Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Česká spořitelna nabízí recept, jak využít poklesu cen nemovitostí

Autor: Luboš Svačina | 27.07.2010 01:18 | Kategorie: Hypotéky | 3 komentáře
Česká spořitelna nabízí recept, jak využít poklesu cen nemovitostí

Ceny nemovitostí klesly. Byt 3+1 nyní můžete pořídit v některých lokalitách za cenu, za kterou byste před krizí nekoupili ani garsonku. Česká spořitelna představila novinku, díky které můžete nákup lepšího bydlení profinancovat a s prodejem stávajícího bydlení počkat, až se ceny zotaví. Jak funguje služba Překlenovací financování z dílny České spořitelny?

Podstatou nové služby Překlenovací financování je umožnit klientům, kteří již vlastní nějakou nemovitost, a z jakéhokoliv důvodu zvažují pořízení jiného bydlení, profinancovat tuto koupi, přičemž výhodou je, že klient dosáhne na zajímavější podmínky financování a zároveň získá čas na prodej stávající nemovitosti.

Příklad Překlenovacího financování 

Klient si pořídil na hypotéku byt 2+1 v hodnotě 2 miliony korun a nyní mu zbývá splatit ještě 1 milion korun. Teď si chce koupit větší byt 3+1 za 3 miliony. Česká spořitelna mu poskytne Ideální hypotéku na 3 miliony Kč na koupi nového dražšího bytu, ovšem s tím, že se zaváže původní byt maximálně do dvou let prodat a ze získaných prostředků splatit zbývající část hypotéky a část té nové.

Hlavní výhoda služby Překlenovací financování je fakt, že banka zkoumá bonitu klienta s ohledem na již splacenou část úvěru a klient tak má možnost dosáhnout na mnohem vyšší částku, než kolik by získal, pokud by si o úvěr žádal zvlášť. Banka přitom samozřejmě sleduje jeho schopnost hradit pravidelné splátky úvěru, ale kouzlo překlenovacího financování spočívá v tom, že klient svůj původní úvěr splácí standardně (splátka jistiny + úroky), kdežto z nového úvěru splácí standardním způsobem pouze část nad rámec překlenovacího úvěru a z překlenovacího financování klient splácí pouze dlužné úroky. A to až do doby prodeje původní nemovitosti a „překlopení“ původní hypotéky.

„Původní úvěr ve výši 1 milionu Kč je splácen standardně (jistina + úroky), u překlenovacího financování ve výši 1 milionu Kč klient splácí pouze úroky. Ideální hypotéka České spořitelny ve výši 2 milionů Kč je tedy splácena standardně (jistina + úroky),“ vysvětluje s využitím původního modelového příkladu Tomáš Halla, ředitel odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny. „Klient však musí mít bonitu na splácení všech svých úvěrů,“ upozorňuje Tomáš Halla.

Parametry Překlenovacího financování

Překlenovací financování je doplňkovou službou nabízenou v rámci Ideální hypotéky. Česká spořitelna si za tuto službu účtuje jednorázový poplatek 1999 Kč. Podmínkou získání Překlenovacího financování je závazek klienta, že původní nemovitost nejpozději do dvou let prodá a Překlenovací úvěr následně ze získaných prostředků splatí. „V případě, že prodej nestihne, musí se s námi dohodnout na dalším postupu, neboť končí jeho splatnost dohodnutého úvěru,“ říká Tomáš Halla.

Česká spořitelna v současnosti Překlenovací financování nabízí s úrokovou sazbou mírně navýšenou oproti standardní nabídce hypotečních úvěrů. Důvody navýšení sazeb vysvětluje Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny: "Překlenovací financování má svoji úrokovou sazbu, která je zhruba o desetiny procenta vyšší než u ideální hypotéky,– pokaždé se stanovuje individuálně. Důvodem je vyšší riziko, kdy vlastně poskytujeme finance do 100 %."
 
Na druhou stranu částku překlenovacího financování při posuzování žádosti o úvěr považuje banka defacto za vlastní zdroje klienta (i když dosud nerealizované) a tím pádem žadatel dosáhne na výhodnější úrokovou sazbu díky nižšímu poměru LTV. Aktuální přehled nabízených úrokových sazeb naleznete v tabulce č. 1.

Tabulka 1: Nabídka úrokových sazeb hypoték

Úrokové sazby pro nové hypotéky platné od 18. června 2010

Produkt

Hypotéka  na bydlení

Hypotéka s úrokovou bonifikací – jarní nabídka 2010*

 Typ sazby

Prime rate od

Prime rate od

 Fixace úrokové sazby

   

 pevná sazba na 1 rok

4,99 %

 

 pevná sazba na 2 roky

Stanoví se individuálně

 

 pevná sazba na 3 roky

4,89 %

 

 pevná sazba na 4 roky

Stanoví se  individuálně

 

 pevná sazba na 5 let

4,89 %

4,49 %

 pevná sazba na 10 let

5,19 %

 

 pevná sazba na 15 let

5,19 %

 

 pevná sazba na 20 let

Stanoví se  individuálně

 


** Ideální hypotéka ČS s úrokovou bonifikací poskytovaná od 22. září 2009 umožňuje klientům získat o 1 % nižší sazbu na polovinu hypotéky. Úrokové zvýhodnění platí po celou dobu splatnosti, vztahuje na hypotéky se splatností minimálně 20 let s pětiletou fixací úrokové sazby a sjednaným pojištěním schopnosti splácet.
Zdroj: sazebník České spořitelny
 

Tomáš Halla: Profinancujeme pořízení či rekonstrukci bytu a rodinného domu

Posuzujete nějak prodejnost stávající nemovitosti a zpětně také její současnou cenu?

Ano, překlenovacím financováním je zastavena původní nemovitost, ke které se vyžaduje odhad.

Uhrazení původního dluhu je možné i mimo období refixace? Kolik za předčasné splacení klient zaplatí?

Ano, je to možné. Výše poplatku za předčasné splacení vychází z obchodních podmínek a poplatek je posuzován individuálně. Uhrazení částky Překlenovacího financování je bez sankce.

Je tato služba dostupná i klientům s „ Ideální hypotékou s úrokovým zvýhodněním “?

Ano, službu mohou využít i stávající klienti a to tak, že si při „druhé hypotéce“ sjednají službu Překlenovací financování. Tuto službu si mohou zvolit i k Ideální hypotéce České spořitelny s úrokovým zvýhodněním.

Na pořízení jakého typu nemovitosti lze Překlenovací financování využít?

Překlenovací financování se vztahuje na koupi bytu a rodinného domu a jejich rekonstrukci či výstavbu.

Anketa

Poskytnou letos banky více hypoték než v loňském roce?

Ano (12)
 
Ne (29)
 Celkem hlasovalo 41 čtenářů

Česká spořitelna nabízí recept, jak využít poklesu cen nemovitostí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

RE: no problem v | 28.07.2010 12:51
no problem karel | 28.07.2010 09:53
drobný problém v | 27.07.2010 17:57

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »