Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Banky půjčily na bydlení 121 miliard. Tři čtvrtiny tvoří hypotéky

Od začátku roku banky a stavební spořitelny půjčily svým klientů na účely bydlení 120,7 miliard korun, což je o 2,4 miliardy více než ve stejném období loňského roku. Meziroční růst poskytnutých úvěrů na bydlení stojí výhradně na hypotékách, jejichž podíl nyní tvoří bezmála  ¾  celkového objemu sjednaných úvěrů. 

Za měsíc září banky vykázaly 5302 sjednaných hypoték v hodnotě 8,7 miliardy korun, vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz. V meziročním srovnání objem sjednaných hypoték v uplynulém měsíci klesl o 16 %. Na první pohled překvapivě výrazný propad hypoteční produkce má však jednoduché vysvětlení. Banky v loňském září svým klientům na hypotékách rozpůjčovaly rekordních 10,4 miliard korun, což se jim do té doby v tomto měsíci ještě nikdy nepodařilo, a to ani v období hypotečního boomu (2007, 2008), jak naznačuje následující graf. Z dlouhodobého pohledu tedy letošní výsledek nijak nevybočuje a je spíše potvrzením dosavadního 6letého průměru, který pro tento měsíc činí 8,74 mld. Kč.

Obchodně nadprůměrně úspěšné září 2011 se promítá také v kvartálních výsledcích, kde banky za loňskými čísly zaostávají o necelých 600 milionů korun. Celkově za třetí čtvrtletí objem sjednaných hypoték činí 28,1miliard korun.

golem-122212-01

V součtu od začátku roku banky svým klientům půjčily prostřednictvím hypoték 87,9 miliardy korun. V meziročním srovnání si trh hypoték stále udržuje tempo růstu na bezmála 4procentní úrovni. V korunovém vyjádření nyní banky své loňské výsledky zatím překonávají zhruba o 3,5 miliardy korun, ale v porovnání s roky 2009 a 2010 nárůst činí více než 30 miliard!

Hlavní faktory, které stojí za nominálním růstem vykazované produkce hypoték, jsou podle našeho názoru již několik měsíců neměnné. Na jedné straně jsou to rekordně nízké úrokové sazby hypoték, příznivé ceny nemovitostí, oživení investiční poptávky (lidé vnímají nemovitosti opět jako příležitost pro uložení volných prostředků), ale také očekávaný nárůst daní  (DPH, daň z převodu nemovitostí).

Vedle toho je však nutné také podotknout, že bankami uváděné objemy sjednaných hypotečních úvěrů jsou do jisté míry zkreslené, neboť v sobě obsahují i balík „recyklovaných“ hypoték, jejichž účelem bylo refinancování již dříve poskytnutých úvěrů (hypoték, překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření) a tyto úvěry objemy „nových“ hypoték uměle navyšují. Banky totiž nemají povinnost podíl refinancování, a to ani směrem k ČNB, průběžně reportovat.

Stavební spoření

Stavební spořitelny v uplynulém měsíci svým klientům poskytly úvěry v celkovém objemu 3,47 miliardy korun. Největší díl z této částky si opět připsala Českomoravská stavební spořitelna (2,17 mld. Kč) následovaná RSTS (0,51 mld. Kč), SSČS (0,46 mld. Kč), Modrou pyramidou (0,26 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,07 mld. Kč). V součtu stavební spořitelny od začátku letošního roku svým klientům půjčily 32,75 mld. Kč, což je v meziročním srovnání pokles o 2 procenta.

Trh financování bydlení

Celkově banky a stavební spořitelny svým klientů během uplynulých tří čtvrtletí na účely bydlení zatím půjčily 120,7 miliard korun, tedy o 2,4 miliard (r/r +2 %) více než ve stejném období loňského roku. Meziroční růst poskytnutých úvěrů na bydlení stojí výhradně na hypotékách, jejichž podíl nyní tvoří bezmála ¾ celkové produkce sjednaných úvěrů na bydlení (hypotéky a úvěry ze stavebního spoření).

golem-122212-02

O tom, zda se bankám podaří překonat loňské výsledky, rozhodne poslední čtvrtletí, které v roce 2011 bylo z pohledu bank rovněž velmi úspěšné. Dosavadní vývoj však zatím stále potvrzuje naši původní predikci, která předpokládá, že stavební spořitelny svým klientům letos poskytnou zhruba 48 miliard Kč, přičemž více než polovina z této částky připadne na Českomoravskou stavební spořitelnu. Objem hypoték vykazovaných MMR a hypoindexem podle našeho očekávání přesáhne 120 mld. Kč a se započtením bank, které své výsledky nereportují (mBank, Oberbank, LBBW Bank), se celková suma sjednaných hypotečních úvěrů přehoupne přes 125 mld. Kč.

golem-122212-03

Úrokové sazby hypoték

Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték podle statistik serveru hypoindex.cz a v souladu s našimi očekáváními založenými na vývoji indexů nabídkových úrokových sazeb (indexy GOFI) v září klesla o 9 bazických bodů na rekordní minimum 3,46 %. Zde se však podle našeho názoru rozhodně nezastaví. Vhledem k nekončícímu poklesu nabídkových úrokových sazeb a časové prodlevě mezi nabídkou a poskytnutím úvěru (podpisu smlouvy) očekáváme, že hodnota Hypoindexu v následujících měsících bude dokonce atakovat hranici 3,40 %.

Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o., www.hypoindex.cz, banky, Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR)

Banky půjčily na bydlení 121 miliard. Tři čtvrtiny tvoří hypotéky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »