Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Cenové nůžky mezi kvalitním a nekvalitním bydlením se rozevřou

Autor: Petr Bukač | 08.04.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 4 komentáře
Cenové nůžky mezi kvalitním a nekvalitním bydlením se rozevřou

Předvídat cenový vývoj na realitním trhu je obtížné. Na začátku loňského roku převažovaly názory, že ceny bytů jsou již dost vysoké a jejich růst se proto zpomalí. Ceny panelákových bytů měly dokonce klesat. K naplnění těchto předpovědí však zatím nedošlo. Byty v Praze a některých dalších městech opět výrazně podražily. Co bude dál?

Pokles cen bytů v Česku není pravděpodobný

Prodejní cenu bytů v tržní ekonomice určuje poměr nabídky a poptávky na trhu. Je-li bytů nabízených k prodeji méně než zájemců o ně, ceny bytů rostou. Čím větší je přesah poptávky nad nabídkou, tím je růst cen strmější a naopak. Růst cen může přibrzdit nebo zastavit jen pokles poptávky anebo rozšíření nabídky. Důvody mohou být různé – nasycení trhu, snížení dostupnosti úvěrového financování atd.

Výraznějšímu poklesu cen alespoň zpočátku brání psychologické faktory. Nenutí-li prodávající k rychlému prodeji nějaký závažný důvod, často raději prodej bytu odloží, než aby se smířili s nižším výnosem. Uvažuje, že když byli kupující ochotni před pár týdny za podobný byt zaplatit nemalou částku, dříve či později ji určitě zaplatí znovu. Přiznat si, že by kvůli otálení mohli přijít o peníze, je pro většinu lidí obtížné.

Psychologie působí proti snižování cen bytů i v případě developerů. Váznoucí prodej bytů jim působí obtíže při financování další výstavby. Reagovat na něj snižováním cen bytů by však mohlo být vnímáno jako selhání jejich obchodní a marketingové politiky. Potenciální zájemci o byt by také mohli začít vyčkávat, zda ceny ještě více neklesnou. Spíše než snižování ceny tedy přichází v úvahu další reklama, poskytování výhod - třeba kuchyňské linky zdarma atd.

Cenu bytů na trhu by mohl výrazněji srazit jejich nucený výprodej. K tomu by mohlo dojít buď v případě negativních očekávání dalšího vývoje, nebo kdyby dlužníci v masovém měřítku nebyli schopni plnit své závazky, a došlo by na realizaci zástav. To by poškodilo i věřitele a škody by vznikly v celé ekonomice. Pravděpodobnost vzniku takového situace je však celkem malá. Český hypoteční i realitní trh jsou v jiné situaci, než jaká panuje v USA.

Jsou byty v Česku předražené?

Otázka, zda jsou byty v Česku předražené, se zdá mít jednoduchou odpověď: ano, jsou. Ve skutečnosti to ale není zdaleka tak jednoduché! Záleží na úhlu pohledu. Jiný názor bude mít člověk s běžnými příjmy, který nemá kde bydlet, úplně jiný pak třeba developer. Objektivně vzato, v tržní ekonomice žádná cena, kterou je kupující schopen a ochoten za byt zaplatit, není nepřiměřeně vysoká. Byty jsou zboží s cenou určovanou trhem.

Žádný jiný, spravedlivější mechanismus tvorby cen, který by spolehlivě a dlouhodobě fungoval, zatím nikdo nevymyslel. Omezovat nějakým regulačním opatřením prodejní ceny bytů nebo poptávku po nich je holý nesmysl. Na rozšíření nabídky formou dalšího navýšení podpory bytové výstavby z veřejných rozpočtů se nedostává finančních prostředků. Nezbývá než se smířit s tím, že získání vlastního bydlení znamená splácet úvěr téměř po celý život.

Další úhel pohledu na ceny bytů může přinést mezinárodní srovnání. Je však třeba se vypořádat s několika problémy. Například standard bydlení v různě vyspělých zemích se může výrazně lišit. Porovnávání cen bytů může být zavádějící, a to nejen v absolutním vyjádření, ale i po jejich přepočtu podle kupní síly obyvatel. Lze tak zjistit informaci o dostupnosti bydlení v jednotlivých zemích, ale nikoliv o tom, zda jsou někde byty předražené.

Ke spolehlivému vyhodnocení toho, zda na trhu existuje cenová bublina a jak moc je nafouknutá, chybějí objektivní kritéria. Český trh s byty byl dlouhá léta zakonzervován a rozhýbal se až díky větší dostupnosti úvěrů a deregulaci nájemného. Pokřivena byla i struktura výdajů domácností. Současný nárůst výdajů na bydlení znamená její přiblížení  stavu obvyklému v rozvinutých zemích.

Kvalitní bydlení podraží

Nedojde-li k dramatickým změnám v dosavadním ekonomickém vývoji, lze očekávat, že ceny nových i starších bytů nadále porostou, byť ne tak rychle. Kolísání tempa tohoto růstu jistě nelze vyloučit, ale výrazný propad cen v dohledné době nejspíš nehrozí. Prostor pro větší růst cen se otevírá zejména v regionech, kde ceny dosud stagnovaly, a které díky přílivu zahraničních investic a dotací z evropských fondů zažívají ekonomický rozvoj.

Příliš klesat nebudou ani ceny bytů v panelových domech, zvláště nacházejí-li se v dobře dopravně dostupných lokalitách větších měst. Uživatelský komfort, který poskytuje důkladně opravený byt v revitalizovaném panelovém domě, může být i vyšší než v případě bytu v leckteré novostavbě. Nové bytové domy bývají namačkány na ještě menším prostoru než bylo zvykem na panelákových sídlištích. Často pokulhává i kvalita jejich výstavby.

S růstem životní úrovně bude pro stále víc lidí důležité nejen zda, ale také kde a jak bydlí. Ceny nových i starších bytů se budou daleko více lišit nejen podle lokality, ale i dispozičního uspořádání, technického stavu a vybavení bytu i domu. Zájem však bude o všechny cenové kategorie bytů. Poroste nejen počet lidí, kteří si budou moci dovolit luxusní bydlení, ale i těch, kteří si nebudou moci příliš vybírat.

Vývoj na českém trhu rezidenčních nemovitostí bude nadále ovlivňovat především dostupnost úvěrového financování. Další růst úrokových sazeb a větší zdrženlivost bank při poskytování hypotečních úvěrů by mohly růst cen bytů zastavit. Podle prognóz České národní banky a Ministerstva financí však žádná hypoteční krize v Česku nehrozí. Úrokové sazby snad již dosáhly svého maxima a ještě do konce roku by se měly opět snížit.

Anketa

Hodláte si pořídit kvalitnější bydlení?

Ano. (35)
 
Ne, současné nám vyhovuje. (8)
 
Ne, nemáme peníze. (10)
 
Ještě nevíme. (1)
 Celkem hlasovalo 54 čtenářů

Cenové nůžky mezi kvalitním a nekvalitním bydlením se rozevřou >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

RE: RE: Dalsi cenovy vyvoj Radek | 30.04.2009 15:15
RE: Dalsi cenovy vyvoj Mgr. Libor Malý, CSc. | 30.04.2009 12:18
zdarma je často \"zdarma\" dik | 30.04.2009 09:55
Dalsi cenovy vyvoj Backa | 13.04.2008 22:19

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »