EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

15. 03. 2016

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

České stavebnictví neudrželo loňský růst, v lednu kleslo o 10,4 procenta

 


 

„Potvrzují se mé obavy, že stavaři letos výrazně pocítí konec efektu Bruselských peněz, kdy stát loni ve snaze dočerpat co nejvíce peněz z evropských fondů masivně investoval hlavně do dopravní infrastruktury. Letos ale musí stavební firmy hledat práci jinde. Jedním z tradičních a spolehlivých zákazníků zůstávají developeři, kterým nahrává neutuchající růst poptávky po novém bydlení. Očekávám, že jen v Praze by roční prodeje mohly vzrůst až na 8000 nových bytů. To dá práci desítkám stavebních firem a tisícům zaměstnanců,“ tvrdí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra bytové výstavby společnosti Ekospol.

Význam bytové výstavby pro stavaře dokládají i aktuální data ČSÚ, podle nichž bylo v lednu zahájeno meziročně o 35,9 procenta bytů více. Celkem začali stavaři v prvním měsíci letošního roku stavět 1881 bytů.

Velkou letošní hrozbou však pro celý sektor zůstávají podle Korce problémy s posuzováním vlivů staveb na životní prostředí, takzvaný proces EIA, který Evropská komise vyžaduje i u důležitých dopravních staveb plánovaných v minulosti. Pokud Česko nevyjedná s Bruselem co nejdříve výjimku, reálně hrozí, že stavba klíčových úseků dálnic, rychlostních silnic a obchvatů plánovaných na letošní rok do konce roku vůbec nezačne. Stavebnictví by tak letos přišlo o desítky miliard korun.

„Podobný problém však hrozí i u rezidenční výstavby, kterou stále brzdí neuvěřitelně složitý a zdlouhavý proces schvalování nových staveb. Rychleji se stavby povolují i v mnoha rozvojových zemích Afriky, které zrovna nejsou považovány za vzor fungujícího státního aparátu. Pokud se tento legislativní Kocourkov v Česku brzy nezmění, tak by se mohla bytová výstavba navzdory stále rostoucí poptávce také propadnout. Po dokončení projektů připravených v minulosti by totiž kvůli váznoucímu schvalování nových staveb nebylo prostě co stavět. Na to by doplatily hlavně stavební firmy a jejich zaměstnanci,“ varuje Korec.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *