Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Bojíme se ohně a dostihne nás voda

Bojíme se ohně a dostihne nás voda

Vichřice, záplavy, krupobití či oheň… naše obavy z živelních pohrom bývají často neopodstatněné. Ale co když zrovna budete mít smůlu a zasáhne vás jedna z mnoha ničivých pohrom posledních let. Proti určitým rizikům se ale lidé chrání zbytečně a jiná naopak zanedbávají, některá je potřeba připojistit a jiná nejdou pojistit vůbec. Každá pojišťovna se na jednotlivá rizika dívá jinak.

Všechny pojišťovny shodně pokrývají v pojištění nemovitosti požár, úder blesku, výbuch a pád letadla (dohromady názývány FLEXA), a také vichřici a krupobití. Další rizika bývají součástí vyšších variant pojištění, případně je možné některá rizika připojistit a jiná rizika jsou zase nepojistitelná.

Největším rizikem jsou živly

Průzkum České asociace pojišťoven (ČAP) ukázal, že téměř 80 procent Čechů se s pojistnou událostí způsobenou přírodními živly setkalo zprostředkovaně, přímou zkušenost se živelnou škodou mělo 14 procent lidí. Lidé se nejvíce obávají požáru, blesku, vichřice a krupobití. A i přestože se z velké části v letošním roce České republice vyhýbaly, patří povodně a záplavy k nejčastěstější pojistné události.

Pojištění proti povodním a záplavám nabírá na významu zejména v oblastech se zvýšeným rizikem povodní. Proti povodním a záplavám vás pojistí v základní variantě pouze Kooperativa, Pojišťovna VZP a Uniqa. Ve vyšších variantách jsou povodně zahrnuty u Allianz, České pojišťovny a Genrali. Připojistit se pak musíte u všech ostatních pojišťoven.

Některé pojišťovny určují pojistitelnost nemovitosti proti povodním pomocí povodňových map, které má na svých webových stránkách ČAP. Jiné pojišťovny zase stanovují nemovitosti spadající do rizikových skupin na základě počtu povodní a záplav z let minulých.

Nahlédnout do povodňových map může každý, stačí zadat adresu a nechat si na email zaslat  povodňovou zprávu o vaší nemovitosti. Spadáte-li do zóny 4, tedy do pásma s vysokým nebezpečím výskytu povodní a záplav, nemovitosti jsou většinou nepojistitelné. Některé pojišťovny ale hodnotí takové případy individuálně a umožňují na základě osobní prohlídky přeřazení do nižšího rizikového pásma, pokud má nemovitost například individuální zabezpečení proti povodním. V zóně 3 pak pojišťovny zpravidla navyšují pojištění o rizikový příplatek nebo snižují limity pojistného plnění, případně zvyšují spoluúčast.

Povodní naštěstí v letošním roce zatím příliš nebylo, zato počet škod způsobených vichřicí a krupobití se letos zdvojnásobil a výrazně se zvýšily také škody z tíhy sněhu. Většina pojišťoven pojišťuje proti tíze sněhu a námraze společně s rizikem pádu stromů, stožárů či jiných předmětů v základní variantě pojištění. Výjimkou je Allianz a Česká podnikatelská pojišťovny (ČPP), u kterých je potřeba sjednat si vyšší, případně rozšířenou variantu pojištění nemovitosti.

Pozor si dejte na pojištění mrazu na topném systému a vodovodním zařízení. Toto nebezpečí spadá do vyšší varianty nejen u Allianz a ČPP, ale také u České pojišťovny a Slavia pojišťovny. Uniqa pojišťovna jako jediná mráz na topném a vodním zařízení nepojišťuje.

Pojištění dalších živelných nebezpečí jako je například zemětřesení, sesuv půdy a lavin, zřícení skal a zemin jsou ve většině případů součástí základního pojištění. ČPP má tyto živly zahrnuty v rozšířené variantě a Allianz a Genrali ve vyšších variantách pojištění.

Živelní nebezpečí jsou největším rizikem, které může nemovitost postihnout. Některé evropské státy mají dokonce zákonem stanovenou povinnost pojistit se proti živelným pohromám. V České republice tato povinnost není a více než třetina domů není proti živlům pojištěna. Nic na tom nemění ani fakt, že majetkové pojištění je v Česku ve srovnání s jinými státy podstatně levnější.

„Statistiky dlouhodobě ukazují na nízkou penetraci majetkového pojištění v České republice. Bohužel, i přes velké živelní škody, které zasáhly naši republiku a přinesly spoustu alarmujících zkušeností, stále chybí impulzy, jež by motivovaly občany k dostatečné úrovni zabezpečení a větší odpovědnosti za svůj majetek,“ uvedla vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová.

Krádež, vloupání, vandalismus

Vloupání jako součást základního pojištění nemovitosti nabízí pojišťovna Axa, Genrali, Maxima a Wüstenrot. Ostatní pojišťovny umožňují loupež připojistit nebo si pořídit vyšší variantu pojištění, která vloupání obsahuje.  

V základním pojištění nemovitosti bývá také velmi často sprejerství. Proti sprejerství se nepojistíte u Generali a Wüstenrot, Česká pojišťovna ho pojistí u pojištění Exclusive Max a u pojišťovny Uniqa se můžete případně připojistit. Jinak je vandalismus pojistitelný u všech pojišťoven.

Pořiďte si akvárko, ale bez vody

Určitá nebezpečí pojišťovny pojišťovat nechtějí. Většina pojišťoven se shoduje a nepojišťuje škodu způsobenou vodou z akvárka. Pokud tedy máte rybičky, můžete se obrátit na pojišťovnu Axa a Slavia pojišťovnu, kde je akvárium součástí vyšších variant pojištění. ČSOB vám akvárium pojistí, má-li obsah minimálně 60 litrů.

Některé pojišťovny zase nepojistí například podpětí, aerodynamický třesk, škody na poškozených potrubích či vystoupnutí vody z odpadního potrubí.

Pohromy přicházejí a odcházejí. Nikdy předem nelze odhadnout, co vás může potkat. Je proto potřeba vědět, proti čemu vás vaše pojištění chrání nebo ochránit může. Důležitá není jenom cena pojištění, ale také jaká rizika daná cena pokrývá. Před podpisem smlouvy si důkladně prostudujte pojistné podmínky, podmínky jednotlivých pojišťoven se totiž značně liší.

Bojíme se ohně a dostihne nás voda >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 535 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »