Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


ČESKÁ POJIŠŤOVNA OČEKÁVÁ ZE ZÁPLAV NA SEVERNÍ MORAVĚ AŽ 30 TISÍC POJISTNÝCH UDÁLOSTÍ

Autor: | 18.05.2010 13:27 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Česká pojišťovna eviduje prvních zhruba 500 hlášení pojistných událostí svých klientů z oblastí, které postihla velká voda, nejčastěji z Frýdecko-Místecka a Karvinska. Dosud jsou to jen menší škody ze zaplavených sklepů, kde voda již opadla. První velká vlna registrací škod mnohem většího rozsahu se očekává již koncem tohoto týdne. Podle prvotních odhadů mobilních techniků České pojišťovny, kteří jsou již v terénu, se čeká 20 – 30 tisíc pojistných událostí. Již dnes je zřejmé, že na mnoha místech bude situace horší, než v roce 1997.

Protože voda ještě neopadla, dají se počty škod i vyplacená pojistná plnění předpokládat pouze velmi orientačně. Hrubě odhadované pojistné plnění se zatím pohybuje kolem půl miliardy korun. Ze zkušeností nejen loňského roku lze však říct, že původní odhady úhrad za záplavy byly na konci kalamity násobně vyšší. 

Nejvíce škod Česká pojišťovna očekává na Karvinsku – zhruba 5 tisíc, na Ostravsku a Novojičínsku kolem 2500. Na Novojičínsku se bohužel částečně opakují záplavy z loňského roku v obcích Kunín a Životice. Na Frýdecko-Místecku je podle prvního zmapování odhadováno hlášení zhruba tří tisíc škod, podobně je to na Přerovsku, kde byly po 13 letech opět a tentokrát zhruba ze 70 % zatopeny známé Troubky a dokonce z 80 % obec Tovačov. Další škody se očekávají z hranic na Moravě, Teplic nad Bečvou Postiženo je i Vsetínsko, tam se počítá se zhruba 4 tisíci škod, nejvíce ve Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm… Některé oblasti spolu s deštěm také sužují prudké poryvy větru, které strhávají větve na komunikace či vozidla. Kalamita se dotkla i některých pracovníků České pojišťovny, kteří vyrazili do terénu na první obhlídky a velká voda je „uvěznila“ v Karviné, z níž se dostali až v nočních hodinách.

Česká pojišťovna již kontaktovala obecní úřady a starosty v postižených obcí, aby měli dostatek informací pro občany. Jsou distribuovány letáky s pokyny i formuláře pro hlášení škod. Jako v loňském roce dojde k přesunu mobilních techniků i likvidátorů z ostatních oblastí do Moravskoslezského kraje, prohlídky se budou provádět i o víkendech. Na druhou stranu klienti nemusejí mít obavy, že by cokoliv zmeškali. Česká pojišťovna doporučuje, aby v klidu vyřešili svoji situaci, protože na hlášení škody mají čas, mohou ji nahlásit ještě do čtyř let od jejího vzniku.

Protože se hovoří o tom, že na některých místech je kalamita horší, než v roce 1997, přikládám malésrovnání, včetně regionálního členění.

Česká pojišťovna po záplavách v roce 1997 vyřídila téměř 90 tisíc pojistných událostí a zaplatila svým klientům přes 5 miliard korun. Nejhůře byla zasažena Morava, východní Čechy a částečně také Vysočina. Podnikatelům v roce 1997 zaplatila ČP 2, 3 miliardy korun a občanům téměř 3 miliardy korun.

Pracovníkům České pojišťovny po nich prošlo rukama přes 53 tisíc pojistných událostí za více než 9 miliard korun. Podnikatelská sféra získala na náhradách škody více než 4, 6 miliardy korun, občanská pak více než 4, 4 miliardy korun.

Celkově tak po záplavách v letech 1997 a 2002 zaplatila klientům Česká pojišťovna skoro 15 miliard korun.

Ve kterých krajích evidovala před 13  lety Česká pojišťovna nejvíce případů?
(podle tehdejšího členění poboček)

ČP Olomouc (Olomoucko, Hranicko na Moravě a Šumpersko)
Ohlášeno 20 884 případů
Zaplaceno 1,212 mld. Kč

ČP Opava (Opavsko a Bruntálsko)
Ohlášeno 14 458 případů
Zaplaceno 445 milionů Kč

ČP Frýdek-Místek (Frýdecko-Místecko, Karvinsko a Ostravsko)
Ohlášeno 12 920 případů
Zaplaceno 230 milionů Kč

ČP Zlín (Zlínsko, Kroměřížsko a Uherskohradišťsko)
Ohlášeno 11 574 případů
Zaplaceno 402 milionů Kč

ČP Hradec Králové (Královehradecko a Náchodsko)
Ohlášeno 2415 případů
Zaplaceno 29 milionů Kč

ČP Vysoké Mýto (Rychovsko, Svitavsko a Vysokomýtsko)
Ohlášeno 5460 případů
Zaplaceno 112 milionů Kč

ČP Jihlava (Jihlavsko a Žďársko)
Ohlášeno 2356 případů
Zaplaceno 17,5 milionů Kč

ČP Kyjov (Břeclavsko a Kyjovsko)
Ohlášeno 2193 případů
Zaplaceno 30 milionů Kč

ČP Pardubice (Havlíčkobrodsko, Chrudimsko a Pardubicko)
Ohlášeno 1808 případů
Zaplaceno 6,2 milionů Kč

ČP Brno
Ohlášeno 1034 případů
Zaplaceno 5,4 milionu Kč

ČESKÁ POJIŠŤOVNA OČEKÁVÁ ZE ZÁPLAV NA SEVERNÍ MORAVĚ AŽ 30 TISÍC POJISTNÝCH UDÁLOSTÍ >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »