Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ceny nemovitostí: Porostou podle přání developerů a realitních makléřů?

Ceny nemovitostí: Porostou podle přání developerů a realitních makléřů?

Pohledy a názory na budoucí vývoj cen nemovitostí se různí a je třeba otevřeně říci, že ty optimistické pocházejí většinou z analýz developerů a realitních makléřů. A hlavně oni mají zájem na oživení trhu s realitami, které by mohlo provázet zvýšení cen. Je optimismus realitních makléřů a developerů oprávněný?

Pracovníci v realitách operují při argumentaci na zvyšování cen s vlivem měnové politiky ČNB, s růstem cen pozemků, zvyšováním ceny stavebních prací i tvrzením, že v okolních státech ceny přece rostou. Tak proč ne i u nás.

Problém je, že s podobnými prohlášeními přicházeli realitní makléři během posledních let poměrně pravidelně a poměrně často se mýlili. Možná účelově. Tehdy se to týkalo dosažení cenového dna. Jak se ukazuje nyní, nešlo o dno, ale o stěnu nějakého cenového srázu, po kterém již tak dost nízké ceny ještě více sklouzly, aby nabyly zase nové nejnižší ceny.

Obávám se, že se pracovníci realit opět mýlí a že vyhlídky jsou pro jejich byznys spíše nepříznivé. Může sice dojít, a snad i dojde, k určitému mírnému navýšení cen, půjde však jen o krátkodobý efekt. Budoucnost realit, a nejen jich, není zrovna růžová. Problémy budou mít i pracovníci ve službách a zcela obecně všichni, kteří dodávají zboží na domácí trh. Ti všichni budou muset změnit a upravit své byznys plány.

Tento kategorický a pro někoho možná překvapivý názor vychází z demografie. Konkrétně z věkového rozložení populace v České republice. Za 25 let nastanou silné problémy pro státní penzijní systém. Osobně se domnívám, že nemusí mít pro občany, budoucí důchodce, fatální dopad. Je to jen otázka priorit státu a státního rozpočtu.

Tip: Více čtěte v článku Důchody a demografický vývoj: Nic není tak horké 

Za 25 let nastane odchod silných populačních ročníků do důchodu. Navíc za těmito silnými ročníky zeje přímo populační propast. Těch, kteří by mohli důchody v průběžném systému financovat, bude velmi málo.

Graf 1: Jaký vývoj populace lze očekávat

demografie-kokes

Zdroj: Důchody a demografický vývoj: Nic není tak horké  

Populaci nyní vévodí velice silné ročníky obyvatel ve věku 30 až 40 let. Kategorie obyvatel ve věku 20 až 30 let má o 300 000 nižší počet občanů a kategorie 10 až 20 let jich má ještě o dalšího půl miliónu méně. Bude to problém pro státní penze a pro státní rozpočet, ale bude to problém i pro reality a služby. V České republice nebudou lidé, kteří by konzumovali nabízené služby, ani lidé, kteří by kupovali nemovitosti a řešili by svoje bydlení. Respektive jich bude propastně méně, ale o to více zde bude uvolněných starších nemovitostí.

Obávám se, že nepříznivý dopad demografického vývoje na reality nastane výrazně dříve než za 25 let. Záleží na tom, nakolik mají současné silné ročníky ve věku 30 až 40 let své bydlení vyřešeno.

Z ekonomického hlediska jsou všechny stimuly předpokládaného růstu cen nemovitostí jen důsledkem působení základního vztahu, totiž poměru nabídky a poptávky. Nabídka je a bude vysoká, kdežto poptávka bude oproti současnému potenciálu mizivá. Mizivá alespoň co se týče poptávky po dobrém bydlení.

Tomuto trendu nepomůže ani vysoká migrace. Imigranti nebudou disponovat tak značnými prostředky a hlavně nebude jistota v jejich stálého přísunu.  Tak drahé investice si budou moci stěží dovolit.

Realitní investoři si nemusí zoufat

Poptávka přece jen bude, ale ve zcela jiném sektoru bydlení. Lze očekávat nedostatek bytů pro seniory, nedostatek domů s pečovatelskou službou, domovů důchodců a hospiců. V souvislosti s vyšší imigrací pak mohou chybět sociální byty nebo startovací byty.  Jenže to je otázka sociální podpory, nikoliv levné výstavby. Péče o seniory, o přestárlé a nemocné důchodce se zdá být záchranou pro poskytovatele služeb a pro stavbaře.

Běžného rodinného bydlení však bude nutně nadbytek. Budou zde vyprázdněné nemovitosti, které se právě nyní staví nebo se již postavily, a na druhé straně zde bude nedostatek zájemců o ně. To musí nutně vést k propadu cen. Pokud se přece jen developerům podaří v následujících několika málo letech poněkud nastartovat růst cen, pak půjde podle všeho o růst dočasný a mírný. Domnívám se, že zákazníci nemají opravdu důvod svoji akvizici uspěchat.

Demografie je ovšem spravedlivá. Bude brát příležitosti i ostatním profesím. Za 20 let začne v České republice klesat prodej spotřebního zboží, automobilů a podobných produktů. Demografický vývoj musí nutně mít následky ve všech oborech výroby.

Nepomůže ani zvýšená porodnost. Ostatně ono stejně nic takového nehrozí, vždyť těch, kteří by mohli mít děti, bude rapidně ubývat. Husákovy děti své děti již měli. Výrazné množství nových obyvatel může dodat jen imigrace. Obávám se však, že současné imigrační zákony a až xenofobní odpor k cizincům spojený s obavami z terorismu tuto možnost výrazně stěžuje. Proti je i současný ekonomický stav a struktura výroby, která méně kvalifikované pracovníky dokáže těžko plně zapojit tak, aby byli pro stát ekonomickým přínosem a nikoliv přítěží. Vyšší sociální zátěž si ale nebudeme moci za 20 let dovolit.

Tabulky demografického vývoje by se měly stát nezbytným doplňkem plánování a ekonomických výhledů. Jinak budou veškeré vize jen zbožným přáním, nikoliv realitou. To platí obecně, ne jen pro realitní makléře a developery.

Anketa

Stoupnou ceny bytů v roce 2014?

Ano. (6)
 
Ne. (28)
 Celkem hlasovalo 34 čtenářů

Ceny nemovitostí: Porostou podle přání developerů a realitních makléřů? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »