Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Češi mají v oblibě delší fixaci, Slováci a Rakušané splácejí nejdéle, nejnižší úvěry mají Maďaři

Autor: | 12.05.2010 11:46 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

Čeští klienti volí v porovnání s klienty v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku nejdelší, a to pětiletou fixaci úrokové sazby, naopak nejkratší, tříměsíční fixaci mají Rakušané. Hypoteční úvěry v nejvyšších částkách splácejí klienti z Rakouska (průměrně 83 tis. EUR, tj. 2,1 mil. Kč*), druzí jsou Češi s 1,7 mil. Kč, nejméně si na bydlení půjčují Maďaři (v přepočtu cca 670 tis. Kč ).

Ve všech čtyřech zemích převládá koupě nemovitosti nad stavbou či rekonstrukcí a všude je největší počet klientů s hypotékami v okolí hlavních měst. Průměrnému klientovi ve všech zemích je kolem 35 let a hypotéku splácí něco přes 20 let.  Vyplývá to ze srovnání úvěrů na bydlení členských bank Erste Group v Rakousku, na Slovensku, Maďarsku a České republice.

Výše úvěrů

Rozdíly ve výši hypoték odrážejí zejména různé ceny nemovitostí v daných zemích. Roli hraje ale také míra spolufinancování ze strany klienta. „Naši klienti financují hypotečním úvěrem většinu z nákladů na pořízení bytu. Dokonce nově nabízíme standardní hypotéky až do výše 90 % z odhadní ceny bytu. Zvýšili jsme tak standardní poskytovanou procentuální výši LTV u hypoték o 10 %.   Pro klienty to znamená, že při koupi bytu financovaného hypotékou budou potřebovat nižší částku z vlastních zdrojů. Klienti, kteří známe, dostanou i nadále 100% hypotéky,“ uvedl Tomáš Halla, ředitel odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny. 

Na Slovensku si klienti berou hypoteční úvěr zejména na nákup staršího bytu a jeho následnou rekonstrukci, případně na rekonstrukci samotnou. „Nákup bytu v novostavbách představoval i v časech největšího boomu maximálně 10 % z objemu poskytnutých úvěrů,“ vysvětlil Michal Mušák, analytik Slovenské sporitelny .

Specifická situace nastala v Maďarsku, kde byla vláda nucena kvůli finanční krizi zrušit státní podporu bydlení.  „Předtím než vláda kvůli finanční krizi zrušila státní příspěvek na úvěry (pro klienty s úvěry i pro developery) a jednorázový příspěvek pro rodiny s malými dětmi, vzrostl  v Maďarsku objem úvěrů na bydlení poskytnutých na koupi bytů v novostavbách o 30 %. Ke konci roku 2009 klesl objem poskytnutých úvěrů na bydlení pro byty v novostavbách o 10-15 % v důsledku poklesu výstavby nových bytů a zrušení státního příspěvku," říká Zsolt Simon, vedoucí oddělení vývoje retailových produktů v Erste Bank Hungary. Maďarsko mělo v oblasti úvěrů na bydlení i jiné specifikum. „Maďarské sazby byly na vyšších úrovních než např. sazby ve Švýcarsku nebo v eurozóně. A proto si Maďaři půjčovali na bydlení v cizích měnách. Platili tak sice nižší úrok, ale tento nižší úrok byl více než vykompenzován rizikem pohybu kurzu měny. Oslabení forintu totiž automaticky zvyšuje splátky za úvěr. Forint v nejtěžších dobách oslabil o 40 %, což znamená zvýšení splátek stejnou procentní výši“, vysvětluje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Průměrná výše úvěru na bydlení:

Země

Částka v EUR/Kč*

Rakousko

83 000/ 2,1 mil.

Česká republika

66 000/ 1,7 mil.

Slovensko

41 000/ 1,1 mil.

Maďarsko

26 000/ 670 tis.


Fixace úrokové sazby
 
Z pohledu fixace jsou mezi zeměmi velké rozdíly. Mezi Čechy je už dlouhou dobu nejoblíbenější fixace pětiletá, která je zároveň nejdelší mezi porovnávanými státy. Naopak nejkratší, tříměsíční, fixaci úrokové sazby navázanou na EURIBOR nejčastěji využívají klienti v Rakousku. Na Slovensku sázejí klienti v poslední době více na jistotu, a tak dříve nejpopulárnější jednoletou fixaci vystřídala fixace tříletá. Majitelé hypoték v Maďarsku mají šestiměsíční fixaci úrokové sazby, která je ale v Maďarsku jediná možná. „Směřování Čechů k dlouhodobější fixaci se může ukázat velmi snadno jako nadčasově správné rozhodnutí. S aktuálním růstem dluhů vlád a díky uvolněné měnové politice centrálních bank se totiž rychle zvyšuje riziko rostoucí inflace. A v časech růstu inflace budou profitovat ti, kteří si zafixovali sazby pro toto období. Ti, kteří spoléhali spíše na kratší fixace, budou trpět rychlejším růstem krátkodobých sazeb“, upozorňuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.    

Průměrná doba fixace úrok. sazby

Země

Doba fixace

Česká republika

5 let

Slovensko

3 roky

Maďarsko

6 měsíců

Rakousko

3 měsíce

Pozn.:Toto srovnání vzniklo na základě údajů o úvěrech na bydlení poskytnutých dceřinými bankami Erste Group v roce 2009 na Slovensku, v České republice, Maďarsku a Rakousku.

Přílohy:

Průměrná měsíční hrubá mzda v roce 2009

Země

Částka v EUR/Kč*

Rakousko

2 355/ 60 200 (údaj za rok 2008)

Česká republika

894/ 22 800

Slovensko

745/ 19 000

Maďarsko

712/ 18 200

                                    Zdroj: Erste Group Research, Statistik Austria


Ceny bytů

Město

Částka v EUR/Kč*

Vídeň

136 000/ 3,5 mil.

Praha

132 000/ 3,4 mil.

Bratislava

110 000/ 2,8 mil.

Budapešť

84 000/ 2,1 mil.

Zdroj: Erste Group

Pozn.: Průměrná cena dvoupokojového bytu v hlavním městě v novostavbě, která se nenachází v úplném centru, ale ani ne v okrajové čtvrti

Češi mají v oblibě delší fixaci, Slováci a Rakušané splácejí nejdéle, nejnižší úvěry mají Maďaři >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »