Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Bude zima, bude mráz aneb kolik stojí zazimování chat a chalup

Autor: Poštovní spořitelna | 01.11.2012 12:31 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: chaty zazimování chalupy

Nástup zimy přináší mnohým majitelům „letních sídel“ spoustu starostí, aby na nic nezapomněli   a svoji chatu či chalupu našli na začátku jara      ve stejném stavu, v jakém ji opouštěli. Pokud máte přesně ty samé obavy, pak je pro vás určeno následující patero tipů, co všechno musíte na konci sezóny zkontrolovat, jak předcházet škodám na majetku a na jaké drobnosti byste měli při posledním zamknutím dveří myslet.

1. Kontrola střechy je nezbytná

S prohlídkou domu začněte systematicky od střechy. Důležité je ověřit, zda někudy do domu nezatéká. Pokud najdete podezřelé místo, neváhejte se obrátit na odborníka. „Snažte se o co nejpreciznější kontrolu. I malé poškození bez povšimnutí totiž může vyvolat další nepříjemné následky, které vás mohou stát mnohem větší sumu peněz. Nezapomeňte při tom ani na hromosvod,“ radí výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil. Pozornost věnujte pak také komínu, k němuž byste měli mít kompletní dokumentaci, tedy záruku, že jde o bezpečný výrobek ověřený dle správných norem. I ten nejkvalitnější komín ale potřebuje kontrolu            a pravidelné čištění. Pokud máte otevřený komín, popřemýšlejte, zda si na něj raději nepořídit vnější kryt, který zabraňuje průniku vody nebo sněhu. Výdaje v řádech několika tisíc se vám totiž mnohonásobně vyplatí!  Kdyby v komíně zamrzla voda, mráz by ho mohl „roztrhnout“, stejně tak i komínové nebo krbové vložky. Pokud se rozhodnete pro kompletní opravu střechy, pak si nechte udělat rozpočet nejméně od dvou nezávislých firem.        V případě, že se nabídky budou výrazně rozcházet, je to varovný signál, že u některé z firem není něco v pořádku. V připravené smlouvě byste měli mít napsaný veškerý použitý materiál, pevnou cenu za opravu           a sankce za nedodržení. „Pokud zjistíte, že na plánovanou rekonstrukci nemáte dostatek financí, můžete využít Era půjčku na bydlení. Pokud o ni zažádáte ještě do 4. listopadu, získáte od nás bonus ve výši 500 Kč. Neplatíte nic  za poskytnutí, správu ani předčasné splacení půjčky. Navíc si splátku můžete sami rozložit až na 10 let,“ říká mluvčí Poštovní spořitelny Zuzana Kalátová.

Rada navíc: Pokud při opravě střechy zachováte její původní tvar a stejnou krytinu, musíte práci ohlásit na stavebním úřadě. Pokud budete měnit konstrukci, krytinu či přidávat střešní okna, potřebujete i projekt a schválení stavební úřadem.

2. Půdu a sklep udržujte v čistotě

Nashromáždili jste si za léta na půdě nebo ve sklepě spoustu nepotřebných věcí? Pak je více než pravděpodobné, že jste zařídili ideální domov pro myši. Co už nikdy nebudete potřebovat, raději vyhoďte, a to ostatní uložte nejlépe do uzavíratelných beden. Pomocníkem proti nezvaným hostům jsou také důmyslně rozmístěné pastičky. Jejich cena se průměrně pohybuje kolem 20 korun. Můžete také zkusit do rohů místností nasypat jed na myši, ale předem o tom své okolí informujte. Další účinnou variantu představuje zvukový odpuzovač. Stojí kolem 200 korun a s jednou baterií bude fungovat až půl roku.

Rada navíc: Základní obrana proti nájezdu myší je utěsnit včas všechny otvory a štěrbiny. Na výběr máte polyuretanovou pěnu, sádru, tmel nebo beton.

Zkušenost známé osobnosti: Přiznám se, že mám s myškami také problémy, jenže za ta léta už jsem se naučil, jak na ně. Peřiny dávám do síťové houpačky zavěšené asi do výše dvou metrů, a pak otevřu všechny skříně a šuplíky v komodách a v kuchyňské lince. Málokdo ví, že myši mají rády především uzavřené prostory,“ prozrazuje své zkušenosti dlouholetý chalupář a herec Oldřich Vízner.

3. Zaměřte se na okna a dveře

Mnohé chalupy mají dřevěná okna se zakytovanou skleněnou výplní. Abyste zamezili případnému rozbití skla vinou silných zimních vichřic, zkontrolujte, zda sklo v rámu pevně drží anebo je třeba tu a tam použít trochu sklenářského kytu. Seženete ho už od 30 korun. Mráz a led dokáže nepříznivě zapracovat také na dřevě. Proto zkontrolujte zda-li není barevný nátěr na  okenicích poškozený. V případě, že najdete chybičky, budete muset rám oken zbrousit a nalakovat vodě- a mrazuvzdorným lakem. Použít můžete i gumové těsnění. „Myslete také na zabezpečení domu a pořiďte si bezpečnostní dveře,“ doporučuje Aleš Pospíšil. Kvalitní bezpečnostní dveře mají tuhou kovovou konstrukci, celoplošné krytí plechem, ocelovou kostrou a rozvorový systém. Další nezbytnou vlastností je jejich protipožární odolnost. Průměrná cena bezpečnostních dveří se pohybuje kolem 15 tisíc korun.

Rada navíc: Také prosklené okenní plochy představují vysoké riziko pro vloupání. Řešením je bezpečnostní sklo nebo fólie, uzamykatelné okenice a kvalitní okenní rámy.

4. Vypusťte topení

Používáte-li na chalupě takzvané samovytápění s použitím kotle nebo ohřevné krbové vložky, budete muset před zimní sezónou vypustit z radiátorů vodu, aby v trubkách nezamrzla. Jednoduchá oprava topení si v případě prasklé vody vyžádá odbornou práci s autogenem a náhradu prasklé trubky. Včetně výjezdu byste mohli za tuto službu zaplatit kolem pět tisíc korun. Existuje zde ale riziko, že prasklá část bude hůře přístupná a částka ihned vzroste. Existuje také riziko, že po delších mrazech dojde k poškození výměníku kotle, který by vás přišel na další tisícikoruny. Pokud používáte k vytápění kamna nebo krb, pak před odjezdem dobře zkontrolujte, zda v nich nedoutná ani jeden žhavý uhlík. A ať už máte vlastní čerpadlo nebo jen ruční pumpu u studny, opět z trubek kvůli  mrazu vypusťte vodu. Před odjezdem ještě zkontrolujte, zda jste vypnuli přívod vody, plynu a zvláště pak elektřiny. Vinou vlhka a mrazu by totiž mohlo dojít ke zkratu.  

Rada navíc: Jste-li připojeni na dálkové vytápění, nechte topení zapnuté na minimum. Příliš to nestojí a zdi vaší chalupy budou celou zimu vysoušeny a chráněny před vznikem plísní z vlhka.

5. Nezapomínejte na drobnosti  

Vyprázdněte lednici a odmrazte ji. Zkontrolujte trvanlivost potravin, které chcete na chalupě ponechat,                  a uskladněte je do uzavíratelné nádoby. Svlékněte z peřin povlaky, které buď schovejte na suchém místě,        aby nenavlhly, nebo je odvezte domů. Totéž platí o oblečení. „Všechny cennosti typu rádio, televize, elektrické domácí přístroje a nářadí pečlivě zabalte a odvezte domů. V opačném případě se vystavujete riziku, že přilákáte zloděje,“ radí Aleš Pospíšil. Nakonec si musíte uvědomit, že existují i rizika, kterým nejste schopni předejít. Jedná se o přírodní pohromy a katastrofy. Vedle povodní a záplav jsou nejčastějšími typy škod krupobití, vichřice nebo nadměrné množství sněhu. Jediné možné preventivní opatření je zvolit si vhodné pojištění rekreačních nemovitostí, které sice nezabrání vzniku škody, ale alespoň finančně pomůže s jejím odstraňováním. „Pojištění rekreačních chat a chalup lze obvykle sjednat proti stejným rizikům jako pojištění rodinných domů. Každá chata nebo chalupa by určitě měla mít pojištění pro případ požáru a výbuchu, zejména pak pokud jsou konstrukční prvky budovy ze dřeva nebo pokud se k vytápění či vaření používá stlačený plyn (například propan-butan). Dalším pojištěním, na něž by správný chatař nebo chalupář neměl zapomenout, je pojištění pro případ krupobití, vichřice a nadměrné tíhy sněhu nebo námrazy. Sjednávané pojištění lze vztahovat i na škody způsobené pádem stromů,“ dodává Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny.

Rada navíc:  Udržujte dobrý vztah se sousedy. Nejen, že vám mohou jako první nahlásit viditelnou škodu           na budově, ale můžete je poprosit i o pravidelnou kontrolu vnitřních prostor. 

Bude zima, bude mráz aneb kolik stojí zazimování chat a chalup >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »