Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Čerpání hypotéky? Ale až po splnění podmínek

Autor: Luboš Svačina | 16.02.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Čerpání hypotéky? Ale až po splnění podmínek

Vyřízení hypotéky probíhá v několika krocích. V závislosti na tom, jak rychle jste schopni bance doložit potřebné dokumenty, tak rychle bude probíhat samotné vyřízení. Na základě jakých dokumentů vám banka umožní čerpání?

U standardních hypoték trvá vyřízení celého úvěrového obchodu zpravidla 3 – 4 týdny. V úvodní fázi bude po vás banka požadovat údaje o vaší finanční situaci a schopnosti splácet (potvrzení o příjmu) a dokumenty týkající se stavby či kupované nemovitosti (územní rozhodnutí, výpisy z katastru nemovitostí, odhad nemovitosti, návrh kupní smlouvy). Následuje odsouhlasení úvěru bankou a podpis úvěrové smlouvy.

Pokud se však domníváte, že podpisem úvěrové smlouvy máte dveře k penězům otevřeny, není to tak úplně pravda. Ještě před čerpáním úvěru je potřeba splnit řadu podmínek, bez nichž vám banka peníze neuvolní. Jedná se o tzv. podmínky čerpání hypotečního úvěru, případně odkládací podmínky čerpání.

Seznam podmínek čerpání musí být vždy uveden v úvěrové smlouvě, přičemž povinnosti žadatele se vždy liší podle varianty sjednaného hypotečního úvěru, účelu financování (účelový x neúčelový) a způsobu čerpání (jednorázové x postupné).  

·         jednorázové čerpání hypotéky (např. koupě nemovitosti, refinancování úvěru)

·         postupné čerpání hypotéky (např. výstavba či rekonstrukce bytu, rodinného domu nebo v případě, že dohodnutá platba za nemovitost je rozložena do více splátek)

Sjednání zástavního práva

Zásadní podmínkou čerpání hypotečního úvěru je zřízení zástavního práva k nemovitosti. Jelikož však zapsání zástavního práva trvá katastrálním úřadům (v závislosti na lokalitě) poměrně dlouho, umožňuje drtivá většina bank klientům zrychlené čerpání na základě předložení, katastrálním úřadem potvrzeného, návrhu na vklad zástavního práva k nemovitosti. Tzv. čerpání na vklad nebo také čerpání na plombu. Některé banky tuto službu nabízí zdarma, jiné si za toto urychlení účtují poplatek od 1000 do 1500 Kč. Doklad o uhrazení tohoto poplatku je zpravidla také jednou z podmínek čerpání.

Spolu s potvrzeným formulářem „Návrhu na vklad zástavního práva“ zpravidla banka vyžaduje také aktuální výpis z katastru, z kterého je patrné, že zápis zástavního práva právě probíhá. Některé banky však díky dálkovému přístupu do katastru nemovitostí si tuto skutečnost ověřují samy. Za podání návrhu na vklad si katastrální úřad účtuje poplatek ve výši 500 Kč, hrazený formou kolku nalepeným na předkládaném dokumentu. Bližší informace o "čerpání na vklad" jsme publikovali v článku „Jak urychlit čerpání hypotéky“.

Vinkulace pojistky

Druhou nezbytnou podmínkou čerpání je pojištění zastavované nemovitosti, kde v pojistné smlouvě bude uvedeno, že případné pojistné plnění je tzv. vinkulováno ve prospěch banky. Co se týče pojištění domácnosti, a případně odpovědnosti, záleží na rozhodnutí pojistníka – budoucího majitele.

Rozsah rizik, pro které musí být pojistná smlouva sjednána, a minimální výše pojistné částky je zpravidla rovněž specifikována v úvěrové smlouvě. Některé hypoteční banky spolupracují s vybranými pojišťovnami, a díky tomu je možné pojistku uzavřít přímo na pobočce banky. Pokud však klient upřednostňuje jinou pojišťovnu, banka mu v jeho rozhodnutí bránit nemůže. V takovém případě musí klient bance následně předložit kopii uzavřené pojistné smlouvy spolu s dokladem o provedení vinkulace.

Výše pojistného záleží na typu a hodnotě nemovitosti a pohybuje se v řádu tisíců korun. Pojistné lze platit čtvrtletně, pololetně případně ročně.  

Doklad o zaplacení poplatku za vyřízení úvěru/ocenění nemovitosti

Řada bank svým klientům stále účtuje poplatek za zpracování úvěru. Klient je v takovém případě povinen tento poplatek zaplatit a doklad o provedení úhrady rovněž předložit bankéři (pokladní složenku nebo příkaz k úhradě).

Stejně tak je to s poplatkem za vyhotovení znaleckého odhadu ceny nemovitosti. Některé banky tento poplatek klientům neúčtují, v některých případech jej banky ani nevyžadují (refinancování předchozí hypotéky)  

Dokumenty k nemovitosti/ k převodu peněz

Bance je ještě před čerpání nutné doložit také dokumenty týkající se nemovitosti a převodu finančních prostředků, které v době podpisu úvěrové smlouvy nebyly k dispozici.

Jedná se například o předložení bankou předem schválené kupní smlouvy. Vyhotovení úvěrové smlouvy totiž zpravidla vychází s návrhu kupní smlouvy nebo smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Pokud čerpání prostředků bude probíhat převodem na účet advokátní úschovy, podmínkou čerpání je předložení smlouvy o notářské či advokátní úschově.

V případě, že se jedná o postupné čerpání úvěru, nejčastěji je tomu tak u staveb rodinných domů a prodeji rozestavěných bytů (developerské projekty), tak banky od klientů vyžadují potvrzení o dokončení jednotlivých fází výstavby, faktury za provedené stavební práce apod. 

Čerpání hypotéky? Ale až po splnění podmínek >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »