Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Australská hypotéka: Novinka? Ne. Marketing

Australská hypotéka: Novinka? Ne. Marketing

Hypoteční banka přichází na trh s Australskou hypotékou. O novinku se ale nejedná. Přesto může být pro klienty nabídka zajímavá. Co klienti s Australskou hypotékou získají?

Australská hypotéka má jednoduchý princip. Čím více peněz si půjčíte, tím větší slevu na úrokové sazbě získáte. Je vám to povědomé? Jistě. Např. GE Money Bank obdobný přístup využívá již několik let a i v nabídce ČSOB, která ostatně prodává produkty Hypoteční banky, se stejný princip bez honosného pojmenování objevil také.

Sama Hypoteční banka se netají tím, že se jedná především o marketing. “Chceme ukázat, že s Hypoteční bankou může být i zábava. Proto jsme vymysleli koncept Australské hypotéky. Kromě faktické výhody ve formě zvýhodněné úrokové sazby budeme veřejnost v naší podzimní kampani bavit,“ uvádí Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky v tiskové zprávě banky.

V rámci Australské hypotéky klienti Hypoteční banky (a konec konců i klienti ČSOB) získají v prvé řadě slevu na úrokové sazbě. Při výši hypotéky do 1 mil. Kč klient ušetří 0,1 procentního bodu, nad 1 mil. Kč klient ušetří 0,2 procentního bodu, nad 2 mil. Kč ušetří 0,3 procentního bodu, nad 3 mil. Kč pak 0,4 procentního bodu. Podmínkou je hypotéka sjednaná s fixací na 5 let.

Zvýhodněné je i zpracování hypotéky. Do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti banka neúčtuje poplatek vůbec a při hypotéce do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti naúčtuje 2 900 Kč.

Rozdíl mezi nabídkou Hypoteční banky a ČSOB je jediný: Zatímco nabídka Hypoteční banky platí do konce listopadu, u ČSOB je „do odvolání“.

Australská, americká a jiné hypotéky

Pojem Australská hypotéka je používán prvně v souvislosti s produktem Hypoteční banky, přestože obdobný koncept nabízí jiné banky již delší dobu. Oproti tomu americká hypotéka v českých podmínkách již zdomácněla.

Americká hypotéka je úvěr zajištěný nemovitostí, který není použit na nákup nemovitosti, ale k libovolnému jinému účelu. Jeho nevýhodou oproti klasickým hypotékám je vyšší úroková sazba. Banky ovšem začínají stále častěji poskytovat kombinované hypotéky, kdy část úvěru je použita na financování nemovitosti a u části banka nepožaduje vyúčtování využití prostředků – klient si tak může koupit cokoli. Mnohdy bývá neúčelová část úročena stejnou úrokovou sazbou jako účelová, čímž je pro klienta výhodnější než samostatná americká hypotéka.

Kombinovaná hypotéka (tedy hypotéka s neúčelovou částí) je využívána především při výstavbě nemovitosti, kdy nelze vždy veškeré náklady zdokladovat a předložit bance. Dalo by se říci, že banky tímto vycházejí vstříc šedé ekonomice, ovšem není to jediný důvod. Díky neúčelové části není třeba předkládat bance doklady na větší množství menších položek, které v souhrnu představují vyšší částky.

Využívaná je kombinovaná hypotéka i při koupi bytu či rodinného domu, kde je neúčelová část použita na pořízení vybavení, které z klasické hypotéky nelze financovat.

Pro lidi, kteří mají dostatek volných prostředků, jež si chtějí ponechat jako finanční rezervu a nechtějí je použít k vlastnímu nákupu nemovitosti, je vhodná offsetová hypotéka. Ke klasickému hypotečnímu úvěru je připojen „bilanční účet“, na nějž lze vkládat volné prostředky. Úroky jsou pak vypočítány z rozdílu zůstatku jistiny hypotéky a prostředků uložených na bilančním účtu.

Nevýhodou offsetové hypotéky jsou vyšší úrokové sazby a malý počet bank, které ji nabízejí. V současnosti jsou jen dvě: Raiffeisenbank a Fio banka. Raiffaisenbank si v produktu Offset připočítává navíc 0,2 procentní body nad klasickou hypotéku, Fio banka k Hypospořícímu kontu přičítá 0,4 procentního bodu.

Splácíš? Ale jak…

V českých podmínkách jsou nejčastější hypotéky s anuitním splácením – tedy se stejnou výší splátky po celou dobu fixace úrokové sazby. V prvních letech tak klient platí vyšší část splátky na úhradu úroků, v posledních letech naopak činí úroky menší díl splátky.

Zejména u variabilních hypoték se klienti setkají s lineárním splácením jistiny. Protože se úroková sazba může měnit každý měsíc, splácí klient stále stejnou výši jistiny – a banka mu napočítá, kolik zaplatí úroků. Pokud úrokové sazby nevzrostou, měla by celková splátka každý měsíc (nepatrně) klesat.

Jsou ale i jiné možnosti splácení. Banky je příliš neinzerují a klient se o ně musí aktivně zajímat. Zejména se jedná o degresivní splátky (klient platí nejdříve vyšší splátky, které s postupem času klesají – a to rychleji než u lineárního splácení jistiny) a progresivní splátky (klient naopak v počátku splácení platí nižší splátky, které v čase rostou – to je vhodné zejména při očekávaném růstu příjmu nebo při očekávání vysoké inflace).

Hypotéku lze ale také nesplácet. A nepřijít přitom o střechu nad hlavou. Jedná se o hypotéky s odloženou splatností jistiny. Ty se využívají zejména u kombinovaných hypoték, kdy místo splátky jistiny klient investuje, bance platí pouze úroky a hypotéku splatí z výnosu investice při splatnosti. Takové hypotéky ale nejsou nyní příliš populární. Zpravidla se prodávaly v kombinaci s investičním životním pojištěním, které bylo předražené. Kombinace pak klientům neslibovala nic dobrého, zato finanční zprostředkovatel získal pohádkovou provizi.

Na trhu jsou ale i hypotéky s odloženou splatností jen na určitou dobu, po níž se mění na klasickou hypotéku s anuitní splátkou.

Anketa

Líbí se vám slevy pro vyšší hypoteční úvěry?

Ano. (40)
 
Ne. (15)
 
Je mi to jedno. (23)
 Celkem hlasovalo 78 čtenářů

Australská hypotéka: Novinka? Ne. Marketing >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

Zkomolenina Andy | 02.11.2012 14:48
Oficiální Andy | 02.11.2012 14:48
Kulich | 27.10.2012 20:23
floatová hypotéka od 1,98% poradce001@seznam.cz | 10.10.2012 23:36

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »