Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Buřinka vyhrála. Nepohodlných klientů se zbaví

Buřinka vyhrála. Nepohodlných klientů se zbaví

Česká národní banka vydala překvapivé rozhodnutí. Stavební spořitelny mohou vypovědět smlouvu klientům kdykoli. Vyhrává tím Buřinka nad svými klienty.

Stavební spořitelny se dlouhodobě snaží zbavit klientů, kteří jsou pro ně příliš drazí. Komu by se dnes chtělo platit úroky až 4,5 % ročně, když u nových smluv klientům dají jen kolem 2 %? To je rozdíl, který stavební spořitelny a jejich akcionáři pocítí. Proto stavební spořitelny hledají možnosti, jak se z dlouhodobých smluvních vztahů vyvázat.

Když Stavební spořitelně České spořitelny (Buřinka) došla munice v podobě Všeobecných obchodních podmínek, které úspěšně využívá např. Českomoravská stavební spořitelna (Liška) a před ní v závěru loňského roku Raiffeisen stavební spořitelna, obrátila se na Obchodní zákoník. Tento krok se nelíbil jak klientům, tak spotřebitelským organizacím. Všichni ale mají smůlu – České národní bance tyto výpovědi nevadí. Jako první o tom informoval zpravodajský server Aktuálně.cz.

Na Českou národní banku se obraceli klienti stavební spořitelny s dotazy, zda může vypovědět smlouvu podle Obchodního zákoníku, když byla uzavřena podle zákona o stavebním spoření. Navíc se jedná o občansko-právní vztah, který by se měl řídit Občanským zákoníkem. ČNB spor mezi klienty a stavební spořitelnou vyřešila ve prospěch stavební spořitelny:

„Předně je potřeba uvést, že smlouva o stavebním spoření naplňuje pojmové znaky smlouvy o vkladovém účtu, a proto je smlouva o stavebním spoření upravena […] i ustanoveními obchodního zákoníku.“

O Obchodní zákoník opřela výpovědi klientům Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) rozesílané v červnu tohoto roku. Proti tomuto kroku se klienti ohradili a postavily se za ně i spotřebitelské organizace. Časopis dTest a jeho právníci považovali výpovědi za neplatné a doporučovali klientům výpověď napadnout. Sestavili vzorový dopis, který klienti mohli pouze upravit dle své smlouvy a odeslat stavební spořitelně.

„Vaši výpověď považuji za neplatnou, neboť výpověď, která mi byla doručena, neobsahuje žádný z výpovědních důvodů, který jsme společně sjednali ve výše uvedené smlouvě a jejích obchodních podmínkách, či by vyplýval ze zákona o stavebním spoření, na který smlouva odkazuje.“

(Citace z vzorového dopisu časopisu dTest)

Sama stavební spořitelna si ale nebyla svým právem smlouvu vypovědět zcela jistá. Dokládá to případ našeho čtenáře a klienta Buřinky, který se proti výpovědi ohradil – a získal desetitisícové „individuální zvýhodnění“. „Dovolte, abych Vám potvrdila individuální zvýhodnění v podobě jednorázové finanční kompenzace ve výši 20 000 Kč a to v případě ukončení smlouvy stavebního spoření,“ uvádí pracovnice klientského servisu v dopise čtenáři. Podle našich informací byla výsledná kompenzace ještě štědřejší.

Odpověď ČNB na časté dotazy týkající se výpovědí uzavírá nejen možnost individuální kompenzace, ale také předjímá výsledek případných soudních sporů. Je pravděpodobné, že se soudci budou držet výkladu České národní banky, která nad stavebními spořitelnami vykonává dohled.

Rozeslané výpovědi Stavební spořitelny České spořitelny mají tříměsíční výpovědní lhůtu. Spořitelna uznala, že když klient má možnost podat výpověď se stejnou lhůtou, bylo by nevyvážené využít dikci Obchodního zákoníku plně. Ten nabízí výpověď s měsíční lhůtou. Klienti tak mohou peníze čekat na účtech začátkem listopadu.

Ani podle České národní banky ale nemají možnost výpovědi smlouvy podle Obchodního zákoníku podat všechny stavební spořitelny.

„Ustanovení § 715 odst. 2 obchodního zákoníku je tzv. dispozitivním ustanovením, od kterého se smluvní strany mohou odchýlit, nelze tedy a priori konstatovat, že stavební spořitelny mohou smlouvu o stavebním spoření vypovědět podle ustanovení § 715 odst. 2 obchodního zákoníku ve všech případech, záleží vždy na smlouvě mezi klientem a stavební spořitelnou (včetně všeobecných obchodních podmínek),“ uvádí Česká národní banka.

Co bude dál se stavebním spořením?

Stavební spoření je považováno za bezpečný produkt. Jeho „jistota“ je ale pochybná. Nejde přitom jen o snižující se státní příspěvek, který podle Ústavního soudu může být kdykoli změněn i zrušen. Jistotu stavebního spoření podrývají samy stavební spořitelny svým jednáním.

Starších smluv o stavebním spoření se zbavují již 4 z 5 stavebních spořitelen:

A některé stavební spořitelny výrazně zpřísnily možnost mimořádné splátky překlenovacích úvěrů:

Výsledek může být jediný: Ztráta důvěry v produkt. A to by byla škoda. Na financování drobných rekonstrukcí či na „akontaci“ k hypotéce je skutečně dobrý.

Anketa

Souhlasíte s výpověďmi smluv "drahých" klientů?

Ano. (16)
 
Ne. (192)
 Celkem hlasovalo 208 čtenářů

Buřinka vyhrála. Nepohodlných klientů se zbaví >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

Nevyhrala Honza72 | 04.01.2014 00:32
Vyhrála? Irena | 08.11.2013 08:24
Jak jinak Petr | 06.11.2013 19:43
Re: ČNB je soud? Radek | 24.10.2013 11:58
ČNB je soud? Pavel | 22.10.2013 21:42

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 549 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »