Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ceny bytů v novostavbách začnou brzy růst

Autor: Luboš Svačina | 19.03.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 26 komentářů
Ceny bytů v novostavbách začnou brzy růst

Podle developerských společností dochází na trhu k obratu. Ceny nových bytů a domů se odrazily ode dna a je na čase uvést na trh nové projekty. Jak vidí budoucí vývoj trhu dvě největší tuzemské firmy podnikající v pražském rezidenčním developmentu? Jaký je váš názor na současnou situaci? A jak odhadujete budoucí vývoj?

Na začátku tohoto týdne prezentovali své vize ohledně budoucího vývoje pražského residenčního trhu dvě z trojice nejvýznamnějších developerských společností orientujících se na trh v hlavním městě - společnosti CENTRAL GROUP a FINEP. I přesto, že obě společnosti jsou přímými konkurenty, jejich komentáře se v některých oblastech týkajících se budoucího vývoje podobají jako vejce vejci.

Ceny nových bytů se odrážejí ode dna

Zástupci obou společností se shodují na tom, že pokles cen nových nemovitostí je u konce a v druhém pololetí dojde k jejich mírnému nárůstu. CENTRAL GROUP toto tvrzení navíc podpírá nabídkou „garance nejnižší ceny“. Její podstata spočívá v tom, že pokud by si zákazník, který má se společností uzavřenou smlouvu, najde poté levnější srovnatelný byt, dům nebo parcelu u jiného developera, nebo v nabídce CENTRAL GROUP. Developer mu buď sníží cenu, nebo vrátí všechny uhrazené peníze i s úrokovým navýšením 5% ročně.

„Do dnešního dne jsme takových případů měly celkem osm. V polovině případů jsme klientům vracely zaplacené peníze, ve zbylých čtyřech případech jsme přistoupily na snížení cen,“ uvedl Dušan Kunovský, generální ředitel společnosti CENTRAL GROUP.

Svá očekávání ohledně nárůstu poptávky developeři opírají o postupné odeznívání ekonomické recese, uvolňování situace na hypotečním trhu a touze lidí po zlepšení podmínek svého stávajícího bydlení. Navíc podle jejich očekávání dojde v následujících letech k výraznému útlumu na straně nabídky, jelikož řada hráčů z trhu odešla a tím pádem na trhu v dohledné době nastane převis poptávky nad nabídkou. Tyto faktory by se měly podle stávajících odhadů projevit také v pomalém nárůstu cen nových bytů a domů. 

Graf 1: Zájem o byty v závislosti na dispozici
 
Zdroj: CENTRAL GROUP

Ceny bytů v panelácích ještě klesnou o 20 %

Do karet by údajně mělo developerům hrát také postupné zastarávání panelových sídlišť a prohlubování cenového rozdílu mezi novým a starým bydlením. Podle odhadu developerů by mohly ve střednědobém horizontu ceny bytů v panelových domech klesnout ještě o dalších 15 – 20 %. Důvodem je především nižší standard technického provedení, problémy s parkováním, dispozice bytů a krátká životnost.

Je čas rozšířit nabídku

Jak zástupci CENTRAL GROUP, tak FINEP se domnívají, že je vhodná doba pro spuštění nových projektů. Poptávka po novém bydlení byla v letech 2008 a 2009 velice slabá, ceny klesly o 10 - 15 % a díky tomu se téměř přestalo stavět, čímž zcela zamrzla nabídka nových projektů. Podle developerů však lidé budou chtít i nadále zlepšovat své podmínky k bydlení a je dost možné, že za nedlouho bude na trhu převis poptávky nad nabídkou. Přitom rozjezd konkrétního projektu trvá podle jejich vyjádření 2 – 4 roky. Proto se developeři domnívají, že je vhodná chvíle pro odstartování nových projektů a dalších fází výstavby.


CENTRAL GROUP v loňském roce hospodařil s hrubým ziskem 650 milionů korun a prodal 933 nemovitostí. Průměrná celková cena bytu z nabídky CG činila v období (září 2009 – únor 2010)3.050.000 Kč (bez DPH). Při přepočtu na metr čtvereční bytu vycházela průměrná cena na 40.200 Kč/m2 (bez DPH). V letošním roce očekávají v CENTRAL GROUP nárůst prodejů a od poloviny tohoto měsíce zařazují do nabídky 10 nových lokalit s téměř 500 novými byty, domy a parcelami. Jedná se o bytové domy např. v Letňanech (Nové Letňany), Stodůlkách (Metropole), Hloubětíně (Nademlejnská) a další.


Společnost FINEP přesná čísla o svém hospodaření neuvedla. Zveřejnila však informace o uskutečněných prodejích, které meziročně vzrostly o 23 % na zhruba zhruba 500. V současnosti FINEP nabízí 9 projektů v Praze a Bratislavě. Mezi ně patří například nový projekt Bydlení Nad Přehradou v blízkosti Hostivařské přehrady. Mezi další projekty patří nová etapa projektu Malý háj, City Bytová v Západním Městě (Stodůlky) a další fáze výstavby na vysočanské Harfě.

Odhady developerů je potřeba brát s určitou rezervou. Developeři usilují o to, aby se cenový vývoj otočil v jejich prospěch, a tak v některých případech může být "přání otcem myšlenky". Nicméně v několika bodech je určitě možné souhlasit. Ceny panelových domech v některch lokalitách skutečně stále ještě neodrážejí kvalitu bydlení, dopravní "nedostupnost" a jejich ceny budou pravděpodobně ještě klesat. Určitě také platí, že ekonomická krize urychlila vývoj tuzemského trhu a klienti se stávájí čím dál vybíravější. Potenciální kupující dává čím dál větší důraz na poskytnutý servis a ocení například možnost všechno kolem nákupu nemovitosti zařídit na jednom místě. Na druhou stranu hlavním kritériem, které rozhoduje o tom, jestli koupí, či nekoupí je stále cena nemovitosti. A ta, i přes uvedené proklamace, někdy stále zůstává i pro movité klienty nad jejich očekáváními.
Navíc hypoteční trh se zatím evidentně neprobudil ze zimního spánku a kdoví, jestli se vůbec v dohledné době probudí. I přesto, že průměrné sazby klesly na své dvouleté minimum, zájem o nové hypotéky je stále podprůměrný a zatím mnoho pozitivních signálů v rámci FINCENTRUM HYPOINDEXu nepozorujeme.

Jaký je váš názor? Podělte se o něj v diskuzi pod článkem.      

Anketa

Ceny bytů v pražských novostavbách v následujícím půlroce...

Porostou (14)
 
Budou stagnovat (19)
 
Klesnou (94)
 Celkem hlasovalo 127 čtenářů

Ceny bytů v novostavbách začnou brzy růst >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 26 komentářů)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »