Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Central Group se v rozporu s realitou snaží přesvědčit o své dominanci na trhu

Autor: EKOSPOL | 11.05.2016 08:32 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář

Potvrdit své představy o údajně dominantním postavení na trhu se snaží Central Group už delší dobu. Nyní poprvé do tohoto zkreslování jmenovitě zatáhl konkurenční Ekospol, kterého napadl prostřednictvím tiskové zprávy plné výmyslů i zjevných lží. Podle žebříčku, který si Central Group sestavil pomocí zkreslené statistiky, Ekospol vypadl z první desítky největších developerů na trhu. Data nezávislých institucí však Central Group usvědčují z výrazné manipulace. Například podle renomované poradenské společnosti Deloitte prodal Ekospol i letos během prvních dvou měsíců nejvíce bytů ze všech společností na trhu. Tato data však Central Group zcela účelově opomíjí.

Central Group se snaží zpochybnit pozici Ekospolu na pražském trhu opakovaně už delší dobu, pokouší se o to hlavně prostřednictvím médií. Tento rok také pomohl prosadit změnu metodiky monitoringu prodejů nových bytů v Praze. Respektované prodejní statistiky po letech budou místo reálné poptávky po novém bydlení ukazovat výrazně zkreslená čísla, kdy ze statistik zmizí až stovky prodaných bytů.

Změny prezentované společností Central Group nemají vést k transparentnějším datům, jejich cílem pouze bylo poškodit Ekospol. Dokazují to jediné dvě zásadní změny, kterými je ignorování stovek bytů prodaných v projektech před vydáním územního rozhodnutí a omezení počítat jen ty byty, za které klienti zaplatí za rezervaci minimálně 50 tisíc korun. Ze statistik tak zcela zmizí byty prodávané Ekospolem (ale i dalšími proklientskými developery), protože ten po svých klientech požaduje pětkrát nižší platbu. Je určitě jen náhoda, že dvě ze tří nově spolupracujících společností požadují od klientů právě takto vysoký rezervační poplatek a třetí ještě o pár tisícovek vyšší.

Jediným cílem tohoto zkreslování statistik je s největší pravděpodobností naplnit představu vedení Central Group, že jsou s velkým odstupem hlavním hráčem na trhu. Nezkreslené statistiky zpracované nezávislými stranami (viz grafy níže) však tyto chiméry opakovaně vyvrací. Podle renomované poradenské společnosti Deloitte i letos prodává nejvíce bytů Ekospol, až za ním následuje Central Group. Také podrobná analýza Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) ukazuje, že loňskému trhu dominovali dva developeři. To však nabourává tvrzení Central Group, že jsou s odstupem lídrem trhu. Realita je úplně jiná.

Proto bylo nutné přizpůsobit si statistiku tak, aby ukazovala, co Central Group chce. Změny totiž nebudou ukazovat reálnou poptávku na trhu, ale pouze potvrzovat zkreslené představy některých hráčů na trhu. Central Group má v jednom pravdu – opravdu je lídrem trhu. Ze všech developerů má v nabídce bezkonkurečně nejvíce neprodaných dokončených bytů, takzvaných ležáků. Měl by se proto zaměřit na zlepšení prodejní strategie než psaní nepravdivých tiskových zpráv.

Ekospol, který monitoruje trh s novými byty v Praze už více než 9 let, od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku nejvěrněji zachycující skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Je proto paradoxní, že stejným institutem se zaštiťuje i nově vzniklý triumvirát firem, které od letošního roku společně zkreslují statistiky. IPR měl údajně jejich novou nepřesnou metodiku takzvaně verifikovat (bez ohledu na to, co to vlastně znamená). IPR ale nikdy nepotvrdil, že by toto zkreslování trhu posvětil. Naopak ve svých pravidelných analýzách pražského developerského trhu hodlá pokračovat stávající metodikou, která stejně jako Ekospol počítá všechny dostupné byty na trhu bez ohledu na aktuální stav povolovacího procesu. Je smutné, že tuto lež bez ověření u IPR opakovaně přebírají i média považovaná za seriozní.

Ekospol nechápe také zpochybňování rezervačních smluv, které uzavírá se svými klienty. Tyto smlouvy nejsou jen průzkumem potenciálního zájmu, jak lživě uvádí Central Group, ale právně závazným dokumentem deklarujícím zájem byt koupit. Nejde o jeho pouhé zarezervování na časově omezenou dobu, než se klient rozmyslí. Od rezervační smlouvy nejde bezdůvodně odstoupit, po smluvně daném čase dostane klient k podpisu předkupní smlouvu a poté i smlouvu kupní.

Ekospol se důrazně ohrazuje proti zpochybňování jeho zcela legitimní obchodní strategie a opakovanému nehoráznému naznačování, že prodává byty, které se nikdy nepostaví. Za 24letou historii, kdy má za sebou 51 úspěšně dokončených velkých projektů s více než 4000 byty, tento scénář nikdy nenastal. Ekospol navíc za všechny své projekty ručí celým svým základním jměním 101 milionů korun, a to i dlouho po dokončení.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Central Group se v rozporu s realitou snaží přesvědčit o své dominanci na trhu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Vůbec se nedivím Pavel Karoušek | 12.05.2016 08:33

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »