Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


CEEC Research a KPMG Česká republika: výzkum stavebnictví v Polsku 2008

Jaká je budoucnost stavebnictví v Polsku? Jakým způsobem se v této oblasti získávají a zadávají zakázky či jaké zdroje informací firmy využívají? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá Kvalitativní studie polského stavebnictví (CEEC Research) - ucelená sonda do oblasti stavebnictví v této zemi.

 

Již třetím rokem projekt CEEC ve spolupráci s generálním partnerem - společností KPMG Česká republika - analyzuje v sérii kvalitativních výzkumů situaci ve stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. V letošním roce se projektu zúčastnilo celkem devět zemí a v nich více jak 1,000 zástupců společností podnikajících ve stavebnictví, kteří odpovídali v osobních strukturovaných rozhovorech na přibližně třicet otázek. V roce 2008 bylo do výzkumu poprvé zahrnuto i Polsko.

„Hlavním cílem zpracovaných studií je poskytnout přehledné a především plně srovnatelné analýzy vybraných oblastí stavebnictví ve středo- a východoevropských zemích. Tyto analýzy pomáhají firmám v jejich růstu a získávání nových zakázek a také jim umožňují lépe přizpůsobit své strategie podle aktuální situace na daném trhu,“ říká Jiří Vacek, autor a vedoucí projektu, a dodává: „Svým širokým rozsahem a zaměřením je tento projekt v celém regionu střední a východní Evropy jedinečný.“

Generálním partnerem projektu CEEC Research je poradenská společnost KPMG Česká republika. „Věřím, že výsledky studií budou významným přínosem pro všechny profesionály z oblasti stavebnictví a pomohou jim k tomu, aby lépe porozuměli středo- a východoevropským trhům,“ říká Andreas Höfinghoff, partner společnosti KPMG Česká republika odpovědný za oblast stavebnictví.

První publikovanou studií se v roce 2008 stala Kvalitativní studie ukrajinského stavebnictví 2008. Poté následovaly pobaltské země a po Polsku budou následovat kvalitativní studie českého, slovenského, maďarského a chorvatského stavebnictví. Studie polského stavebnictví již přímo srovnává ukazatele Polska se stejnými ukazateli českého a slovenského stavebnictví. Čtenář si tak může utvořit lepší představu o fungování zmiňovaných trhů a vidí, ve kterých oblastech se shodují a kde se odlišují. Především společnosti, které působí na několika trzích, zde mohou nalézt mnohdy překvapující zjištění.

Důležitá zjištění Kvalitativní studie polského stavebnictví 2008:

 • 86 procent dotázaných stavebních firem očekává převážně mírný růst polského stavebnictví v roce 2008, 14 procent společností očekává pokles. Pro období 2009-2010 jsou očekávání společností pro oblast vývoje stavebnictví mírně vyšší: růst očekává 88 procent stavebních společností. (Je však třeba poznamenat, že všechna interview byla realizována v první polovině roku 2008, tj. ještě před tím, než naplno propukla současná finanční krize, která bude nepochybně mít dopad i na polské stavební firmy).
 • Téměř všechny dotázané stavební společnosti (95 procent) uvádí, že jsou limitovány ve svém růstu, pouze pět procent firem se necítí být limitováno.
 • Nejčastěji zmiňovanými limity jsou vysoké náklady na pracovní sílu (95 procent) a nedostatek zkušené pracovní síly (87 procent). Pouze 11 procent respondentů potvrdilo, že zaměstnává na svých projektech zahraniční pracovníky. Mezi Českou republikou a Polskem je v tomto ukazateli značný rozdíl – v ČR činí zmiňované číslo 52 procent (39 procent na Slovensku).
 • Internet využívá 98 procent dotázaných stavebních společností. Nejvíce se využívá k vyhledávání informací a k nákupům.
 • Pro získávání informací o nových zakázkách využívají stavební společnosti nejvíce dlouhodobé kontakty (98 procent). Považují je také za nejužitečnější.
 • Nejčastěji užívaným zdrojem nových zakázek jsou pro stavební firmy osobní kontakty, využívané 92 procenty firem a přímá poptávka od zákazníků (87 procent). 80 procent firem dále uvádí výběrová řízení a 78 procent dlouhodobé smlouvy (rámcové smlouvy). V průměru společnosti využívají tři zdroje nových zakázek.
 • Podíl firem, které uvádějí, že byly požádány o úplatek při získávání zákázky, je 20 procent. 33 procent firem odmítlo tuto otázku komentovat, 47 procent uvedlo, že o úplatek požádány nebyly. Transparentnost výběrových řízení hodnotí zástupci polských firem jako podprůměrnou (4,4 body z deseti možných). Transparetnost výběrových řízení na projekty financované z veřejných zdrojů je hodnocena lépe, a to 5,2 body.
 • Svůj systém řízení rizik považuje za pokročilý 28 procent stavebních společností, za středně rozvinutý jej považuje 45 procent dotázaných, 12 procent jej hodnotí jako velice rozvinutý a 15 procent společností uvádí, že jejich řízení rizik je na nízké úrovni.
 • Na otázku, zda-li firmy někdy porušily svůj systém řízení rizik, aby získaly zakázku, odpověděly kladně dvě třetiny (67 procent) stavebních firem.
 • Při výběru dodavatelů stavební firmy nejčastěji využívají osobní kontakty, které uvádí 83 procent respondentů. S odstupem to pak jsou doporučení (65 procent) a dlouhodobé smlouvy (rámcové smlouvy), 54 procent firem. Tendry uvedlo pouze 12 procent respondentů. Hlavní kritéria využívaná při výběru jsou cena (83 procent) respondentů, zkušenosti (77 procent) a využívané technologie (57 procent respondentů).
 • Stavební společnosti očekávají, že v dlouhodobé perspektivě klíčovými faktory, které budou ovlivňovat jejich rozvoj, jsou sociodemografické změny (například změny v populaci), vývoj firemních financí (příjmy, náklady na úvěry, atd.) a změny v požadavcích zákazníků (poptávka).
 • Hlavními investičními prioritami pro období 2008-2009 jsou stavební mechanizace a investice do rozvoje plánování a projektového managementu. Jako svoji nejnižší prioritu firmy uvádějí investice do ochrany přírody, přičemž ani české a slovenské firmy na tom nejsou ohledně tohoto ukazatele lépe.

CEEC Research a KPMG Česká republika: výzkum stavebnictví v Polsku 2008 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »