Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Možná vám zařídíme půjčku. Za snahu nám ale zaplatíte 3 000 korun

Autor: Monika Hrušová | 01.02.2012 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Možná vám zařídíme půjčku. Za snahu nám ale zaplatíte 3 000 korun

Některé firmy se živí zprostředkováním půjčky. Znamená to, že vám jen zajistí, aby vám někdo půjčil. Za takové služby zaplatíte například tři tisíce korun, půjčku ale ani tak dostat nemusíte.

 

Společnost Provident Financial provedla ve druhé polovině minulého roku telefonické šetření u 120 společností z inzerátů nabízejících finanční půjčky. Tarif kontaktních telefonních čísel se většinou pohyboval kolem 90 korun a průměrná délka hovoru byla okolo deseti minut. Jen za hovor tedy zájemce o půjčku zaplatil kolem tisícovky.

Žadatel všechny osobní údaje musel sdělit hned, ale podmínky smlouvy se dozvěděl až při osobním jednání. Podle průzkumu ani jeden z oslovených finančních subjektů neumožnil zájemci o půjčku odnést si z osobní schůzky smlouvu nebo jiné předsmluvní informace

Všem zájemcům o úvěr doporučujeme, aby si vždy půjčovali peníze jen od velkých prověřených finančních společností, které jsou členem České leasingové a finanční asociace (ČLFA) a na svých webových stránkách zveřejňují přehledné a srozumitelné smluvní podmínky a úvěrové kalkulačky. Důrazně varujeme před využíváním tzv. zprostředkovacích firem, které za poplatek nabízejí sjednání půjčky. Žadatelé o půjčku by vždy měli kontaktovat finanční společnost napřímo. Varujeme též před tzv. oddlužovacími agenturami. Ty za poplatek slibují zájemcům oddlužení, které ale v ČR může povolit pouze soud. Činnost těchto agentur proto situaci klientů pouze zhorší,“ uvedl autor průzkumu Ondřej Holoubek z Provident Financial.

Pouze polovina z testovaných společností požadovala doložení příjmu. O návratnost půjčky se většinou nikdo nezajímal a i s předluženými osobami byli ochotni vyjednávat o půjčce. „Přitom v případě, že věřitel poruší svou povinnost prověřit s odbornou péčí schopnost spotřebitele úvěr splácet, dopouští se podle zákona o spotřebitelském úvěru správního deliktu, za který poskytovateli úvěru hrozí pokuta až do výše dvou milionů korun,“ dodává Holoubek.

Tip:
Zjistěte si, zda náhodou nejste v registru dlužníků.

Pozor na oddlužovací společnosti

Oddlužovatelé slibují zadluženým lidem, že je zbaví všech dluhů. Osobní bankrot neboli oddlužení vám může v České republice povolit jen soud. Oddlužení by dlužníkům mělo pomoci částečně se zbavit dluhů. Není však možné, aby pohledávky a závazky vzešly z podnikání. Osobní bankrot je pouze pro fyzické osoby, které nepodnikají.

Oddlužovací společnosti si samozřejmě za své služby účtují nemalý poplatek. Zhruba se částka vyšplhá na šest tisíc korun. Tyto firmy dlužníkům nabízejí, že mohou splácet všem věřitelům jen tolik, kolik sami chtějí. Peníze pak měsíčně rozdělují poměrným dílem mezi všechny věřitele. Ze všech takto přerozdělených peněz si ponechávají 15 až 25 procent údajně na úhradu administrativních nákladů.

Lichváři žádají vysoké zajištění

Chcete-li přijít o svou nemovitost, půjčte si od lichvářů. Ti totiž často jako zástavu požadují buď nemovitost, nebo bianco směnku. Při krátkodobém nesplácení zastavený majetek propadá ve prospěch dané společnosti. Lichváři často kalkulují, jak získat nekalými praktikami nemovitost, nebo větší sumu peněz.

Klasický model půjčování peněz, kde zisk přichází v podobě úroku za řádně splacenou půjčku, tyto firmy neznají. Místo toho využívají neférové a lichvářské praktiky a zisk jim přichází v podobě poplatků, sankcí a propadlých zástav,“ vysvětluje autor průzkumu Ondřej Holoubek z Provident Financial.

Všechny tyto praktiky jsou dopředu připravené. Nemají nic společného s tradičním půjčováním peněz – místo toho se jedná o systematické a cílené oškubávání klientů. Smlouvy s těmito subjekty může podepsat i vzdělaný člověk, přesto nemá šanci se z nich vyvázat - proti těmto praktikám prakticky neexistuje právní obran.  Bohužel většina těchto praktik je plně v souladu se zákonem, a dokud se nezmění legislativa, nelze očekávat zlepšení situace. Dle našeho názoru není možno proti těmto praktikám bojovat pouze finančním vzděláváním, ale je třeba účinně změnit legislativu. Provident Financial proto plně podporuje zavedení licensování pro všechny finanční instituce, podobně jako dnes fungují banky. Pokud by nějaká instituce používala neférové praktiky, byla by jí licence odebrána,“ dodal Martin Šváb, ředitel právního oddělení Provident Financial, který smluvní podmínky posuzoval.

Anketa

Máte osobní zkušenosti s exekucí?

Ano. (35)
 
Ne. (83)
 Celkem hlasovalo 118 čtenářů

Možná vám zařídíme půjčku. Za snahu nám ale zaplatíte 3 000 korun >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »