Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Asijští realitní investoři míří do světa

03.04.2014 14:40 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: Asie trhy nemovitosti

investoři do nemovitostí rozšiřují své geografické hranice a čím dál tím více se zaměřují na Spojené státy americké, Austrálii a země v Evropě. Dochází k přesunu stále většího objemu finančních prostředků z jejich domovských trhů do zámoří. Vyplývá to z nejnovější zprávy společnosti Colliers International – „Další vlna asijské nákupní horečky” („Riding the Next Wave of Asian Buying Spree“).

Ačkoliv se asijští investoři tradičně zaměřují především na svou domovskou zemi nebo region, celková hodnota investic po celém světě v posledních letech nepřetržitě roste, a to z přibližně jedné miliardy amerických dolarů na začátku století k současným více než třiceti miliardám dolarů. Start prvního kola kvantitativního uvolňování v roce 2009 dále zrychlil dynamiku.

„Nárůst objemu odchozích investic byl kromě zvýšené globální likvidity řízen také faktory push a pull,“ vysvětluje Piers Brunner, generální ředitel asijské pobočky Colliers International.

„Hlavními pull faktory (faktory „tahu“) jsou vyšší výnosy, které jsou dostupné ve Spojených státech a na evropských trzích, dále jejich růstový potenciál vytvořený ekonomickým oživením a přitažlivost nemovitého majetku u bran hlavních měst ve Spojených státech, Evropě a Austrálii, a to v důsledku vysoké úrovně transparentnosti na těchto trzích.“

„Push faktory (faktory „tlaku“) spočívají především v tom, že vlády Hong Kongu a Singapuru letos udrží stávající restriktivní opatření v realitním sektoru a zároveň dochází k uvolňování vládních politik týkajících se zahraničních investic do nemovitostí v asijských zemích,“ dodává Piers Brunner.

Budou čínští kupci ovládat trhy?

Hong Kong, pevninská Čína a Singapur jsou největšími kupci nemovitostí mimo Asii a v příštích několika letech i nadále zůstanou klíčovými zdroji.

„Čínské odchozí investice do nemovitostí mimo Asii opravdu vylétly v roce 2009 a svého rekordu ve výši devíti miliard dolarů dosáhly v roce 2013. Věříme, že více čínských developerů se bude zajímat o zámoří a podpoří tak potřeby své domácí klientely,“ říká Terence Tang, výkonný ředitel oddělení kapitálových trhů a investic v asijské pobočce Colliers International.

Stále větší množství čínských investorů je připraveno skočit do rozjetého vlaku, jelikož obchodní spekulace s kapitálem na zámořských realitních trzích je pro ně nyní pohodlnější. Domácí developeři uspěli při zvyšování přítomnosti na zámořských trzích tím, že přijali celou řadu různých nákupních modelů, od přímých akvizic a společných podniků s místními partnery po akvizice a expanze.

Další asijskou zemí, která se snaží dohnat tento růst, je Jižní Korea. Roční objem odchozích investic této země se v roce 2013 zvýšil o polovinu. Očekává se, že Národní penzijní fond Jižní Korey (The National Pension Services of Seoul) bude více investovat do zahraničních aktiv, což přispěje ke zvýšení celkových výnosů. Důvodem je, že státní regulační úřad je v procesu zjednodušení postupů pro lokální investory  při nákupu nemovitostí v zahraničí.

Kam půjdou peníze?

Zpráva Colliers International popisuje první dvě vlny nákupu nemovitostí asijskými investory od roku 2000. První vlna se zaměřovala na kvalitní nemovitosti v Londýně a Sydney. Brány těchto měst zůstávají, vzhledem k transparentnosti tamějších realitních trhů, populární. Před globální hospodářskou krizí směřovalo významné množství odchozího kapitálu také do dalších evropských měst, včetně Paříže, Mnichova a Madridu. Během první vlny investic se asijští investoři zaměřovali především na prestižní nemovitosti v hlavních městech.

V další vlně se očekává, že investoři rozšíří svoji působnost zájmu na okrajové brány měst, jako je východní Londýn a centrální trh v Manhattanu, kde investoři najdou atraktivnější ceny než v tradičních klíčových oblastech.

Zatímco v minulosti se asijští investoři soustředili na rezidenční příležitosti, postupné hospodářské oživení a rostoucí investiční poptávka začaly zvyšovat popularitu komerčních nemovitostí. Oblíbeným sektorem mezi asijskými investory se staly kanceláře. Statistiky ukazují, že jejich procentuální zastoupení se zvýšilo ze 45 % v roce 2001 na 60 % v roce 2013.

Věříme, že tento rozvíjející se trend bude následován více investory, kteří převezmou rizika v netradičních realitních sektorech, jako jsou například hotely. A rovněž se zaváží vůči systémům s přidanou hodnotou, včetně přestavby a rozvojových příležitostí v druhotných oblastech hlavních měst, kde jsou ceny atraktivnější než v tradičních klíčových oblastech. S likviditou a nedostatkem příležitostí na domácích trzích budou asijští investoři i nadále hledat příležitosti s vyšší návratností. Apetit investovat tento kapitál dál bude narůstat,“ uzavírá Terence Tang.

Zdroj: Colliers International

Asijští realitní investoři míří do světa >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »