Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Baby boomers a jejich nemovitosti

Autor: Roman Dvořák | 25.10.2006 01:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Baby boomers a jejich nemovitosti

Málokterý americký důchodce použije dům, ve kterém bydlí, k financování své penze, soudí ROMAN DVOŘÁK.

V průměru představuje cena domu baby boomers asi třetinu jejich čistého finančního majetku, s ostatními nemovitostmi téměř polovinu. Velikost jejich bohatství tak bude v příštích letech ovlivňovat vývoj ceny jejich domů víc, než cena akcií a dluhopisů.

Kliknutím obrázek zvětšíte

Jak můžeme vidět v grafu, přibližně od února 2004 roste cena amerických nemovitostí (červeně) rychleji než u akcií (černě) a dluhopisů (modře). Křivka nemovitostí, která do té doby velmi silně kopírovala křivku dluhopisů, se navíc začala od dluhopisů netypicky odchylovat.

Od konce února 2004 do konce června 2006 rostly americké akcie v průměru ročně asi o 6 %, dluhopisy o 1 %, ale nemovitosti téměř o 12 %. Takový nepoměr ve výkonnosti těchto investičních tříd historie kapitálových trhů od začátku 90. let nepamatuje.

Rychle rostoucí cena ale není jediným důvodem, proč je podíl nemovitostí v portfoliu lidí v před- a důchodovém věku tak vysoký. Majetek v nemovistostech roste s každou splátkou hypotéky, tedy s věkem. Jen málo mladých lidí si může dovolit bydlet ve vlastním, zatímco v šedesáti má hypotéku většina z nich již splacenou.

Cena domů, ve kterých bude generace baby boomers jednou trávit důchod, byla doposud málo prospěšná financování penzijních plánů. Nebylo totiž obvyklé, aby si důchodci pořídili levnější bydlení nebo si vzali půjčku proti ceně svých domů.

Podle průzkumů ani většina současných Američanů ve věku 50 až 70 let nepočítá s prodejem svého domu kvůli získání dalších prostředků na financování své penze.

Ještě před šesti lety, kdy cena nemovitostí nerostla zdaleka tolik, uváděla naprostá většina amerických důchodců, že by chtěla žít ve svém domě tak dlouho, jak jen to bude možné.

Častým důvodem je u starších rodin neochota se stěhovat, a to i v případě ovdovění nebo zdravotních problémů, které vyžadují ošetřovatelskou péči. Podle některých studií prodá svůj dům po smrti svého partnera jen asi 10 % ovdovělých manželů.

Přesto lze u amerických důchodců starších 70 let pozorovat snižování velikosti majetku v nemovitostech v průměru o jedno až dvě procenta ročně. Existuje několik důvodů, proč to může být v příštích letech mnohem víc i mnohem dřív.

Za prvé penzijní plány jsou stále značně podfinancované. Generace baby boomers disponuje bez nemovitostí finančním majetkem v průměru asi jen 50 000 dolarů. Minimální měsíční výdaje přitom dosahují 1 500 až 2 000 dolarů. Taková suma by vystačila při značném omezení a odříkání na tři roky žití.

Za druhé, američtí důchodci jsou kvůli bydlení zadlužení víc než např. důchodci v Japonsku nebo Austrálií. Pravděpodobně také proto, že si od základu daně mohou odečítat úroky z hypotéky. Nesplacené nemovitosti se lidé obvykle zbavují snáze než vlastní.

Za třetí, američtí důchodci, na rozdíl do japonských, nežijí ve společné domácnosti se svými dětmi. Tím slábne dědický motiv a rodiče zároveň přicházejí o finančí podporu svých potomků.

Za čtvrté, samotný poměr majetku v nemovitostech k ostatním investicím v portfoliu je důvodem pro jeho snížení.

Zde platí pravidlo, že jedinci, kteří mají velký podíl majetku v nemovitostech proti ostatním investicím, jej při stěhování spíše sníží, a naopak ti s menším podílem jej pravděpodobně zvýší.

U generace baby boomers lze tedy očekávat, že dříve či později bude nucena, ať se jí to bude líbit nebo ne, svůj nemovitý majetek zredukovat ve prospěch likvidnějších finančních investic.

Zdroj: Investujeme.cz

Baby boomers a jejich nemovitosti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »