Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ceny plynu a elektřiny by v příštím roce stoupat neměly. Konečná cena elektřiny může zlevnit až o 2 - 3 %

23.11.2015 10:57 | Kategorie: Hypoindex | 1 komentář
Tagy: usetreno MND plyn domácnost energie

Nové ceníky energií pro rok 2016 bychom měli znát za necelý měsíc. Už teď je ale zřejmé, jaký bude cenový trend. Co tedy můžeme očekávat v příštím roce? Experti na energetiku i dodavatelské společnosti se shodují, že zdražení ceny dodávky se bát nemusíme. U elektřiny jsou ceny rekordně nízké a do účtů zatím nezasáhne ani nový tarifní systém. Zdražení se neočekává ani u plynu.

Přelom listopadu a prosince je již tradičně spojen s vydáváním ceníků energií pro následující rok. Vzhledem k celkovému poklesu cen ropy, uhlí a dalších komodit došlo ke snížení cen nákupu plynu i elektřiny, a lze tedy u obojího předpokládat i snížení neregulované složky ceny.

Podle energetika Tomáše Suchého z portálu Ušetřeno.cz se odhaduje, že koncová cena elektřiny pro zákazníka v roce 2016 může oproti letošnímu roku poklesnout zhruba o 2 až 3 %. Důvodem je podle něho vytrvale klesající cena silové elektřiny, která tvoří přibližně 70 % konečné ceny, i očekávaná stagnace regulované složky. “Cena silové elektřiny na trhu se dlouhodobě snižuje. Aktuálně dosáhla několikaletého minima a klesat by měla podle stávajícího vývoje i nadále,” vysvětluje Suchý. Jen v letošním roce poklesla cena z 35 Euro za MWh na 28,5 Euro za MWh a v porovnání například s rokem 2011 pak došlo k poklesu okolo 50 % ceny. “Do výše konečné ceny pro zákazníka se ale promítne také výše regulované složky, která bude s jistotou známá až koncem listopadu,” upozorňuje Suchý.

Podobná situace se očekává i u cen plynu, kde by rovněž nemělo dojít ke zdražení. “Také cena plynu jako komodity zaznamenala výrazný pokles, nicméně jak se to projeví do konečné ceny pro zákazníka zatím není úplně jasné,” vysvětluje Suchý. Podle odborníků je nejpravděpodobnějším scénářem stagnace koncové ceny plynu nebo velmi mírné zlevnění.

Cenové odhady ostatně potvrzují i sami dodavatelé. Podle Vladimíra Váchy, tiskového mluvčího společnosti E.ON, je již dnes jisté, že společnost E.ON nebude příští rok cenu silové elektřiny zvyšovat. Přesné ceny pro příští rok budou podle něho nicméně jasné až po zveřejnění cenového výnosu Energetického regulačního úřadu na konci listopadu.

Zvyšování obchodní části ceny energií pro koncové zákazníky pro příští rok neplánuje ani MND, jak potvrdil její obchodní ředitel Ludvík Baleka. “Jestli dojde k poklesu cen, je zatím předčasné říci. Nicméně MND v tomto roce zatím překračuje své plánované množství vytěženého plynu na Moravě, což je u MND jeden z pozitivních faktorů, který ovlivňuje obchodní část ceny,” vysvětluje Baleka.

Nové ceníky, které nabydou platnosti od 1. ledna 2016, zveřejní dodavatelé začátkem prosince. Nejpozději by tak měli učinit 2. prosince, aby splnili povinnou 30denní ohlašovací dobu. Při jejím porušení by jim jinak hrozil odchod zákazníků, kteří mají v takovém případě ze zákona právo odejít ve zkrácené výpovědní lhůtě. Výši regulované složky ceny se dozvíme o několik dní dříve již koncem listopadu, kdy ji ERÚ oznámí na tradiční tiskové konferenci.

Podle Suchého z Ušetřeno.cz se s novým rokem očekává i představení nových produktů: “Tak jako vždy dodavatelé nejen upraví své stávající produkty, ale zároveň přijdou i s novými produktovými řadami, které budou v platnosti od začátku roku. Výhodou nových produktů je pro dodavatele fakt, že u nich nemusí předem zveřejňovat ceny a mají je tedy jako jakési eso v rukávu.”

Změna tarifního systému se na ceně zatím neprojeví

V oblasti elektroenergetiky pak bude rok 2016 navíc ve znamení příprav na změnu tarifního systému, který má podle informací ERÚ spravedlivě rozložit náklady na provoz elektrizační sítě. “Jde o to, že u domácností dojde ke změně způsobu platby za obnovitelné zdroje a to tak, že tato částka již nebude počítána podle odebraného množství, ale podle hodnoty jističe,” vysvětluje energetik Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz. Podle Lukáše Čermáka, manažera prodeje Yello Energy, je to pro zákazníky příležitost k další úspoře: “Změny, se kterými chce ERÚ v tomto směru přijít, vítáme, protože zákazníkům umožní více pracovat s velikostí jističe a dosáhnout dalších úspor při spotřebě elektřiny. Věříme, že nová struktura umožní více se odklonit od technického pohledu na tarify, který dlouhodobě u dodavatelů vítězí,” dodává Čermák.

Změna tarifního systému sice vstoupí v platnost s Novým rokem, nicméně po celý rok 2016 budou současné platby zastropovány tak, aby lidé neplatili více než nyní. “Lidé by měli rok 2016 využít k tomu, aby si zřídili převod na správný tarif případně výměnu jističe a to tak, aby od 1. ledna 2017, kdy se změna projeví i v praxi, neplatili zbytečně moc,” dodává Suchý.

Zdroj: Tisková zpráva Ušetřeno.cz

Ceny plynu a elektřiny by v příštím roce stoupat neměly. Konečná cena elektřiny může zlevnit až o 2 - 3 % >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Rozumná cena Vilda Čoček | 29.01.2016 15:02

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypoindex

Monika Hrušová | 07.04.2015 00:00 Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté? Zjistěte to

I když většinou mají Češi na všechno odpověď a vypadá to, že často nejsou spokojeni se svým životem, ani se svými financemi, opak je pravdou. Patříme mezi nejspokojenější obyvatele střední a východní Evropy. Ve srovnání se Slováky, Poláky, Maďary a Rumuny jsme spokojenější nejen s kvalitou života, ale také s životním standardem a finanční situací. Ukázal to mezinárodní průzkum TNS AISA pro společnost Provident Financial. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 21.08.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2013: Úrokové sazby stouply na 3 %

Pokles úrokových sazeb se v červenci zastavil. Průměrné sazby dle Fincentrum Hypoindexu stouply na 3 %. Jedná se o přestávku před dalším propadem, nebo již bylo nalezeno úrokové dno? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 17.07.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2013: Rekordní rok pokračuje

Úrokové sazby nezastavily svůj pokles ani v červnu. Fincentrum Hypoindex ubral další setinku procentního bodu a zakotvil na 2,95 %. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.07.2013 12:48

Další články »

Krátké zprávy z Hypoindex

22.09.2016 10:40 Novela stavebního zákona byla schválena

Od poloviny příštího roku nebude zapotřebí povolení kupříkladu ke stavbě skleníku nebo bazénu na pozemku rodinného domu. Novela stavebního zákona, která prošla vládou má ulehčit především drobným stavebníkům. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 14:31 Finanční úřady poprvé udělili pokuty za nepřiznané majetky

Nejvyšší vybraná pokuta byla 2,7 milionů korun, bohužel finanční správa nesmí uvádět za jaký prohřešek tato pokuta byla udělená. Celkem loni na příjmech osvobozených od daně přiznali lidé 82 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.09.2016 11:49 Chátrající budovy pomůžou odstranit státní dotace

27 míst v České republice dostane nový vzhled. Stát vyčlenil na demolice chátrajících budov do roku 2018 celkem 300 milionů korun. Jenom letos se budou bourat stavby ve výši za 69 milionů korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 13:31 Profi Credit poskytl důchodci nemravnou půjčku

Finanční arbitr nařídil úvěrové firmě Profi Credit miliardáře Davida Berana vrátit důchodci úroky, které po něm požadovala při uzavření revolvingového úvěru. V rozporu s dobrými mravy totiž firma poskytla úvěr, kde dlužná částka už při podpisu smlouvy vyrostla o více než 60 procent. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 16:58

15.08.2016 10:57 Největší náklad Čechů je na bydlení

Téměř 27 procent svých mezd dávají Češi na bydlení. Jedná se především o pronájmy, anebo splátky hypoték. V penězích se jedná průměrně o 4511 korun měsíčně. Druhý největší náklad pak tvoří výdaje za jídlo ve výši 17,1 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (358)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 512 čtenářů