Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Bonus od stavební spořitelny? Ale co daně...

Autor: Petr Zámečník | 11.11.2010 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Bonus od stavební spořitelny? Ale co daně...

Konec daňových prázdnin stavebního spoření je již nejspíš neodvratný. Zdaněny budou i úroky... ale jak to bude s dalšími bonusy stavebních spořitelen? Jak se postavit ke zdanění "akčních nabídek" typu "zaplaťte poplatek, vložte peníze a poplatek dostanete zpět"?

Založení stavebního spoření je zatíženo poplatkem v takřka standardizované výši 1 % z cílové částky. Jen Stavební spořitelna České spořitelny ho demonstrativně snížila na polovinu. Všechny stavební spořitelny ovšem čas od času (s železnou pravidelností) přicházejí s akčními nabídkami, v rámci nichž vrací zaplacený poplatek za sjednání smlouvy nebo jeho část.

Od Nového roku již téměř jistě skončí daňové zvýhodnění stavebních spořitelen a jejich klientů. Dosud stavební spořitelny nemusí za klienty odvádět daň z příjmů z připsaných úroků. S úderem silvestrovské půlnoci se ale vše změní a úroky připsané od 1. ledna 2011 budou zatíženy 15% daní z příjmů. A otázka zní: Jak to bude s připsaným bonusem kompenzujícím poplatek za uzavření smlouvy?

Bonusy stavebních spořitelen nejsou připisovány formou úroků (nejsou to tedy úrokové bonusy). Jedná se ale o příjem klienta a jako takový by měl být zdaněn. Obdobné dilema by mohli řešit též např. klienti Raiffeisenbank, kteří při splnění podmínek banky neplatí poplatek za vedení účtu, ale naopak obdrží bonus ve výši 20 Kč.

Zákon o dani z příjmů myslí i na tyto okolnosti - ovšem v tomto případě ve prospěch daňových poplatníků. Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank, k tomu uvádí: "Jedná se o reklamní akci, u kterých je příjem až do výše 10 000 Kč osvobozen od daně z příjmu."

Paragraf 4 odst. 1f zákona o daních z příjmů říká, že osvobozeny jsou: "cena z veřejné soutěže, z reklamní soutěže nebo z reklamního slosování, pokud se nejedná o spotřebitelskou loterii podle zvláštního právního předpisu, cena ze sportovní soutěže v hodnotě nepřevyšující 10 000 Kč s výjimkou ceny ze sportovní soutěže u poplatníků, u nichž je sportovní činnost podnikáním (§ 10 odst. 8), a ocenění v oblasti kultury podle zvláštních právních předpisů. Cena z veřejné soutěže a obdobná cena plynoucí ze zahraničí je však od daně osvobozena zcela, pokud byla v plné výši darována příjemcem na účely uvedené v § 15 odst. 1."

Podívejme se na bonusy stavebních spořitelen blíže. O reklamní slosování se v jejich případě rozhodně nejedná, k žádnému slosování u nich nedochází. V úvahu připadá reklamní soutěž (nepředpokládám, že by kdokoli mohl akce stavebních spořitelen považovat za sportovní či uměleckou soutěž). Vzhledem ke skutečnosti, že stavební spořitelny nabízejí bonusy v rámci reklamních akcí, zbývá určit, zda lze považovat akce za soutěž. Podle všeho ano.

Klient, který chce získat bonus stavební spořitelny, musí splnit vždy určité podmínky (např. uzavřít smlouvu v určitém termínu, zaplatit poplatek do určitého data, vložit určitou sumu prostředků, smlouva musí být určité cílové částky...). A že "cenu z reklamní soutěže" vyhrává každý? To přeci zákon už neřeší.

Zdanění úroků ze stavebního spoření bude mít dopady na výhodnost stavebního spoření jako celku. Bude mít ale dopad i na výhodnost některých akčních nabídek. Zejména pokud by některá stavební spořitelna přišla nikoli s akční nabídkou současného charakteru, ale zvolila přístup "úrokového bonusu". V takovém případě by se klient zdanění nevyhnul.

Dobrou zprávou pro všechny klienty využívající akčních nabídek stavebních spořitelen je, že nebudou zdaněny nejen stavební spořitelnou, ale není třeba podávat ani daňové přiznání a mimořádný příjem danit v rámci přehledu ročních příjmů.

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Bonus od stavební spořitelny? Ale co daně... >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů