Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Budou opět jednoleté fixace levnější než pětileté?

Autor: Luboš Svačina | 07.05.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Budou opět jednoleté fixace levnější než pětileté?

Průměrné úrokové sazby hypoték klesají. Některé rychleji, některé pomaleji. Výsledkem je situace, kdy se opět výrazně přiblížily průměrné úrokové sazby jednotlivých fixací. Přitom ještě v létě loňského roku činil rozdíl více než půl procentního bodu. Kam se budou vyvíjet úrokové sazby v budoucnu?

Hypoteční banky v úvodu letošní roku odstartovaly smrsť snižování úrokových sazeb. Nejvíce zlevňovaly hypotéky s jednoletou fixací, naopak úrokové sazby nejoblíbenějších pětiletých hypoték se sunuly dolů pouze pozvolna.

Rozdíl mezi úrokovými sazbami jednotlivých fixací se stírají

Podle březnových statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu činila průměrná úroková sazba „jednoletých hypoték“ 5,47 %. Pětileté hypotéky v březnu banky poskytovaly v průměru za 5,38 %. Rozdíl, který ještě v červnu loňského roku činil 0,61 p.b. se zmenšil na pouhých 9 setin procentního bodu.

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb hypoték

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Hypoteční trh v letošním březnu dospěl podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu do jakéhosi rovnovážného bodu či bodu obratu. Vzhledem k tomu, že statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu zachycují průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték a my již víme, jakým směrem se pohybovali nabídkové úrokové sazby v letošním dubnu, troufám si odhadnout, že průměrné úrokové sazby jednoletých sazeb zůstanou i v dubnu a červnu nad úrovní úrokových sazeb pětiletých a delších fixací.

Ani ve střednědobém výhledu nejspíš nedojde k nějakým výraznějším změnám. Hypoteční banky pochopily, že mnohem větší hodnotu má pro ně dlouhodobý klient a tím spíše budou cenově zvýhodňovat klienty, kteří budou mít zájem o hypotéky s delší fixací. Přechodně nízké úrokové sazby krátkých fixací budou spíše prostředkem, kterým se na sebe budou snažit banky upozornit. Nejen z tohoto důvodu by měl klient velmi pečlivě rozlišovat mezi nabídkovou a skutečně dosažitelnou úrokovou sazbou.

Jak vidí budoucí vývoj úrokových sazeb bankéři?

Odpověď na otázku: „Kam se budou vyvíjet úrokové sazby jednotlivých fixací?“ jsme položily také zástupcům tuzemských poskytovatelů hypotečních úvěrů. Zde jsou jejich odpovědi:

Zdeněk Remr, ředitel odboru cenotvorba a analýzy České spořitelny
Mírné přiblížení sazeb s krátkodobou fixací k dlouhodobým je výsledkem poklesu krátkodobých zdrojů. Úrokové sazby krátkodobých fixací však zahrnují stejné fixní náklady na poskytnutí hypotéky, které se musí rozpustit do kratšího období. Proto neočekáváme, že by krátkodobé fixace byly levnější - z tohoto pohledu nejsou ani výhodné pro klienta.

Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank
Očekáváme spíše stagnaci úrokových sazeb a po mírném oživení ekonomiky v průběhu roku by se měl trh zase rozhýbat. 

Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky
Úrokové sazby na hypotéky se odvíjí od tržních sazeb na mezibankovním trhu. V současné době trh očekává postupné zvyšování sazeb (zejména v příštím roce). To znamená, že nejkratší úrokové sazby se budou přibližovat těm delším a křivka úrokových sazeb se začne zplošťovat. Pro sazby na hypoteční úvěry to implikuje, že jednotlivé fixace by se měly v dohledné době sbližovat. Pokles kratších sazeb lze očekávat až v době, kdy centrální banka opět začne snižovat sazby; nebo když se zlepší vyhlídky na příjmy domácností, což povede k poklesu rizikové prémie, která se samozřejmě v konečných sazbách pro klienta odráží (a v současné době patrně výrazněji u kratších fixací).


Jiří Bečvář, Senior Dealer Treasury/ALM, LBBW Bank CZ
Na mezibankovním trhu je dlouhodobě jednoletá sazba nižší než sazba pětiletá. Např. sazba 1Y Pribor je nyní 1,94%, zatímco pětiletá sazba je cca o 1% výšší. Banky však raději akceptují nižší marži u víceletých fixací, aby si klienta zavázaly na delší dobu. Při roční fixaci totiž hrozí, že klient po roce přejde k jiné bance. Neočekávám, že by jednoleté hyposazby klesly výrazně pod pětiletou hyposazbu. Je však možné, vzhledem k současnému vývoji mezibankovních sazeb, že mírně klesnou obě sazby (nebo se častěji objeví marketingové akce nabízející výhodnější sazbu).

Matěj Kubinec, tiskový mluvčí mBank
Co se týče jednoletých fixů, tak ty jsou skutečně levnější než pětileté - aspoň u mBank. Takže za nás už to tak je. Jednoleté a dvouleté fixy jsme v únoru srazili dolů hodně výrazně, a jsou níž než fixy dlouhodobější. Chceme přesvědčit klienty, že se netřeba obávat právě krátkých fixací.

Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank
Čekáme spíše stabilitu sazeb kolem současných úrovní, rozhodně nedojde k žádnému dramatickému poklesu. Dlouhodobé sazby, od kterých se sazby hypoték odvíjejí, neklesají. Banky navíc ve svých sazbách promítají zvýšené riziko nesplácených úvěrů. Čekáme tedy stabilitu sazeb s případným možným mírným růstem. Úrokové sazby na jednotlivých fixacích spíše budou záviset na obchodních potřebách jednotlivých bank.

I následujících 2-3 letech očekáváme, že jednoleté fixace budou dražší než fixace pětileté, odhaduje vývoj úrokových sazeb RNDr. Jiří Škrob, Product manager Volksbank CZ.

Helena Dušková, tisková mluvčí Wüstenrot hypoteční banky
Wuestenrot hypoteční banka a.s. současnou akcí diferencuje fixace úrokových sazeb tak, aby si každý klient mohl vybrat podle svých preferencí, a zároveň reflektuje vývoj na finančním trhu. V současné době jsou jednoleté fixace nižší než dlouhodobější fixace.


Anketa

V příštím měsíci dosáhnou nižší průměrné úrokové sazby...

1leté fixace (8)
 
5leté fixace (19)
 Celkem hlasovalo 27 čtenářů

Budou opět jednoleté fixace levnější než pětileté? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »