Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Česká spořitelna: Hypotéky s pětiletou fixací od 3,59 %!

Autor: Petr Zámečník | 17.08.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 5 komentářů
Česká spořitelna: Hypotéky s pětiletou fixací od 3,59 %!

Česká spořitelna se vrhla do boje s variabilními úrokovými sazbami hypotečních úvěrů. Pro své "věrné" nabízí hypotéku s pětiletou fixací s úrokovou sazbou začínající na 3,59 %. Kdo jsou její "věrní"? A za jakých podmínek klient na levnou hypotéku dosáhne?

Hypoteční trh zažívá oživení. Od května úrokové sazby hypoték podle Fincentrum Hypoindexu spadly o půl procentního bodu a podle dalšího poklesu nabídkových úrokových sazeb hypoték propad pravděpodobně pokračoval i v červenci. A Česká spořitelna včerejším snížením úrokových sazeb ukázala, že prostor pro jejich další snižování ještě není zcela vyčerpán.

Česká spořitelna s účinností od včerejšího dne snížila úrokové sazby v čele s pětiletou fixací. Ta klesla z předchozích "od" 4,89 % o rovné 0,3 procentního bodu. Klientům, kteří aktivně využívají i další služby banky, nabízí další slevy, s nimiž mohou dosáhnout sazby 3,59 % - samozřejmě pokud jsou dostatečně bonitní a nechtějí příliš vysokou hypotéku.

Osobní účet České spořitelny za slevu 0,5 p.b.

Klienti, kteří "aktivně využívají Osobní účet" získají slevu 0,5 procentního bodu z úrokové sazby hypotéky. Aktivní využívání účtu je přitom pevně definováno:

  • Klient musí měsíčně přijmout na účet prostředky ve výši alespoň 1,5násobku splátky hypotéky a
  • uskutečnit alespoň 4 platby z účtu.

Za platby z účtu nejsou považovány pouze příkazy k úhradě, inkasa, SIPO apod., ale také transakce platební kartou. Nemělo by se stát, že klient nesplní podmínky jenom proto, že mu nepřijde výplata. Klient podmínky splní, pokud příslušný obrat uskuteční alespoň 9krát za 12 měsíců. Slevu je možné uplatnit na jednoletou, tříletou a pětiletou fixaci úrokové sazby bez ohledu na délku splatnosti.

Slevu ovšem klient nezíská automaticky. Musí o ni při žádosti o hypotéku nebo při změně fixace zažádat a musí se zavázat, že bude účet aktivně využívat. Banka následně jednou ročně provede kontrolu, zda klient svůj závazek plní. V případě, že klient účet podle definice aktivně nevyužívá, bude muset slevu v daném roce vrátit a v dalším roce platit splátky s úrokovou sazbou o 0,5 procentního bodu vyšší. (Pokud klient poruší podmínky až v druhém roce trvání smlouvy, sleva za první rok mu zůstává.)

Příklad: Pokud by klient podmínky porušil u hypotéky ve výši 1 mil. Kč se splatností 20 let a s úrokovou sazbou ve výši 3,59 %, musel by jednorázově doplatit cca 3 132 Kč a měsíční splátka v dalších letech by mu vzrostla cca o 261 Kč. Při úvěru 2 mil. Kč by částky byly dvojnásobné.

1 p.b. z poloviny úvěru

Dalších 0,5 procentního bodu slevy mohou klienti získat v rámci nabídky "1 % slevy na 1/2 úvěru". Podmínky zvýhodnění jsou poměrně tvrdé:

  • Klient musí mít hypotéku s 5letou fixací minimálně na 20 let,
  • musí mít pojištění schopnosti splácet,
  • nesmí být v prodlení se splácením a především
  • musí celou dobu splatnosti zůstat u České spořitelny.

V případě, kdy by klient v rámci refixace úrokové sazby odešel k jiné bance, musí dosud obdrženou slevu za poslední období fixace vrátit.

Příklad:  Klient s hypotékou na 1 mil. Kč na 20 let s pětiletou fixací a úrokovou sazbou 3,59 % (předpokládejme po celou dobu splatnosti) se rozhodne po 15 letech změnit banku. České spořitelně bude muset doplatit cca 15 660 Kč.

Sazby "od": Kdo na ně dosáhne?

Většina bank včetně České spořitelny uvádí minimální úrokové sazby. Na ty ovšem nedosáhnou zdaleka všichni klienti. Podle průzkumu, který prováděl Luboš Svačina, se ovšem reálně poskytované sazby od minimálních příliš neliší.

I Česká spořitelna přiznává, že trh s refinancujícími hypotékami znemožňuje dříve poměrně častou praxi, kdy stávající klient dostane nabídku úrokové sazby výrazně převyšující sazby pro nové klienty. A tak stávající klienti mohou dostat nejen srovnatelnou, ale i příznivější nabídku než noví klienti. Ta samozřejmě může být vyšší, než jaké byly úroky před pěti lety, kdy byly sazby na historických minimech.

Na sazbu "od" ale přesto zdaleka nedosáhne každý. Podle vyjádření České spořitelny ji získají buď žadatelé o úvěr do 60 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), nebo vysoce bonitní klienti, jejichž příjmy výrazně převyšují splátku úvěru.

Souboj s variabilními sazbami hypoték

Česká spořitelna zaútočila svými pětiletými sazbami na hypotéky se sazbami variabilními. Využívá přitom současného období velmi nízkých úrokových sazeb. Klientům nabízí si tyto nízké sazby "zafixovat" na delší dobu. Ale... podmínek, které klient musí splnit, není málo. A při jejich porušení bude muset úsporu vrátit. Na druhou stranu nehrozí rizika spojená s variabilními sazbami a alespoň na první pětileté období má klient jistotu nízké splátky.

Průměrná výše úrokových sazeb bez fixace se v červnu dostala na úroveň 3,78 %. Jedná se o průměr, a tak jednotlivé banky mohou poskytovat jak nižší, tak vyšší sazby. Zároveň se jedná o skutečně poskytnuté sazby. I tak samotné číslo (od) 3,59 % vypadá v tomto světle zajímavě. Je ale otázkou, jak moc "od" této úrokové sazby bude ta finální a zda se vyplatí podstoupit martýrium s podmínkami spojenými s úrokovými bonusy. A až čas ukáže, jak se Česká spořitelna zachová ke klientům, které si oněmi bonusy a hrozícím penále zaváže na celou dobu splatnosti úvěru.

Anketa

Jakou fixaci úrokové sazby hypoték byste volili?

Variabilní. (59)
 
Roční. (17)
 
Tříletou. (45)
 
Pětiletou. (126)
 
Delší. (20)
 Celkem hlasovalo 267 čtenářů

Česká spořitelna: Hypotéky s pětiletou fixací od 3,59 %! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »