Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit.

Každý má někdy den blbec

Průzkum České asociace pojišťoven (ČAP) ukázal, že téměř polovina lidí má takzvaný den blbec dvakrát až třikrát do roka, více než čtvrtina pak zhruba každý měsíc a 7 procent se se smůlou potýká minimálně jednou týdně. Pro více než polovinu lidí se takový den projevuje menšími či většími katastrofami, které se mohou více či méně projevit na naší peněžence.

Pojištění odpovědnosti za škody má v současné době sjednána pouze třetina populace. Škody se přitom mohou vyšplhat u majetkových škod na několika stovek korun, ale i desítek tisíc korun. V případě škod způsobených na zdraví jde dokonce o stovky tisíc či miliony korun.

Rizikem je dítě i pes

K nejčastěji způsobeným škodám patří vytopení sousedům. Zkušenost s vodovodní škodou má 30 procent Čechů. Dalším velmi rizikovým faktorem jsou děti. Škodu způsobenou dítětem muselo již někdy řešit 30 procent rodičů. Výjimku netvoří ani škody, za které mohou domácí mazlíčci. Škodu za své zvíře již někdy neslo více než 17 procent jejich majitelů. Za škody způsobené vámi, vašimi dětmi či zvířaty nesete odpovědnost a máte povinnost je nahradit.

Náhrady za majetkové škody nemusí být tak finančně bolestivé jako škody na zdraví, které můžete způsobit například při sportu. Pokud srazíte někoho na lyžích či na bruslích, mohou náhrady zahrnovat bolestné, ušlou mzdu, náklady na pobyt v nemocnici či trvalé následky, což se může značně prodražit.

Pojišťovna za vaše chyby zaplatí

Pokud máte sjednané pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě, škody za vás uhradí pojišťovna. Pojištění odpovědnosti bývá často součástí majetkového pojištění. V případě, že žádná pojištění nemáte, můžete si jej sjednat u některých pojišťoven i samostatně. Pokud je pojištění odpovědnosti součástí jiného pojištění, dejte si pozor na nižší limity pojistného plnění.

Pojištění kryje újmy na životě a zdraví při vedení a provozu domácnosti, rekreaci a zábavě, rekreačních sportech či chovu domácích zvířat. Vztahuje se nejen na vás, ale i na další členy společné domácnosti, tedy na manžela, manželku, děti a domácí zvířata nebo například i na osobu, které během dovolené svěříte opatrování bytu.

„Pojištěni jsou automaticky všichni členové domácnosti a v závislosti na dohodnutých podmínkách a rozsahu se dále pojištění může vztahovat i na další osoby, jako například pomocnici v domácnosti či chůvu,“ vysvětluje Kateřina Kohoutová, specialistka na pojištění domácnosti v AXA.

Každé pojištění má svou cenu

V závislosti na rozsahu pojistného krytí a pojistných limitech dosahuje cena pojištění řádově několika stovek korun ročně. Při sjednání pojištění si dejte pozor na rozsah pojistné ochrany i případné výluky.

Pes již není podle nového občanského zákoníku věc, proto se na něj většinou vztahují speciální limity a je často nutné toto riziko zvlášť připojistit. Stejně tak je u některých pojišťoven nutné připojistit například chov hospodářských zvířat, rekreační jízdu na koni či používání malých plavidel k rekreačnímu sportu a rekreaci.

Spoluúčast není ve většině případů pojišťovnou vyžadována. Některé pojišťovny ji však vyžadují například u vyšších limitů pojištění. Maximální limity pojištění se běžně pohybují kolem 10 milionů korun. Například Allianz má však nastavený limit na 20 milionů korun, Česká podnikatelská pojišťovna na 35 milionů korun a ČSOB pojišťovna dokonce na 45,6 milionů korun.

„Při sjednání pojištění občanské odpovědnosti je také velmi důležitá volba pojistné částky, tj. maximální limit pojistného plnění. Pojišťovny nabízí výši pojistné částky od 500 000 Kč až do 45 mil. Kč. Před zavedením nového občanského zákoníku platilo tabulkové ohodnocení a bylo stejné pro všechny poškozené. Především u nemajetkových škod, jako je např. škoda na zdraví se může odškodnění vyšplhat na hodně vysokou částku. Při ublížení na zdraví je poškozenému hrazen jak ušlý výdělek při pracovní neschopnosti, tak také nemajetková újma a právě tato může dosahovat vysokých částek. Jedná je např. o bolestné, zatížení společenského uplatnění nebo duševní útrapy. Výše nemajetkové újmy se také od každého poškozeného liší a nelze ji tedy tabulkově předepsat, jak tomu bylo dříve,“ vysvětluje Monika Palátová, analytička společnosti Fincentrum.

Limity většiny pojišťoven jsou pak rozděleny na újmy na zdraví, na věci či finanční škody. Například v případě ČSOB je újma na zdraví limitována na 25 milionů korun, újma na věci na 15 milionů korun, následná finanční újma na 5 milionů korun a nemajetková újma na 600 tisíc korun. ČSOB navíc určuje limit škody na elektronice, telefonech a kuchyňských spotřebičích ve výši tři tisíce korun na jednu pojistnou událost.

Výběr vhodného produktu záleží na zvolených parametrech, rozsahu pojištění a výši pojistného plnění. Pokud například rekreačně sportujete, pozor na nízké tzv. sublimity, tedy maximální částku pojistného plnění pro danou škodu, u některých pojišťoven.

Pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě se nevztahuje na škody způsobené v práci. Pracovní škody pokrývá pojištění odpovědnosti v zaměstnání, případně pojištění odpovědnosti při podnikání.

Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 17.06.2016 00:00 Krupobití, prasklý odpad u pračky nebo požár? Jakou pohromu pamatuje vaše domácnost?

Začátek června byl pro Českou republiku velmi bohatý na pojistné události. Vyplavené sklepy, rozbitá okna, poničené střechy. Mnoho obyvatel postižených oblastí si oddychlo, když je navštívil likvidátor a pojišťovna následně uhradila vzniklé škody. Mnozí ale to štěstí neměli – nebyli totiž pojištěni. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »