Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Aukce není jen přihazování

Autor: Petr Zámečník | 18.11.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Aukce není jen přihazování

Chcete prodat dům za nejvyšším možnou cenu? Nebo naopak koupit co nejlevněji? V obojím vám může pomoci aukce. Ale aukce není jen klasické přihazování. Který druh aukcí dosahuje nejvyšší ceny? A kdy vítězí kupující?

Aukce přináší možnost pro prodávající vyhnat cenu v euforii přihazujících do závratných výšek. Naopak při nedostatečném zájmu ze strany kupujících má příležitost člověk, který chce koupit levně. Jen pozor! Aukce není dražba a prodávající příliš nízkou cenu nemusí přijmout, jak názorně ukázali čeští developeři.


Která aukce je nejvýhodnější? Podle teorie her platí věta o ekvivalentnosti příjmů: Základní čtyři typy aukcí (anglická, holandská, první ceny, druhé ceny) se soukromými hodnotami (tedy když každý posuzuje hodnotu draženého předmětu podle svých preferencí) poskytují stejný očekávaný příjem.[1] Jak je to ale v praxi? A jaké možnosti aukcí se nabízejí?

Uzavřené a otevřené aukce

Aukce uzavřené a otevřené se neliší podle toho, kdo má do aukční síně přístup, nýbrž podle způsobu podávání nabídek. U otevřených aukcí jsou nabídky podávány veřejně a každý má přístup k aktuálním nabídkám ostatních zájemců. Při uzavřených aukcí jsou nabídky podávány tak, aby zájemci neměli informaci o ceně, jakou nabízí jejich konkurence.

Typickým příkladem uzavřené aukce je „obálková metoda“, která se využívá jak při veřejných zakázkách, tak kupříkladu při prodeji obecních bytů. Všichni zájemci svou cenu vloží do obálky a vítězí nabídka nejvyšší. Zejména u veřejných zakázek nerozhoduje pouze cena, ale i další vlastnosti nabídky. U prodeje nemovitostí je ale cena zpravidla nejdůležitějším či jediným kritériem.[2]

Stanovení výsledné ceny

Existují dva základní typy stanovení výsledné ceny prodávaného objektu – klasická anglická aukce, při níž cena roste a zájemci zvyšují své nabídky, v níž se stává kupujícím zájemce nabízející nejvyšší cenu, kterou také zaplatí, a holandská aukce.

U holandské aukce začíná prodej na vyšší ceně, než jakou prodávající očekává. Předmět získá ten ze zájemců, který první aukci zastaví a přijme aktuální cenu. Přestože teorie her uvádí, že cena dosažená kteroukoli aukční metodou je shodná při dostatečném množství zájemců, v praxi se při holandské aukci dosahuje vyšší ceny (obdobně jako u obálkové metody). Zájemce nezná preference ostatních přítomných, a tak akceptuje maximální cenu, kterou je za předmět aukce ochoten zaplatit.

Holandská aukce se používala nejprve v Holandsku při aukcích tulipánů. Dnes se používá především u zboží podléhající zkáze (např. ryby, ovoce, zelenina…) a setkat se s ní lze i při prodeji letenek leteckých společností.

Při obálkové metodě aukcí je cena stanovována dvojím způsobem. V klasickém případě vítězí nejvyšší podaná cena, která je následně vítězem zaplacená. Při druhé možnosti také vítězí nejvyšší nabídka, ale cena je zaplacená podle druhé nejvyšší nabídky, tedy nižší. Druhá možnost, tzv. Vickreova aukce, se příliš nevyužívá. Lze se s ní setkat např. u kontextové reklamy, kde zadavatel stanovuje cenu, kterou je ochoten zaplatit, ale při zobrazení či prokliku platí cenu druhé nejvyšší nabídky.

Poměrně mladou novinkou jsou aukce, kde vyhrává nejnižší jedinečná nabídka. V takových účastníci aukce platí za každý příhoz. Vítězí zájemce, který nabídne sám nejnižší cenu. Tu také následně zaplatí. Tento typ aukce využívají některé portály k prodeji zboží. Výsledná cena je sice nižší než běžná cena prodávaného zboží, při velkém množství účastníků aukce ale bude výnos díky placeným příhozům vyšší.

Kolik objektů se prodává

V aukci je možné prodávat jeden jedinečný objekt (např. dům či byt), kombinaci různých objektů (např. sadu zlatých mincí) či několik stejných objektů v řadě po sobě – v takovém případě si zájemce musí zvolit strategii i v souvislosti s tím, že při následné aukci může být dosažená cena odlišná od předcházející (zejména se může lišit cena první a poslední aukce z řady, kdy v první je možné spoléhat na následující a v poslední buď bude velký zájem o poslední prodávaný kus, nebo naopak nebude již dostatek zájemců).

Tipy:
Dražby, aukce a prodej majetku na jednom místě, ale za poplatek
Stále více nemovitostí míří do dražeb. Kde je najdete?
Dražba - hrozba pro neplatiče i nástroj dobrého prodeje?
Výhody a úskalí dobrovolných dražeb nemovitostí[1] Martin Dlouhý, Petr Fiala: Úvod do teorie her, VŠE, Fakulta informatiky a statistiky, 2009

[2] Nemusí to ale platit vždy. Např. při prodeji historicky cenných nemovitostí může být rozhodující závazek vložení dalších prostředků do rekonstrukce a oprav – a částka vymezená k těmto účelům může být důležitější než prodejní cena. Ta v takových případech bývá jen symbolická.

Anketa

Koupili byste si nemovitost ve veřejné dražbě?

Ano (66)
 
Ne (10)
 
Nevím (3)
 Celkem hlasovalo 79 čtenářů

Aukce není jen přihazování >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »