Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Bude budoucnost úrokových sazeb podobná minulosti?

Bude budoucnost úrokových sazeb podobná minulosti?

Plovoucí a krátkodobé úrokové sazby hypotečních i spotřebních úvěrů se v minulém desetiletí vyvíjely odlišně. Úředně vyhlašované měnově-politické sazby ovlivnily tržní sazby hypoték zejména v polovině roku 2007, kdy vyhlašované sazby povyskočily.

Opačně tato souvislost příliš neplatí, když ČNB v roce 2009 snížila sazby, teprve v roce 2010 začaly klesat i tržní hypoteční sazby. Soudobá měnová politika vstupuje do neznámých vod nulových úrokových sazeb, tedy do stavu experimentů, jako jsou záporné měnově-politické sazby. Prakticky to znamená, že vývoj v minulosti není zárukou vývoje budoucího, v prostředí politiky nulových úrokových sazeb se mohou hypoteční sazby držet setrvale nízko.

Novinové titulky jsou plné oznámení, že úrokové sazby jsou na rekordně nízkých úrovních. V Grafu 1 vidíme, jak se úrokové sazby retailových úvěrů z pohledu bankovních statistik vyvíjely v poslední dekádě. Je zřejmé, že se úrokové sazby spotřebitelských úvěrů dlouhodobě pohybují na úrovni 13%, zatímco úrokové sazby hypoték někde kolem 4,5%.

graf-novotny  

Graf 1:  Úrokové sazby nových korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR (% p. a.), ZDROJ: databáze ČNB

Proč jsou spotřebitelské úvěry dražší, než úvěry hypoteční? V případě hypotéky se půjčují relativně vysoké sumy, výdělek hravě pokrývá náklady. Riziková přirážka vzhledem k zajištění a zástavnímu právu nemusí být tak velká jako v případě spotřebitelského úvěru. V případě spotřebitelského úvěru jsou v porovnání s hypotékami půjčovány menší sumy, výdělek procentuálně odvozený od půjčené sumy je tedy menší. S půjčkou související administrativa a správa musí být zaplacena, riziko je větší, rezerva na pokrytí nákladů případného nesplácení musí být vytvořena – zde jsou některé z důvodů pro to, aby spotřebitelský úvěr byl dražší.

Plovoucí nebo pevná úroková sazba? V reklamě oznamovaná šokujícím způsobem nízká úroková sazba bývá doplněna hvězdičkou a poznámkou, že se jedná o úrokovou sazbu plovoucí. Pohledem do grafu 1 zjistíme, že v uplynulé dekádě byla v různých obdobích více čí méně výhodná variabilní sazba nebo krátkodobá fixace úrokové sazby do jednoho roku. V roce 2012 byl zřetelný pokles variabilní úrokové sazby spotřebitelských úvěrů, ta spadla na hodnotu kolem 10,5%. V případě hypotečních úvěrů od poloviny roku 2010 byla úroková sazba úvěrů s plovoucí sazbou o nějaké to procento nižší. 

Jak úrokové sazby ovlivňují úrokové sazby vyhlašované ČNB? Úřad centrální banky uskutečňuje svou měnovou politiku, podobně jako vláda uskutečňuje politiku fiskální. Zatímco vláda v rámci uplatňování fiskální politiky vybírá daně a získané peníze přerozděluje nebo hradí náklady vznikající například provozem veřejných institucí, úřad centrální banky v rámci politiky měnové spravuje měnu. Správa měny probíhá mimo jiné vyhlašováním měnově-politických úrokových sazeb, viz Graf 2.

Vyhlašované měnově-politické úrokové sazby jsou tři
Diskontní sazba říká, za kolik si u úřadu centrální banky mohou prostředky uložit obchodní banky. Další sazbou je repo sazba, prostřednictvím které může úřad centrální banky motivovat nebo demotivovat obchodní banky k tomu, aby si na dva týdny uložily nebo neuložily peníze. Pokud repo sazba roste, roste motivace obchodní banky uložit si více peněz – centrální banka „stahuje“ peníze (přebytečnou likviditu). Třetí sazbou je sazba lombardní, je to sazba, která motivuje obchodní banky, aby si od ČNB půjčovali peníze – centrální banka „tiskne“ peníze (dodává likviditu).

Graf. 2: Oficiální úrokové sazby ČNB

graf2-novotny

ZDROJ: databáze ČNB

Porovnáním vývoje vyhlašovaných úrokových sazeb ČNB s účtovanými sazbami tržních úvěrů na bydlení lze vyhodnocovat dopady změn úředních sazeb. V grafu 2 vidíme, že v polovině roku 2007 úředně vyhlašované úrokové sazby rostly nahoru. Pohledem na graf 1 vidíme, že v této době povyskočily i sazby hypoték. Variabilní a krátkodobá sazba hypotéky se pak až do doku 2010 pohybovala výše, než sazba fixovaná na dobu delší než jeden rok. I když ČNB v roce 2009 snížila sazby, teprve v roce 2010 začaly klesat i tržní sazby hypoték. Obecně lze říci, že se růst vyhlašované sazby odrazil jak ve variabilní, tak fixované sazbě. V případě spotřebních úvěrů taková zřejmá vazba není. Do budoucna ovšem muže být všechno jinak.

Z grafu 2 je zřejmé, že na konci roku 2012 vstoupila měnová politika ČNB do politiky nulových úrokových sazeb (ZIRP – zero invest rates policy). ZIRP představuje stav, kdy úřad centrální banky ztrácí možnost ještě více uvolňovat měnovou politiku prostřednictvím změn úrokových sazeb – tedy alespoň teoreticky. V životě platí, že šedá je praxe a zelený je strom života. Stejně to platí i měnové politice, co bylo před sto lety nemožné je dnes běžnou praxí. Oficiální úrokové sazby vyhlašované úřadem centrální banky mohou být i negativní, i když to (alespoň prozatím) není běžnou praxí.

V roce 2012 v Dánsku v rámci boje proti přílivu zahraničního kapitálu hledajícího bezpečné útočiště snížili jednu z jejich oficiálních úrokových sazeb na –0,2 procenta. Má jít o bitvu o udržení konkurenceschopnosti a vyvarování se bublinám na trzích aktiv. Významným důvodem je snaha měnové fixace dánské koruny na euro – dánská koruna nevytváří vůči euru měnová rizika a nabízí levnou ochranu proti rozpadu jednotné měny.

graf3-novotny

Graf 3: Oficiální sazby dánské centrální banky v období politiky nízkých úrokových sazeb a experiment negativních měnově-politických úrokových sazeb

Ekonomický dopad negativních úrokových sazeb je do značné míry neznámý, přechod do záporných hodnot je pozorně sledován centrálními bankami po celém světě. Obchodní banky musí v tomto režimu platit centrální bance, aby dohlížela na jejich peníze, úrokové sazby pod nulou ukládají náklady na bankovní systém. Přebytečná likvidita je „trestána“. Je otázkou, zda tyto náklady budou hrazeny zvýšením poplatků nebo zvýšením marží z poskytovaných úvěrů. Dánské obchodní banky nabízejí pro běžné účty stále nulu, negativní úrokové sazby klienti zatím nepocítili. Vzhledem k experimentální měnové politice, která nastoupila napříč světem, lze budoucí vývoj úrokových sazeb odhadovat jen těžce. Pokud převládne a přetrvá politika nulových úrokových sazeb, lze předpokládat, že úrokové sazby zůstanou setrvale nízké. Budoucnost hypotečních úrokových sazeb tedy bude pravděpodobně jiná, než byl minulý vývoj.

 

Bude budoucnost úrokových sazeb podobná minulosti? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

spotřebáky finančník | 21.01.2013 21:54

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »