Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Bude Rusko následovat Českou republiku a Polsko?

Společnost Colliers International ve své nové zprávě zkoumá vývoj nájemného, výnosů a kapitálové hodnoty průmyslových a logistických nemovitostí v Polsku a České republice a naznačuje, jaká by mohla být cesta pro Rusko. (Tisková zpráva: Colliers International)

Damian Harrington, regionální ředitel výzkumu pro východní Evropu Colliers International, řekl: „Ruský průmyslový a logistický sektor rostl v posledních deseti letech rychlým tempem, a to zejména v Moskvě. Od roku 2006 se logistický a průmyslový prostor v ruském hlavním městě rozrostl o více než 7,4 milionů m2, z nichž více než jedna třetina byla dodána v posledních třech letech.“

Faktorů rozvoje existuje celá řada, včetně ruské pozemkové reformy na začátku nového milénia a poměrně nedávného naplnění poptávky firem ze sektorů e-commerce a výroby. Rusku se také dařilo rozvíjet vlastní rozsáhlou distribuční síť, která dnes již mnohdy zahrnuje možnost využití několika různých druhů přepravy obsluhovaných jednou či několika společnostmi v průběhu přepravy samotné.

Hlavní hrozbou pro současný trh je fakt, že rostoucí závislost na domácím trhu povede k vážným výkyvům hodnot. Vzhledem k ekonomickým sankcím a pomalému ekonomickému růstu dojde k poklesu nájemného. Banky jsou pod tlakem, což způsobuje nárůst nákladů na financování, vedoucí k nominálnímu růstu výnosů a tím pádem k poklesu hodnot komerčních nemovitostí.

„Kontrolou vývoje moderních logistických prostor z cenového hlediska za posledních 15 let, včetně kapitálových hodnot, výše nájemného a výnosů, jsme byli schopni zmapovat klíčové cyklické a strukturální změny vyskytující se v Rusku ve srovnání s těmi, které se objevily na klíčových trzích střední a východní Evropy,“ řekl Damian Harrington.

Trhy Polska a České republiky za sebou mají podobné období rychlého rozvoje a proto jsme je brali jako výchozí body pro identifikaci různých fází vývoje trhů v Moskvě a Petrohradu.

Jak Praha, tak Varšava se na počátku nového milénia staly hlavními vstupními branami centrální Evropy pro investory, developery a provozovatele průmyslových a logistických nemovitostí, podobně jako v Rusku Moskva.

Zpráva ukazuje, že na začátku nového tisíciletí měla všechna čtyři města, tedy Praha, Varšava, Moskva a Petrohrad, podobnou kapitálovou hodnotu moderních logistických prostor, přibližně 600 EUR/m2. Jako důsledek krize se kapitálové hodnoty v roce 2009 odlišily – zatímco klíčové trhy Polska a České republiky stagnovaly, Moskva a Petrohrad pokračovaly v růstu až do přelomu let 2013 a 2014.

„Ve zprávě jsme identifikovali tři hlavní fáze transformace, a to expanzi a diverzifikaci, reorganizaci a deklasifikaci, a nakonec konsolidaci a zralost. Vývoj logistických prostor v posledních deseti až patnácti letech nám poskytuje cenný pohled na rozdíly mezi trhy,“ řekl Damian Harrington.

Transformace Prahy a Varšavy z vnitřně orientovaných logistických a průmyslových trhů s nízkým přílivem kapitálu ke globálně orientovaným trhům s centralizovaným plánováním a rozvojem, regulovanými a zavedenými obchodními cestami a vysokým přílivem kapitálu, byla evoluční.

Srovnání Moskvy a Petrohradu s touto časovou osou ukazuje, že ani jedno z měst ke konci roku 2014 ještě nedosáhlo zralosti. Obě ruská centra se stále pohybují ve fázi reorganizace, což se vyznačuje novou výstavbou a regionálním růstem. V roce 2012 se začaly rozvíjet regionální trhy mimo Moskvu a Petrohrad, ty však v roce 2014 stále patřily mezi rozvíjející se trhy.

Nízký domácí ekonomický růst a sankce začínají mít dopad na rozvoj tržní poptávky v Rusku. Aby došlo k posunu dopředu a tím k posunu k fázi konsolidace, je třeba lépe zvládnout rostoucí mezeru mezi nabídkou a poptávkou.

Pokud se skutečně ukáže, že historické hodnoty polského a českého trhu cyklicky reprezentují budoucí vývoj, bude ruský výhled jasnější. Na rozdíl od polského a českého trhu v polovině a na konci první dekády 21. století bude potvrzení zralosti trhu trvat déle, což přinese Rusku další možnost zlepšit hodnoty.

Bude Rusko následovat Českou republiku a Polsko? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »