EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

05. 11. 2014

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Ano efektivnímu investování, stop likvidačnímu cenovému dumpingu!

 


 

Stát letos na stavebních projektových pracích ušetřil oproti původním předpokladům až čtvrtinu plánovaných nákladů. Na samotných stavebních zakázkách ušetřili zadavatelé v průměru 19 procent. Data vyplývají z analýzy společností CEEC Research, Ness a Komory administrátorů veřejných zakázek. Podle analýzy tak krajské či městské pokladny ušetřily už 100 milionů korun.

„Ačkoliv jsem v podnikání velkým zastáncem optimalizace a maximální efektivity vynakládaných prostředků, musím nad těmito čísly varovně zvednout prst a apelovat na návrat zdravého rozumu,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL. „Ono sice hezky vypadá, když veřejné instituce ušetří na projektech či samotných stavbách. Nicméně děje se tak za cenu toho, že firmy se jim podbízejí doslova za dumpingové ceny, které jsou často za hranicí jejich nákladů. Těmito cenami se perou o zakázky, aby alespoň urvaly trochu práce pro své lidi, které by jinak musely propustit. Ekonomický tlak je však neúprosný a nakonec se projeví například v nižší kvalitě odevzdaného díla. Tento krátkozraký tlak na nízké ceny se potom zadavatelům zle vymstí,“ dodává Korec.

„Stavebnictví se stále nevymanilo z těžkého pokrizového propadu. Ačkoliv ten se letos konečně zastavil a odvětví mírně rostlo, stále se nachází nějakých 30 procent pod úrovní před nástupem krize. Firmy se stále perou o zakázky, škrtí každou korunu nákladů a nezřídka sahají k propouštění. Stát a veřejné instituce by naopak měly stavebnictví povzbudit svými investicemi do staveb. Jedině tudy vede cesta k záchraně odvětví. Neříkám, že by měl stát plýtvat veřejnými penězi, nicméně za požadovanou práci by měl nabízet i důstojné finanční ohodnocení včetně přiměřené a akceptovatelného zisku pro zhotovitelské firmy,“ uzavírá Evžen Korec.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí. S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *