Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Bankovnictví v regionu CEE – odpovídající rizikový apetit je rozhodující pro získání perspektivní pozice

Autor: | 09.11.2009 16:25 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

Středoevropské země jako Polsko a Česká republika nebo Slovensko vykazují lepší vyhlídky na zotavení. Turecko, jež bylo globální krizí likvidity zasaženo pouze okrajově, zahájí svůj obrat rychle, zatímco Rusko bude úspěšně těžit spíše ze zotavování cen ropy a surovin, nežli z určitých silných fiskálních podnětů.

 
  • Nálada je pozitivní, úplné zotavení z krize si však vyžádá delší čas
  • Bonita je nadále hlavní překážkou poskytování úvěrů
  • UniCredit Group jednoznačně těžila z diverzifikace svého podnikání
  • Bankovnictví se nanejvýš pravděpodobně plnou měrou začne odrážet ode dna až od roku 2011, dlouhodobé vyhlídky bankovnictví v regionu CEE zůstávají nedotčeny  

Úplné zotavení z krize si vyžaduje čas, nicméně bankovnictví v regionu CEE je s konečnou platností opět atraktivní a naše odhodlání angažovat se ve střední a východní Evropě se potvrdilo jakožto správná strategie,“ uvedl Federico Ghizzoni, ředitel divize bankovnictví Bank Austria pro region CEE v souvislosti s nejnovější bankovní studií skupiny UniCredit Group. „Dobrá zpráva spočívá v tom, že v roce 2010 se dočkáme pozitivního růstu ve většině zemí tohoto regionu. Bude to ovšem růst nadále v omezené míře, pod úrovní dlouhodobého potenciálu, a zároveň se bude v regionu projevovat značná diferenciace ,“ dodává Debora Revoltella, ředitelka úseku strategických analýz UniCredit pro region CEE.

Středoevropské země jako Polsko a Česká republika nebo Slovensko vykazují lepší vyhlídky na zotavení. Turecko, jež bylo globální krizí likvidity zasaženo pouze okrajově, zahájí svůj obrat rychle, zatímco Rusko bude úspěšně těžit spíše ze zotavování cen ropy a surovin, nežli z určitých silných fiskálních podnětů. Země jihovýchodní Evropy a pobaltské státy zůstanou v r. 2010 stále v recesi, přičemž obnovení rovnováhy bude vyžadovat ještě určité další kroky. Ukrajina a Kazachstán budou podobně jako Rusko zaznamenávat pozitivní růst, avšak budou potřebovat určitý čas k tomu, aby plně přizpůsobily a využily svůj potenciál.

Jak uvádí prognóza analytiků skupiny, u podnikatelských aktivit v bankovním oboru nastane v plném rozsahu obrat s největší pravděpodobnosti kolem roku 2011. „UniCredit Group je dobře připravena zajistit si perspektivní pozici," vyjádřil se Federico Ghizzoni. „Skupina jednoznačně výhodně těžila ze své diverzifikace, jak ukazují i výsledky činnosti v regionu CEE, které se k závěru roku 2008 podílely zhruba 12 % na celkových bankovních aktivech. Ohlášené navýšení kapitálu, jež se uskuteční na trhu, posílí ještě více kapitálovou pozici skupiny. Umožní tak vytvoření výraznějších polštářů a další rozšíření prostoru pro rozvoj.“ Uvedená diverzifikace se zároveň pojí s dobrou přístupností zdrojů financování, a to v době, kdy dostupnost zdrojů a náklady na ně zůstávají – vedle odpovídajícího rizikového apetitu – pro banky v daném regionu klíčovou konkurenční výhodou.

Analytici UniCredit Group předpovídají v oblasti poskytování úvěrů bankami pro rok 2010 růst o 8 %, ve srovnání s poklesem o 5 % v roce 2009, přičemž zotavení nastoupí nejdříve v segmentu firemní klientely. Po určité korekci za rok 2009 a první část roku 2010 očekávají analytici, že poměr úvěrů ke vkladům bude během doby postupně narůstat. „Bude pokračovat rebalancování, které je již nyní zřetelnější v těch zemích, kde existoval výraznější rozpor, pokud jde o tuzemské zdroje financování, zatímco tento tlak je menší a může dokonce působit až kontraproduktivně v ostatních zemích,“ uvádí Revoltella. „V obchodní strategii je třeba dosáhnout větší diverzifikace, odpoutat se od strategií výhradně upřených na retailové úvěrování a posunout se k vyváženějšímu mixu.“

Po odeznění krize likvidity bude nyní stěžejní výzvou zůstávat bonita klientů. Při posuzování ziskovosti bude nutno brát v úvahu strukturálně vyšší náklady rizika v průběhu celého cyklu, na druhé straně bude přínosem racionálnější nákladová struktura. Krize urychlila na celém světě zavádění opatření k efektivitě nákladů, v čemž netvoří bankovnictví v regionu CEE žádnou výjimku. Určité bubliny, jež se v loňském roce vyskytly u sítí nebo mzdových nákladů, bude nyní možné opětovně uvést do rovnováhy. Lze očekávat, že ziskovost zůstane na příští dva roky utlumena pod vlivem vyšší tvorby rezerv na nedobytné úvěry, přičemž ztráty na úrovni bankovního systému je možno nejpravděpodobněji předpokládat v letech 2009 a 2010 kupříkladu v pobaltských státech, v Rusku, na Ukrajině a v Kazachstánu.

Je však nanejvýš důležité nepřehlížet, že hospodářská výkonnost různých druhů bank na témže trhu se může v podmínkách stávajícího prostředí velice různit, jelikož ziskovost ve vysoké míře závisí na kvalitě portfolií jednotlivých bank a na nákladech rizika,“ poznamenává Revoltella.

V tomto kontextu jsou pro banky v regionu CEE nadcházející roky zřejmě rozhodující z hlediska nové formulce postavení i strategií. Měnící se konkurenční prostředí nabízí zároveň příležitosti. Mezinárodní banky působící v regionu – zejména pak špičkoví hráči – si mohou pozici upevnit a výrazně se přitom opřít o svou stávající síť i o svůj lepší přístup k mezinárodním zdrojům financování, a to za podmínky odpovídajícího rizikového apetitu.  Aktéři bez soustředěného zaměření mohou být nuceni trh opustit a příležitosti po nich převezmou nově příchozí hráči. V celkovém pohledu očekávají analytici UniCredit Group, že vítězi se stanou buď noví příchozí, nebo mezinárodní hráči, kteří již v regionu působí, pokud budou schopni prokázat dostatečný rizikový apetit a maximálně zúročit svou vlastní sílu.

Bankovnictví v regionu CEE – odpovídající rizikový apetit je rozhodující pro získání perspektivní pozice >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »