EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

03. 04. 2014

0 komentářů

Asijští realitní investoři míří do světa

 


 

Ačkoliv se asijští investoři tradičně zaměřují především na svou domovskou zemi nebo region, celková hodnota investic po celém světě v posledních letech nepřetržitě roste, a to z přibližně jedné miliardy amerických dolarů na začátku století k současným více než třiceti miliardám dolarů. Start prvního kola kvantitativního uvolňování v roce 2009 dále zrychlil dynamiku.

„Nárůst objemu odchozích investic byl kromě zvýšené globální likvidity řízen také faktory push a pull,“ vysvětluje Piers Brunner, generální ředitel asijské pobočky Colliers International.

„Hlavními pull faktory (faktory „tahu“) jsou vyšší výnosy, které jsou dostupné ve Spojených státech a na evropských trzích, dále jejich růstový potenciál vytvořený ekonomickým oživením a přitažlivost nemovitého majetku u bran hlavních měst ve Spojených státech, Evropě a Austrálii, a to v důsledku vysoké úrovně transparentnosti na těchto trzích.“

„Push faktory (faktory „tlaku“) spočívají především v tom, že vlády Hong Kongu a Singapuru letos udrží stávající restriktivní opatření v realitním sektoru a zároveň dochází k uvolňování vládních politik týkajících se zahraničních investic do nemovitostí v asijských zemích,“ dodává Piers Brunner.

Budou čínští kupci ovládat trhy?

REKLAMA

Hong Kong, pevninská Čína a Singapur jsou největšími kupci nemovitostí mimo Asii a v příštích několika letech i nadále zůstanou klíčovými zdroji.

„Čínské odchozí investice do nemovitostí mimo Asii opravdu vylétly v roce 2009 a svého rekordu ve výši devíti miliard dolarů dosáhly v roce 2013. Věříme, že více čínských developerů se bude zajímat o zámoří a podpoří tak potřeby své domácí klientely,“ říká Terence Tang, výkonný ředitel oddělení kapitálových trhů a investic v asijské pobočce Colliers International.

Stále větší množství čínských investorů je připraveno skočit do rozjetého vlaku, jelikož obchodní spekulace s kapitálem na zámořských realitních trzích je pro ně nyní pohodlnější. Domácí developeři uspěli při zvyšování přítomnosti na zámořských trzích tím, že přijali celou řadu různých nákupních modelů, od přímých akvizic a společných podniků s místními partnery po akvizice a expanze.

Další asijskou zemí, která se snaží dohnat tento růst, je Jižní Korea. Roční objem odchozích investic této země se v roce 2013 zvýšil o polovinu. Očekává se, že Národní penzijní fond Jižní Korey (The National Pension Services of Seoul) bude více investovat do zahraničních aktiv, což přispěje ke zvýšení celkových výnosů. Důvodem je, že státní regulační úřad je v procesu zjednodušení postupů pro lokální investory  při nákupu nemovitostí v zahraničí.

REKLAMA

Kam půjdou peníze?

Zpráva Colliers International popisuje první dvě vlny nákupu nemovitostí asijskými investory od roku 2000. První vlna se zaměřovala na kvalitní nemovitosti v Londýně a Sydney. Brány těchto měst zůstávají, vzhledem k transparentnosti tamějších realitních trhů, populární. Před globální hospodářskou krizí směřovalo významné množství odchozího kapitálu také do dalších evropských měst, včetně Paříže, Mnichova a Madridu. Během první vlny investic se asijští investoři zaměřovali především na prestižní nemovitosti v hlavních městech.

V další vlně se očekává, že investoři rozšíří svoji působnost zájmu na okrajové brány měst, jako je východní Londýn a centrální trh v Manhattanu, kde investoři najdou atraktivnější ceny než v tradičních klíčových oblastech.

Zatímco v minulosti se asijští investoři soustředili na rezidenční příležitosti, postupné hospodářské oživení a rostoucí investiční poptávka začaly zvyšovat popularitu komerčních nemovitostí. Oblíbeným sektorem mezi asijskými investory se staly kanceláře. Statistiky ukazují, že jejich procentuální zastoupení se zvýšilo ze 45 % v roce 2001 na 60 % v roce 2013.

Věříme, že tento rozvíjející se trend bude následován více investory, kteří převezmou rizika v netradičních realitních sektorech, jako jsou například hotely. A rovněž se zaváží vůči systémům s přidanou hodnotou, včetně přestavby a rozvojových příležitostí v druhotných oblastech hlavních měst, kde jsou ceny atraktivnější než v tradičních klíčových oblastech. S likviditou a nedostatkem příležitostí na domácích trzích budou asijští investoři i nadále hledat příležitosti s vyšší návratností. Apetit investovat tento kapitál dál bude narůstat,“ uzavírá Terence Tang.
Zdroj : Colliers International

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *