Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Cena za pozemky neúnosně a diskriminačně prodražuje veřejně prospěšné stavby a rodinné domy. Změňme to.

14.09.2015 15:59 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: SMO stavby rodinné domy pozemky

Poplatky za pozemky pro veřejně prospěšné stavby a rodinné domy by se měly snížit. Myslí si to Svaz měst a obcí ČR. Proto podporuje poslaneckou novelu zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, kterou má zítra v prvním čtení projednat Poslanecká sněmovna. Cena, kterou mají podle stávající legislativy platit města a obce za tzv. vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu, je neúnosná. V praxi znamená, že například uvolnění pozemku na rodinný dům na venkově vychází třeba až na půl milionu korun. (Tisková zpráva: Svaz měst a obcí)

„Stávající podoba zákona je velmi diskriminační. Zatímco stát nemusí, v případě, že původně zemědělskou půdu využije na výstavbu komunikace, platit vůbec nic, města a obce za pozemek pro obecní či krajskou komunikaci platit musí,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Nelíbí se nám to a stěžují si i naši občané. Vysoký poplatek za pozemky pro rodinné domy totiž znamená, že lidé musí za stavby platit víc. Často také vede k tomu, že hledají jiné místo, kde si dům postaví levněji. Cena se kvůli vysokému poplatku samozřejmě neúměrně navyšuje také u veřejně prospěšných staveb, jako jsou mateřské školky, základní školy, nemocnice, hřiště, hřbitovy apod.“

Poslanecká novela zákona o ochraně zemědělského původního fondu, kterou se má zítra začít zabývat dolní komora parlamentu, by měla výstavbu rodinných domů a veřejně prospěšných staveb usnadnit. Počítá totiž s tím, že u vynětí pozemků pro rodinné domy nebude třeba souhlas orgánu ochrany zemědělského půdního fondu. Rovněž navrhuje, aby se za původně zemědělské pozemky nově využité pro veřejně prospěšné stavby vůbec neplatilo.    

„Města a obce nemají na rozdíl od soukromých investorů možnost vybrat si lokalitu, kde stavět. Limituje je katastrální území,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal a dodává: „Stávající legislativa, kterou je třeba změnit, navíc mnohdy zasáhla do dříve schváleného územního plánu. Podle aktuálního znění zákona mají obce a jejich obyvatelé platit za něco, co si před časem koupili v dobré víře, že tam budou moci bez omezení stavět. V praxi je to ale tak, že dnes by za změnu zemědělské půdy na stavební pozemek museli zaplatit velmi vysoké částky. O tom ale při koupi pozemku nedostali, a ani dostat nemohli, žádné informace. Platila totiž jiná podoba zákona.“  

Svaz měst a obcí ČR jako jediná organizace zastupující municipality už při projednávání novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, který platí od začátku letošního roku a způsobil výše popsané problémy, upozorňovala na negativní dopady. A to jak Ministerstvo životního prostředí, tak poslance a senátory. Některé nešťastně upravované oblasti se tak podařilo změnit – například dosáhnout výjimky pro cyklostezky nebo zvýšit podíl, který z poplatku za vynětí ze zemědělského původního fondu dostávají obce.

Vysoké poplatky za pozemky pro veřejně prospěšné stavby a rodinné domy však zůstaly. U domů se tak musí na řadě míst v České republice za 1 m2 zemědělské půdy zaplatit až 1 800 Kč. Základ pro stavbu domu na vlastním pozemku tak vyjde až na 500 000 Kč. Některá města a obce také po zkušenostech s jarní novelou zvažují, že budou žalovat stát za zmařené investice. V dobré víře totiž koupily pozemky, připravily je na výstavbu – což znamená milionové investice na zasíťování, komunikace, změnu územního plánu apod. – a dnes je kvůli dalším vysokým nákladům, s kterými vůbec nepočítaly, nebudou moci využít.

Cena za pozemky neúnosně a diskriminačně prodražuje veřejně prospěšné stavby a rodinné domy. Změňme to. >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »