Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Budou banky testovat inteligenci klientů?

Autor: Luboš Svačina | 07.10.2010 00:12 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Budou banky testovat inteligenci klientů?

O trendech, které hýbají českým, ale i evropským hypotečním trhem, diskutovali účastníci odborné konference Hypotéka 2010, kterou pořádala společnost SmithNovak. Přečtete si, co si myslí experti o aktuálním vývoji na trhu hypoték a kam český hypoteční trh směřuje?

Již počtvrté se včera v Praze uskutečnila konference s názvem HYPOTÉKA 2010, na které vystoupili se svými přednáškami odborníci z řad bankéřů, developerů, hypotečních a realitních makléřů, kteří hovořili o aktuální situaci na trhu hypoték a diskutovali o možném budoucím vývoji a trendech na trhu hypotečního financování. Pořadatelem konference Hypotéka 2010 byla společnost SmithNovak,která se dlouhodobě specializuje na pořádání konferencí a seminářů se zaměřením na finanční služby.

V jaké kondici je český hypoteční trh?

V současnosti se trh hypoték nachází na svém novém začátku. Krizi přestál český bankovní sektor bez větších potíží a s odeznívající ekonomickou recesí opět roste zájem o hypotéky. Na trhu opět začala fungovat zdravá konkurence, která tlačí úrokové sazby hypoték dolů, "a někdy možná až nesmyslně nízko ,“ komentoval obchodní strategii některých konkurenčních bank Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Objem poskytnutých hypoték roste, ovšem podle velké části odborníků to není primárně nízkými úrokovými sazbami, ale spíše zlepšující se ekonomickou situací v ČR a zlepšující se náladou, mezi potencionálními žadateli o hypotéku a jejich větší ochotě k pořizování bydlení na úvěr. 

Celkový objem poskytnutých hypoték v letošním roce by se neměl nijak výrazně lišit od výsledků loňského roku. „Propad v loňském roce byl větší, než jsme čekali. Letošní výsledky očekáváme na podobné úrovni jako v loňském roce, kdy klientům – fyzickým osobám byly poskytnuty hypotéky v hodnotě 74,4 mld. Kč,“ uvedl Jan Sadil. O něco optimističtější byl Libor Ostatek z Golem Finance, který odhaduje, že objem letos poskytnutých hypoték by mohl dokonce překonat hranici 80 miliard korun.

Bolestivým místem českého hypotečního trhu však i nadále zůstává neklesající počet hypoték po splatnosti. Růst nezaměstnanosti si vybírá svou daň. Počet sledovaných hypoték se během uplynulých měsíců zněkolikanásobil a stále neklesá. I přesto, že v absolutních číslech podíl problémových hypoték nedosahuje ani 5 % (což je výrazně méně, než v prvních fázích hypoteční krize bankéři očekávali), banky si zachovávají ostražitost a 100% hypoték a hypoték bez dokládání příjmů se v masovém měřítku znovu jen tak nedočkáme

Role zprostředkovatelů hypoték roste  

V posledních letech hrají stále větší roli zprostředkovatelé hypoték. A to jak finančně – poradenské společnosti, tak specializovaní hypoteční makléři. Podle Tomáše Prouzy, ředitele poradenské společnosti Partners, činil podíl zprostředkovaných hypoték v letošním prvním pololetí zhruba polovinu z celkového objemu uzavřených hypotečních obchodů. Z čehož 18 % tvořila produkce makléřských společností působících pod hlavičkou Asociace hypotečních makléřů ČR (Hyposervis, Simply, Gepard Finance, Sophia Finance a Fineo) a 25 % trhu tvořily poradenské společnosti sdružené v asociacích AFIZ a USF (např. Partners, Fincentrum, OVB, AWD, Broker Consulting apod.)

Jak podle Tomáše Prouzy, tak Libora Ostatka, ředitele makléřské společnosti Golem Finance, role zprostředkovatelů hypoték v dalších letech poroste. Pro banky bude důležitým tématem retence klientů, tzn. udržení si vlastního klientského kmene. Podle zkušeností zprostředkovatelů si nyní banky stále úplně neuvědomují cenu „bezproblémového klienta“. Nyní zhruba 20 – 30 % klientů, kteří v době refixace úvěru požádají o pomoc makléře či poradce, jelikož nejsou spokojeni s nabídkou sazby pro další fixační období, nakonec přejde ke konkurenci, jelikož stávající banka není klientovi schopna/ochotna ani po intervenci poradce/makléře nabídnout konkurenceschopné podmínky.

Podle všech řečníků, kteří se účastnili panelu na téma BUDOUCNOST DISTRIBUČNÍCH KANÁLŮ, bude hlavním tématem následujících pěti let kvalita poradenství a navazujících služeb, a to jak na straně externích zprostředkovatelů, tak samotných bank. Díky krizi řady hypotečních zprostředkovatelů výrazně prořídly, přesto by „nebylo od věci“ podmínky pro vstup do odvětví zpřísnit a zvýšit nároky na kvalifikaci zprostředkovatelů. Současné podmínky (živnostenský list a bezúhonnost) pro vstup do odvětví zprostředkování hypoték a realitní branže považuje drtivá většina diskutujících za nedostačující.

Ostatně regulace trhu je jedním z dalších důležitých faktorů, které budou ovlivňovat vývoj hypotečního trhu v následujících letech. Hypotéky totiž jako jediný úvěrový produkt zůstaly stranou evropské směrnice o spotřebitelském úvěru a Evropská komise už si na ně „brousí zuby“.

Evropská komise plánuje sjednotit podmínky poskytování hypoték

„Očekáváme, že počátkem příštího roku přijde konkrétní návrh Evropské komise, který bude upravovat podmínky poskytování hypoték v zemích Evropské unie. Formálně bude tento dokument s největší pravděpodobností vycházet z dříve schválené směrnice o spotřebitelském úvěru (CCD), ze které byly hypotéky vyňaty,“ uvedl Dušan Hradil, vedoucí oddělení Analýzy finančního trhu, z Ministerstva financí.

Konečná podoba regulatorních předpisů zatím není známa, nicméně podle Dušana Hradila se regulaci s velmi vysokou pravděpodobností nevyhne marketing a distribuce hypoték. Banky budou muset podle všeho v inzerci uvádět úrokové sazby včetně RPSN, vypočtenou na celou dobu splatnosti úvěru a pokud bude součástí poskytnutí úvěru také podmínka otevření běžného účtu pro splácení úvěru u téže banky, tak RPSN bude muset zahrnovat i tyto náklady .

Poskytovatel, ale i zprostředkovatel hypotéky, ponesou také odpovědnost za to, komu byl úvěr poskytnut. Klienta by měl bankéř nebo zprostředkovatel testovat prostřednictvím modelových situací, zda je vhodný, pro poskytnutí hypotéky, a zda si dobře uvědomuje rizika spojená se splácením úvěru. Na evropské úrovni se prý také uvažuje o zavedení obdoby coolling-off period. Tedy pevně stanovené lhůtě, po kterou si bude moci klient žádost o úvěr nechat „projít hlavou“ a teprve potom podepsat. V praxi by to mohlo vypadat tak, že by klient dostal návrh hypoteční smlouvy a poté by musely obě strany čekat např. 10 dnů, než by mohli hypotéku podepsat (klient by se snad mohl této lhůty vzdát).

„Na evropské úrovni se v souladu s direktivou o spotřebitelském úvěru hovořilo také o právu na předčasné splacení hypotéky mimo období refixace úvěru bez jakýchkoliv sankcí. Proti tomuto návrhu se však zvedla velká vlna odporu ze strany hypotečních bank, takže tato pasáž součástí nového předpisu s velkou pravděpodobností nebude,“ uvedl Dušan Hradil.

Některé záměry EK v oblasti regulace hypotečního trhu znějí opravdu „zajímavě“, nicméně konečná podoba evropské směrnice bude známa až v příštím roce a je zatím zbytečné předjímat, co bude znamenat pro tuzemské poskytovatele hypoték, případně zprostředkovatele. Ministerstvo financí podle Dušana Hradila preferuje spíše liberální přístup k regulaci trhu a tímto směrem se snaží v rámci svých vyjednávacích možností korigovat i návrhy EK. Konečnou podobu direktivy bude nutné následně transponovat do české legislativy, nicméně datum počátku účinnosti zatím nelze ani odhadovat.

Anketa

Splácíte v současnosti hypotéku?

Ano (492)
 
Ne (362)
 Celkem hlasovalo 854 čtenářů

Budou banky testovat inteligenci klientů? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »