Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ceny nových bytů jsou na svém dně a zájem kupujících roste. CENTRAL GROUP očekává nejvyšší prodeje od předkrizového roku 2007

Autor: CENTRAL GROUP | 18.10.2012 16:13 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: Central Group developeři

Dosáhly již ceny nových bytů svého dna nebo ještě klesnou? V průběhu minulých čtyř let tuto otázku již mnohokrát řešili ekonomičtí analytici i média. Od roku 2008 měly ceny nového bydlení sestupnou tendenci a od té doby se snížily v průměru o 20–30%. Nyní se ale zdá být jisté, že rezidenční trh svého dna skutečně dosáhl. Developeři i stavební firmy pracují už nyní téměř bez marží nebo jen se zcela minimálním ziskem. A za nižší ceny by se jim už nevyplatilo rozvíjet nové projekty a dále stavět.

„Naše ceny jsou nyní tak nízko, že už skutečně není kde brát. Než stavět zcela bez zisku nebo se ztrátou, tak to raději nestavět vůbec a projekty odložit. Za naši společnost mohu garantovat, že nižší ceny než letos na podzim už u nás nebudou,“ potvrzuje Dušan Kunovský, šéf největšího tuzemského rezidenčního developera CENTRAL GROUP. „V této ekonomicky nelehké době se snažíme jít lidem cenově maximálně vstříc. U našich pěti nových lokalit bytů a domů mohou kupující nyní využít zvýhodněné zaváděcí ceny. A pro dokončené byty a domy ve všech našich lokalitách zase platí nyní až do Vánoc cenová akce se slevou 10%. Od prosince však s těmito akcemi definitivně končíme, protože by nám to už ekonomicky nevycházelo,“ dodává Kunovský.

Lidé na současné příznivé ceny nového bydlení slyší. Podle zveřejněných statistik prodeje nových bytů za letošní tři čtvrtletí vzrostly. Kromě nízkých cen, které nyní většinou vycházejí ze slev a akčních nabídek developerů, jsou hlavním motorem současné vysoké poptávky také velmi levné hypotéky. Průměrný úrok u hypoték je nyní kolem 3,5% ročně, tedy nejnižší v historii. V současné ekonomicky nejisté době také roste počet těch kupujících, kteří si nepořizují nový byt pro své vlastní bydlení, ale jako bezpečné uložení svých volných finančních prostředků a byt plánují pronajímat. Tyto důvody růstu letošní poptávky jsou velmi odlišné od předcházejícího období, kdy poptávku podporovalo zejména očekávané zvýšení DPH z 10 na 14%.

Výrazný růst poptávky po nových bytech potvrzuje i CENTRAL GROUP. „Letos očekáváme nejvyšší prodeje od předkrizového roku 2007 a předpokládám, že prodáme zhruba 1250–1300 nemovitostí. Samozřejmě, trh se změnil a zisková marže je dnes někde úplně jinde než tenkrát, ale přesto je to velmi dobrý signál. Velkou roli v našich prodejích hraje nyní mimořádný úspěch naší zcela nové lokality Javorová čtvrť v Praze 10 – Horních Měcholupech. Za měsíc v nabídce jsme zde prodali už 141 bytů, tedy téměř polovinu celé nabídky! Tím se tento projekt stal nejúspěšnější rezidenční lokalitou v historii. A zájem je nadále obrovský. Mnoho dalších bytů je v jednání. Myslím, že ještě nějakých 100 bytů zde do konce roku prodáme,“ říká s optimismem Kunovský.

Šéf CENTRAL GROUP však zároveň dodává, aby ekonomika celého projektu vyšla, další etapy bytů v této lokalitě budou muset být už dražší, než jsou současné zaváděcí ceny platné jen do Vánoc. Ty se nyní v Javorové čtvrti pohybují od 24.600 Kč/m2 a v průměru vycházejí na 33.200 Kč/m2. A to včetně DPH a vysokého standardu provedení s prodlouženou zárukou na kvalitu. Tyto ceny jsou jednoznačně nejlepší v současné pražské nabídce. Podle zveřejněných statistik ČIA NEWS a RealityMix.cz vychází nyní průměrná nabídková cena bytu v Praze na 52.500 Kč/m2.

Ceny nových bytů jsou na svém dně a zájem kupujících roste. CENTRAL GROUP očekává nejvyšší prodeje od předkrizového roku 2007 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »