Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Česká spořitelna mění princip účtování poplatků

Autor: Luboš Svačina | 18.04.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Česká spořitelna mění princip účtování poplatků

Česká spořitelna pod novým názvem Hypotéka České spořitelny inovovala svou nabídku hypotečních úvěrů, které jsou nyní flexibilnější a více vycházejí vstříc klientům, kteří úvěr čerpají za účelem výstavby nemovitosti. Změn se dočkal i systém účtování poplatků za doplňkové služby.

Jednou z důležitých vlastností Hypotéky České spořitelny je flexibilita. Klient si může hned po vyčerpání úvěru nebo v průběhu splácení odložit splátky úvěru až o tři měsíce. Novinkou je možnost úpravy výše vždy po 12 pravidelných měsíčních splátkách až o 30 % ať už smerem vzhůru, tak směrem dolů. Variabilitou měsíčních splátek se Česká spořitelna výrazně přiblížila Flexibilní hypotéce Komerční banky, která rovněž přerušení splácení nebo změnu výše splátky umožňuje.

Česká spořitelna odložení splátek nabízela i v minulosti. Klienti si za tuto službu zaplatili jednorázový poplatek 1999 Kč a tuto službu mohli využívat až do skončení doby fixace. Zásadní inovací, kterou přináší Hypotéka české spořitelny, je platnost služby a účtování poplatků na celou dobu splatnosti hypotéky. Příkladem budiž právě odklad splátek, který je součástí tzv. variabilního balíčku, jenž  v sobě krom odkladu zahrnuje také přerušení a změnu výše splátky. Oproti původním 1999 Kč klient za tuto doplňkovou službu zaplatí 3000 Kč, ovšem službu může využívat až do splacení úvěru.

Další důležitou novinkou je snížení poplatku za správu úvěrového účtu. Zatímco za správu Ideální hypotéky si banka dosud účtovala 200 Kč. Nyní s Hypotékou ČS se vrací na původních 150 Kč.

Kromě variability splátkového kalendáře Hypotéka ČS umožňuje po každých 12 pravidelných splátkách možnost část úvěru předčasně splatit formou mimořádné splátky, která může činit až 20 % zůstatku jistiny úvěru. Tuto službu je možné sjednat k úvěru i dodatečně, nicméně nelze ji využít v případě úvěru s úrokovým zvýhodněním. Oproti standardnímu typu hypotéky klient zaplatí za vedení úvěrového účtu nikoliv 150 Kč, ale o padesát korun více.

Tabulka 1: Porovnání poplatků za doplňkové služby


Zdroj: Česká spořitelna

Jednorázovým zpoplatněním doplňkových služeb Česká spořitelna usiluje o „zaháčkování“ klienta na celou dobu splatnosti hypotéky. Vzhledem k výši poplatku (3000 Kč) si klient dvakrát rozmyslí, zda se vydá se svou hypotékou v době refixace ke konkurenci a bude usilovat o refinancování úvěru.

Zjednodušené profinancování výstavby a bez faktur

Při výstavbě pak Česká spořitelna zjednodušuje čerpání a i nadále umožňuje čerpání na účet klienta bez dokládání faktur. Pro klienty příznivou zprávou je, že za tuto službu si nově neúčtuje žádný dodatečný poplatek, viz tabulka 1.

Čerpat je možné až do 100 % hodnoty zástavy, přičemž výše každého čerpání je limitováno až 1 milionem korun. U prvního čerpání, které je zpravidla použito na hrubou stavbu a klient zatím nemá čím ručit,  spořitelna umožňuje čerpat až 500 tisíc korun nad aktuální hodnotu zástavy, banka však bude požadovat „dozajištění“ úvěru směnkou.

V případě koupě pozemku s následnou výstavbou česká spořitelna nabízí i tzv. nulovou tranši na koupi, která není omezena výše zmíněným limitem (1 mil. Kč), ale její výše bude odpovídat maximálně hodnotě pozemku.

Zjednodušené refinancování

ČS nebude po klientovi požadovat dokladování výše příjmů, pokud splátka nového úvěru výrazně nepřekročí (o 20 %)výši původní splátky a původní úvěr byl bez problémů splácen alespoň 30 měsíců. Banka přitom příjme původní odhad, který by neměl být starší sedmi let.  

Odhad nemovitosti zdarma

Česká spořitelna rovněž výrazně zjednodušila a zrychlila proces poskytování hypoték. Při koupi bytu do 3 mil. Kč udělá banka klientovi online ocenění nemovitosti zdarma.

Pokud by nebylo možné hodnotu nemovitosti stanovit online, zajistí spořitelna vlastního odhadce, který jej provede bez místního šetření do 24 hodin za poplatek 500 Kč. Zatím tuto možnost banka nabízí pouze v regionech kolem Prahy, v Plzni a Pardubicích, další regiony by však měly záhy následovat.

Pro koho platí úrokové zvýhodnění?

Spolu s uvedením Hypotéky ČS rozšířila Česká spořitelna paletu fixačních období, na které se vztahuje úrokové zvýhodnění. Dosud bylo možné získat půlprocentní slevu na úrokové sazbě pouze u úvěrů s fixací na pět let. Nyní nově mohou získat o 0,3 procentního bodu nižší sazbu i klienti s fixací na 3 a 4 roky. Podmínkou však i nadále zůstává minimálně dvacetiletá doba splatnosti úvěru.

Půlprocentní slevu i nadále nabízí Česká spořitelna za aktivní využívání Osobního účtu ČS. Za jeho vedení si banka účtuje v závislosti na rozsahu poskytovaných služeb od 29 do 149 korun. Nicméně pro klienty, kteří podepíší úvěrovou smlouvu na Hypotéku České spořitelny nejpozději do 31. července 2011, připravila Česká spořitelna skutečně zajímavou motivační odměnu v podobě bezplatného vedení Osobního účtu ČS. A to po celou dobu fixace! 

 

Anketa

Je pro vás nabídka České spořitelny v oblasti hypotečních úvěrů atraktivní?

Ano (15)
 
Ne (9)
 Celkem hlasovalo 24 čtenářů

Česká spořitelna mění princip účtování poplatků >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »