Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Češi při vybírání bydlení stále častěji posuzují konečnou cenu bytu. A rozlišují mezi lokalitami

Autor: EKOSPOL | 15.01.2013 13:25 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: lokalita Ceny bytů

Výrazný příklon ke konečné ceně bytu jakožto rozhodujícímu faktoru při koupi nového bydlení registrují v loňském roce analytici přední české developerské společnosti EKOSPOL. V dlouhodobém kontinuálním průzkumu, který společnost EKOSPOL provádí formou dotazníkového šetření mezi skutečnými kupujícími, odpovědělo již přes tisíc respondentů.

V letech 2010,2011 a2012 odpovědělo v průzkumu již 1078 respondentů, kteří skutečně zakoupili alespoň jeden byt od developerské společnosti EKOSPOL. Při dotazování měli respondenti přiřadit jednotlivým kritériím, která hrají při rozhodování o koupi bytu roli, důležitost od jedné do pěti. Jedna znamená nejmenší důležitost, pět naopak největší.

Roste význam ceny a referencí, stoupají i další nároky klientů

Při srovnání dat z posledního průzkumu za celý rok2010 atři čtvrtletí roku 2011 s novějšími daty za poslední kvartál2011 acelý rok 2012 zjišťujeme, že nároky kupujících na nové bydlení se obecně zvyšují.

V posledním roce a čtvrt vzrostl především význam konečné ceny, která je naprosto rozhodujícím faktorem pro drtivou většinu kupujících. Průměrně jí přiřadili hodnotu 4,72 z maximálně možných 5,0. Vzrostla i váha dalších kritérií, jako je dopravní dostupnost (z 4,0 na 4,16), dostatek zeleně v bezprostředním okolí projektu (z 3,9 na 4,14) a optimalizace vnitřní dispozice bytu, tedy praktičnost interiéru (z 3,75 na 4,02). Naopak na chvostu kritérií se z hlediska důležitosti stále drží úroveň standardního vybavení a občanská vybavenost lokality, i když i ty v čase stoupají.

ekospol-ceny-bytu

„V nejlevnějším cenovém segmentu, kde se dnes prodává jednoznačně nejvíce bytů, je konečná cena bytu včetně DPH naprosto rozhodující. Stoupající nároky klientů na ostatní kritéria ale jasně dokazují, že lidé dnes za své peníze chtějí víc a neskočí jen na marketingové triky některých developerů, kteří ospravedlňují vyšší ceny svých bytů tzv. vyšším standardem vybavení. Lidé si dokáží spočítat, že hlavním nákladem je koupit pozemek a postavit bytový dům jako takový a tzv. vyšší standard vybavení zvyšuje náklady developera jen omezeně. Nejsou proto ochotni akceptovat například desetitisícový cenový rozdíl za metr čtvereční, to si raději koupí byt v základním standardu za nižší cenu a vybaví si jej vysněným vybavením v rámci klientské změny. Ušetří tak desítky až stovky tisíc korun,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL.

Doslova raketový nárůst pak zaznamenávají reference a doporučení na developera. Toto kritérium vzrostlo z původních 3,96 na 4,27 apo konečné ceně je druhým nejdůležitějším. „To nás těší vůbec nejvíce. Řada lidí se v době realitního boomu spálila a svou špatnou zkušenost si rozhodně nenechávají pro sebe. A to je dobře, protože jen tak se může trh v dlouhém období vyčistit od developerských zlatokopů, kteří ošidí, co můžou,“ říká Korec.

V otázce, zda klienti dostali na developera doporučení, pak za celé období roků 2010, 2011 a2012 odpovědělo 26 % respondentů kladně. Již tedy ne každý pátý, ale dokonce každý čtvrtý byt od EKOSPOL a.s. se dlouhodobě prodává na doporučení.

Na bydlení nebo investici? Záleží především na lokalitě

Jak již společnost EKOSPOL dříve informovala, zejména v posledním roce výrazně narůstá také podíl kupujících, kteří kupují byty za účelem investice. Při zprůměrování za celé roky 2010,2011 a2012 činil nákup bytů na investici slušných 17 %. Jen za rok 2012 to ale bylo již 24,4 %.

„Při nákupu bytů na investici je patrné rozdělení podle jednotlivých lokalit. Lokality s úplně nejnižšími cenami, jako např. Horní Měcholupy, mají podíl nákupů na investici nejvyšší. Pak existují „kombinované“ lokality s klidným okolím a dobrou dopravní dostupností, kde je relativně silný nákup na investici, ale nakupují zde i lidé pro vlastní bydlení. Mezi takové lokality patří třeba Kyje nebo Barrandov. Poslední skupinou pak jsou komorní projekty zpravidla s nižším počtem podlaží a ve vilových čtvrtích, kde lidé nakupují hlavně pro vlastní bydlení a podíl nákupů na investici je téměř nulový. Typickými zástupci takových projektů z naší nabídky jsou třeba Uhříněves nebo Dubeč,“ uzavírá Evžen Korec.

Češi při vybírání bydlení stále častěji posuzují konečnou cenu bytu. A rozlišují mezi lokalitami >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »