Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


České domácnosti dluží a dlužit budou

Autor: Petr Zámečník | 08.06.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
České domácnosti dluží a dlužit budou

Zadluženost českých domácností stoupá krize-nekrize. Ze statistik lze vypozorovat jediné pozitivní zjištění: Naprostá většina úvěrů jsou půjčky na bydlení. Nad stavebním spořením převládají hypotéky, ale... statistiky dokáží klamat! A jak se bude zadlužení domácností vyvíjet dál?

Domácnosti v České republice se dlouhou dobu držely tradičních hodnot - spořivosti a nezadlužování se. Vše se změnilo krátce po výměně tisíciletí. Od roku 2001 rostly dluhy domácností exponenciálním tempem. Teprve finanční krize a zvýšená opatrnost bank rychlost zvyšování dluhů domácností zpomalila.

Graf 1: Vývoj objemu bankovních dluhů domácností

Zdroj dat: ČNB

Důvodů pro úvěrový boom domácností bylo několik. Jedním z nich byl nepochybně pokles (a především stabilizace) úrokových sazeb, za které banky úvěry poskytovaly. V 90. letech minulého století sazby výrazně kolísaly a až v jejich závěru se jejich rozkolísanost zklidnila. Když se pak sazby dlouhodobě ustálily pod psychologickou 10% hranicí, domácnosti přestaly váhat.

Graf 2: Vývoj úrokových sazeb úvěrů domácnostem

Zdroj dat: ČNB

Samozřejmě nelze zapomínat také na změnu přístupu bank. První porevoluční léta byla ve znamení obrovských úvěrů velkým společnostem, které v mnohých případech splatili daňoví poplatníci v rámci sanace bankovního systému. Špatné zkušenosti a rostoucí konkurence s příchodem zahraničních domů změnily pohled bank na klientelu domácností - a byly ochotny jim více půjčovat.

České domácnosti byly zpočátku málo zadlužené. Větším nebezpečím než míra zadluženosti byla rychlost, s níž zadluženost počátkem nového tisíciletí rostla. Pozitivem bylo, že velkou část růstu dluhů domácností tvořily úvěry na bydlení.

Graf 3: Úvěry na bydlení

Zdroj dat: ČNB

Podíl úvěrů na bydlení se v posledních letech ustálil na úrovni kolem 70 % všech bankovních úvěrů domácnostem. Jejich podíl mírně klesá od roku 2008, kdy propukla finanční krize. Po pádu banky Lehman Brothers dostal celý bankovní sektor zástavu srdce a zejména hypoteční trh se téměř zastavil.

Statistiky nebankovních úvěrů nejsou v kompletní podobě k dispozici. Poskytovat půjčky může kdokoli - a zejména v období finančních potíží spojených s hospodářskou recesí a růstem nezaměstnanosti se lidé uchylují k nebankovním poskytovatelům půjček bez ohledu na pověst věřitele. Je velmi pravděpodobné, že růst zadluženosti domácností byl v uplynulých dvou letech výrazně vyšší, než ukazují bankovní statistiky.

Graf 4: Podíl úvěrů na bydlení na úvěrech domácnostem

Zdroj dat: ČNB

Podíl úvěrů na bydlení na úvěrech domácnostem vykazuje výrazný skok v lednu 2002. Důvod je prostý: došlo ke změně metodiky vykazování úvěrů a velký objem úvěrů vykazovaných jako úvěry na jiné účely než na bydlení spadly do kategorie "na bydlení".

Zajímavé je sledovat také podíl hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Bohužel jen do konce roku 2008. Pak došlo ke změně metodiky vykazování úvěrů ze stavebního spoření zajištěných nemovitostí, které spadly pod úvěry hypoteční.

"Od roku 2009 je plně uplatňována novela zákona č. 190/2004 Sb., o dluhopisech, ve znění pozdějších předpisů, kde byla nově stanovena definice hypotečního úvěru. Podle této novely je za hypoteční úvěr označen úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné, když pohledávka z úvěru nepřevyšuje dvojnásobek zástavní hodnoty zastavené nemovitosti," upřesňuje Petra Hájková z odboru komunikace ČNB.

Graf 5: Podíl hypoték a úvěrů ze stavebního spoření na úvěrech na bydlení

Zdroj dat: ČNB

"Na vývoji zájmu o úvěry na bydlení měla navíc v letech 2008 a 2009 vliv i finanční krize. Objem úvěrů, které za rok 2009 poskytly stavební spořitelny, poklesl ve srovnání s hypotečními bankami minimálně. Úvěry stavebních spořitelen poklesly o necelých 11 %, úvěry hypotečních bank čtyřikrát více," uvedl k našemu dotazu Rostislav Trávníček, ředitel komunikace ČMSS.

Ať jsou úvěry na bydlení taženy více hypotékami nebo úvěry ze stavebního spoření, jejich objem až na výjimky roste. Jen v březnu letošního roku bylo splaceno více, než kolik nových úvěrů banky v daném měsíci poskytly. To se stalo poprvé od února 2004 a teprve počtvrté v historii sledování úvěrů na bydlení od ledna 1997.

Graf 6: Meziměsíční změna objemu úvěrů na bydlení

Zdroj dat: ČNB

Co bude dál?

Ekonomika pomalu, nejistě, ale přeci oživuje a s ní i chuť domácností užít si nadstandardu - tedy více, než kolik si vydělají. Nedávný průzkum Ipsos Tambor ukázal, že pětina lidí měsíčně neušetří ani korunu. "Část z nich dokonce nevyjde s příjmy a financování domácnosti řeší přechodnými půjčkami," uvádí zpráva k průzkumu.

Anketa

Jaký způsob financování bydlení upřednostňujete?

Hypotéku. (154)
 
Stavební spoření. (77)
 
Jiný. (41)
 Celkem hlasovalo 272 čtenářů

České domácnosti dluží a dlužit budou >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »