitou skutečných exekutorských úřadů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »