Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Anglie: Nízké úroky a přehřívající se nemovitosti

Anglie: Nízké úroky a přehřívající se nemovitosti

Píše se rok 2014 a na britských ostrovech se do mediálních titulků opět dostávají slova o nemovitostní bublině. Rodina s průměrným příjmem si zdaleka nemůže dovolit dům za průměrnou cenu a nemovitosti se lidem se středními příjmy stávají ještě více nedostupnými.

Přibližně do roku 2012 ceny britských nemovitostí znatelně rostly převážně v prosperujících centrálních londýnských čtvrtích. Jinde napříč Velkou Británií byl trh strnulý, jak klesající reálné mzdy, ekonomická nejistota a vzpomínky na padající ceny nemovitostí v době krize omezily posedlost touto třídou aktiv.

Ceny nemovitostí a napětí mezi konzervativci a liberálními demokraty

Kris Hopkins, ministr pro bydlení a politik britské Konzervativní strany konstatuje, že rostoucí ceny domů jsou dobrou věcí. Vysvětluje to takto: „Koupil jsem dům a očekávám rostoucí hodnotu a jsem si jistý, že vy také.“

Liberální demokrat Vince Cable s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že pro bydlící vlastníky, kteří splatili svou hypotéku, je růst cen jen zvýšením jejich papírového nebo reálného majetku. Pro mladé rodiny, které se snaží dostat na trh s bydlením, to znamená, že si to nemohou dovolit, a to je velmi špatné. Pan Cable vyjádřil své zděšení z výsledků průzkumu stavební spořitelny Nationwide Building Society, která zjistila, že rozdíl ceny domu mezi Londýnem a zbytkem země je největší od začátku měření v roce 1970. Ceny v Londýně v roce 2013 vzrostly o 18 procent na v průměru na 363 tisíc liber. Průměr ve zbytku Spojeného království je 178 tis. liber, což představuje nárůst o 9,2 procent.

Obr. 1: Ceny domů ve Velké Británii rostly v roce 2013 dvouciferným tempem a v Londýně obzvláště

ceny-domu-britanie-01

Zdroj: dailymail.co.uk

Politik Vince Cable se domnívá, že země nyní čelí jiné – a možná ještě horší – krizi na trhu s bydlením. Cable říká, že zatímco minule bylo problémem nadměrné hypoteční úvěrování, tentokrát má být problémem nedostatek bytové výstavby. Poselství ve vztahu k řešení problému odpovídá tomu, co jeho voliči, kteří chtějí na žebříčku bydlení pokročit, slyšet: „Musíme vybudovat mnoho dalších domů – to a pouze to, že je řešením našeho problému bydlení."

Obr. 2: Situace na britském realitním trhu pohledem mediálních titulků z dubna 2014.   

ceny-domu-britanie-02

Úřad centrální banky Aneb přiměřená a odstupňovaná opatření

Hlavní ekonom Bank of England pro britský deník The Economist ve vztahu k rostoucím cenám nemovitostí řekl, že trh s britským bydlením je jako jídlo v mikrovlnné troubě. To se může „obrátit z vlažného na rozpálené do několika málo ekonomických sekund“.

Od krize ovšem banka získala nové nástroje pro kontrolu teploty na trhu. Nyní, jak teplota stoupá, může začít jejich testování. Nově bude snahou úřadu centrální banky zkoumat odolnost bank k šoku na trhu s bydlením v okamžiku případného růstu úrokových sazeb. Banky a stavební spořitelny je nutné zavázat k provádění přísných zátěžových testů, aby se včas odhalily možné potíže.

Od dubna budou muset britské banky nově kontrolovat, zda žadatelé mají dostatek volné hotovosti, aby se vyrovnali s tím, kdyby vzrostly úrokové sazby. Hovoří se o zátěžových testech prověřujících samotné hypoteční úvěry za použití scénářů, předpokládajících, že úrokové sazby prudce vzrostou, zatímco ceny nemovitostí budou klesat. Mělo by to být varováním před nabízením nejriskantnějších druhů hypoték.  

Obr. 3: Do roku 2013 rostly nominální ceny nemovitostí v Londýně, kde jsou ceny o 18 procent vyšší, než byl předchozí vrchol. V roce 2013 začaly ceny růst napříč celou Británií

ceny-domu-britanie-03

Zdroj: Property prices are rising swiftly. The Bank of England may intervene, duben 2014, economist.com

Úředníci zodpovědní za makroobezřetnostní dohled jsou vzhledem k překotnému růstu cen nemovitostí opatrní a hovoří o hrozbách pro finanční stabilitu. V lednu Mark Carney, guvernér úřadu britské centrální banky (BoE), varoval ve vztahu k nebezpečí „extrapolačního očekávání“- každý spěchá koupit na základě předpokladu, že ceny budou i nadále nárůst. Na straně druhé ale guvernér brzdí očekávání, že by úrokové sazby měly začít brzy růst. Oživení ekonomiky je prý zatím nevyvážené a nezajištěné a nelze riskovat, aby předčasné zvýšení sazeb hospodářský růst narušilo.

Bank of England ponechává úrokové sazby beze změny na rekordně nízkých úrovních – v duchu politiky „inflace je nyní pod cílem“. Centrální banka prohlásila, že k riziku přehřátí trhu s nemovitostmi je „ostražitá“, a že má v plánu se s tím vyrovnat. Pokud by hrozilo, že ceny se vymknou kontrole, může dojít k naplnění snahy omezit poskytování hypoték.

Závěr

Britští politici doufají, že rostoucí ceny domů ovlivní voliče před volbami a v návaznosti na to upravují svou rétoriku. Ze strany dohledových orgánů a regulátorů zaznívá, že je nutné zachovat obezřetnost, aby byla zachována odolnost vůči vznikající zranitelnosti a nadále pozorně sledovat podmínky.

V médiích vystupující analytici vyslovují důvěru v úřad centrální banky, který disponuje nástroji, které lze pro řešení inflace cen nemovitostí nasadit. Média zaplavily popisy faktorů, jejichž důsledkem je růst cen nemovitostí. Faktory působící v opačném směru jsou ale opomínány. Na skutečnost, že anglický trh s nemovitostmi může být přehřátý pod vlivem experimentu nízkých úrokových sazeb a mantry cílování inflace, poukazováno není.

Obr. 4: I když v britských médiích jsou aktuálně zdůrazňovány faktory způsobující růst cen nemovitostí, je nutné nezapomínat také na existenci faktorů opačných.

ceny-domu-britanie-04

Anketa

Ceny bytů v Česku jsou...

... příliš vysoké. (214)
 
... přiměřené. (27)
 
... příliš nízké. (57)
 Celkem hlasovalo 298 čtenářů

Anglie: Nízké úroky a přehřívající se nemovitosti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »