Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Češi nesní o luxusních vilách v Karibiku. Chtějí jen domek v rodném městě

Autor: Monika Hrušová | 24.05.2013 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Tagy: sny byt dům bydlení
Češi nesní o luxusních vilách v Karibiku. Chtějí jen domek v rodném městě

Velkolepé sídlo u příjemně šumícího oceánu nebo moderní byt v centru New Yorku? Takové sny se většiny Čechů netýkají. Podle průzkumu Hypoteční banky přes 70 procent lidí nechce opouštět Českou republiku a jejich sny o ideálním bydlení jsou celkem skromné.  

Osmdesát procent dotázaných touží po rodinném domě a většina se ani nechce stěhovat z České republiky. Dobře zařízený byt preferují hlavně obyvatelé velkých měst a mladí lidé, kteří zatím nepočítají s prostory pro rodinu. Pro 20 procent není lokalita jejich vysněného bydlení důležitá a jen necelých osm procent touží po bydlení za hranicemi naší země.

„Osm z deseti Čechů sní o bydlení ve vlastním rodinném domě, kde bude dostatek místa pro soukromí každého člena rodiny, ale zároveň i prostor pro setkávání se s širší rodinou a přáteli.  Přitom z našeho výzkumu vyplývá, že pouze pětina z nás bydlí tak, jak by si představovala,“ komentuje jeden z hlavních výsledků průzkumu Jan Sadil, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.

Překvapivě se lidé ani nechtějí stěhovat z města na vesnici nebo naopak. Nejméně loajální jsou z hlediska bydlení obyvatelé velkých měst. Ale i tak by se 46 procent z nich jen nerado stěhovalo do menší vísky.

Muži sní o lese, ženy o plážích

Říká se, že o prvním rande platí to samé jako o bydlení. Nejdůležitější je lokalita. Průzkum o tom, jaké je vysněné místo pro první schůzku sice ještě neproběhl, ale za to víme, kde chtějí bydlet muži a kde ženy. Něžné pohlaví lákají spíše pláže a bydlení u vody. Kdežto muži, jako správní lovci a ochranáři preferují domek nejlépe blízko lesa. Většina lidí ale přírodu nejlépe v dostupné blízkosti potřebuje. Pak je také důležité místo pro relaxaci a odpočinek a pro setkávání s rodinou, či přáteli.

Ve vysněném domě by pak podle respondentů neměl chybět pokoj pro každé dítě. Češi jsou tak trochu romantické duše, takže v popředí jejich snů je i krb a zimní zahrada. Důležitý je i bazén. Ten by chtělo u svého domu 37 procent lidí. V České republice je podle dostupných informací kolem 250 tisíc soukromých bazénů, přitom na Slovensku jich je sotva 40 tisíc. Dřív byla křišťálová voda za domem známkou prestiže, ale dnes jde spíš o praktičnost. Ceny bazénům jsou také o hodně nižší, než byly před deseti lety. Podle sociální psycholožky Marty Boučkové také bazény souvisí s potřebou relaxace a doplnění sil. To, že většina lidí touží po vlastním rodinném domě, podle ní souvisí s potřebou jistoty a bezpečí. Dům reflektuje klidnější bydlení, kdežto v bytech, tedy v panelácích nebo činžovních domech bývá více napětí.

„Dnešní doba přílišné pospolitosti nepřeje. Spíše než dobrými vztahy se obklopujeme věcmi, kterými dáváme svému okolí tak trochu najevo své společenské postavení. Pro řadu lidí představuje jejich dům včetně onoho bazénu a krbu ukázku toho, co v životě dokázali,” doplňuje Marta Boučková.

Češi mají v podstatě rádi stereotyp a věci neradi mění. Proto také své sny držíme na uzdě. Výhodou však je, že vytoužené bydlení není nereálné, nehrozí tedy zas tak velká frustrace z neuskutečněných cílů.

O průzkumu:
Průzkumu Hypoteční banky se zúčastnilo celkem 701 respondentů a respondentek ve věku 25 až 45 let. Realizoval se v průběhu dubna 2013 kvantitativní i kvalitativní metodou šetření a spolupracovala na něm agentura Ipsos.

 

Češi nesní o luxusních vilách v Karibiku. Chtějí jen domek v rodném městě >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

K cemu? Nox | 24.05.2013 13:47

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »