EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

Text: Jiří Havelka

20. 08. 2014

0 komentářů

Byty jsou v kurzu víc než domy

 


 

Oživující realitní trh má totiž zpravidla silné pozitivní přesahy do zbytku ekonomiky. Poptávka po novém bydlení pomáhá vytvářet pracovní místa ve stavebnictví a současně rostoucí ceny domů zvyšují vnímání vlastního bohatství a tím pádem ženou Američany do vyšších útrat. Šéfka Fedu Janet Yellenová si tak teoreticky může mnout ruce.

Na první pohled růžová zpráva o rychlém růstu nových staveb má ovšem jeden zádrhel. Začínají se stavět především bytové komplexy. Zahájené stavby rodinných domů rostou “pouze” o 10 % meziročně, zatímco byty skoro o 30 %. Ve Spojených státech je přitom zvykem kupovat si do osobního vlastnictví spíše domy. Rostoucí poptávka po bytech tak pravděpodobně odráží spíše rostoucí poptávku po nájemním bydlení. Tomu odpovídají i poslední čísla o nárůstu nájmů – ten je v USA nejvyšší za posledních pět let. V kombinaci se super-nízkými výnosy není divu, že ti, co mohou, investují v USA víc a víc do nájemních bytů. Supernízké výnosy ostatně přitahují investory i k řadě evropských realitních trhů – desetiletý výnos z německého bundu se pohybuje okolo 1 %, zatímco výnos z nájemného v průměru okolo 5 %. Ceny bytů v Německu proto za poslední dva roky vzrostly o vice než 15%, na některých místech jako v Mnichově ještě daleko více. A blýskat na lepší časy se začíná I v Praze, kde ceny nemovitostí za poslední dva roky vyšplhaly o vice než 7%.

Když se vrátíme do USA tak má rostoucí popularita bytů jeden hlavní problém.  Oživení trhu s nájemním bydlením nemá v USA zpravidla tak pozitivní přesahy do zbytku ekonomiky. Značná část domácností si zatím nemůže vlastnické bydlení dovolit a nemůže se proto svézt na pozitivní vlně rostoucích cen nemovitostí. To se možná s oživujícím trhem práce změní. Bude si ale třeba počkat, jak zdůrazňuje Janet Yellenová, až se pokles nezaměstnanosti odrazí také v rychlejším růstu mezd.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *